امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB ربات مسیر یاب
یه سوال:بهترین مقاومت برای فرستنده و گیرنده های مادون قرمز چند اهمه؟منظروم CNY70 نیست،کلا!من خودم 10کیلو برای گیرنده و 220یا 130 اهم رو برای فرستنده ترجیح میدم!شما چطور؟
به نظرم اول راه اندازی موتور و کلا اول در مورد مدار ربات صحبت کنیم بعد مکانیکش و در آخر هم برنامه!
پاسخ
 سپاس شده توسط artd179
در فرستنده 180-270 اهم می گذارند و در گیرنده 10-47 کیلو . اگر بیشتر از 300 اهم در فرستند بگذارید که بردش بیشتر از 4 میلیمتر نمیشه !!!!
در CNY70 سعی کنید زیر 220 اهم برای فرستنده نگذارید چون سریع می سوزد
ضمنا دو نوع CNY70 در بازار موجود است . نمونه ضعیفش واقعا بد جواب میده . از کیفیت ساخت پلاستیکش راحت میشه تشخیص داد تقلبی است .
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط yma-313 ، Soheil ، artd179
این روش خوبی هستش برای متصل کردن سنسور ها به آپ امپ؟

پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین
در هر LM324 چهار عدد آپ امپ وجود دارد . پس برای 8 سنسور ما نیاز به 2 عدد LM324 داریم به همراه 8 پتانسیومتر .
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
برای راه اندازی موتور باید از درایور موتور استفاده کنی
یه آی سی هست که خیلی هم عالیه
l293d
میتونی موتور رو در دو جهت باهاش کنترل کنی
http://www.4shared.com/photo/hWQccTqg/L293D.html
دیتا شیتشه
بعد میتونی با pwm سرعت موتور رو کم و زیاد کنی
اینم پروتئوسش و برنامش
http://www.4shared.com/file/cRZNddQM/Uln...L293D.html
آدمی به هر آنچه که میخواهد میرسد. کافیست ذهن خود را تقویت کنید
پاسخ
برای اینکه بحث وارد برنامه نویسی نشه ... ما فرض بر این می کنیم که تمامی سنسور ها را خوانده ایم و پردازش انجام شده و قصد داریم دستور دهیم موتور با سرعت X به (جلو ، راست یا چپ حرکت ) حرکت کند .
سیگنال خروجی میکرو بسیار ضعیف و کم توان است . پس باید این سیگنال را توانمند ساخت . به قطعه ای که این عملیات رو انجام می دهد . درایور می گویند . و در اینجا چون این عملیات برای موتور انجام می شود . درایور موتور می گویند .

درایور موتور ها بر اساس جریان که نیاز است انتخاب می شوند .
در موتور های بسیار کوچک از درایور های کوچک ترانزیستور می توان استفاده کرد .

در موتور های قدرتمند تر می توان از آی سی های درایور مانند L298 استفاده نمود که همزمان می تواند دو موتور را در دو جهت کنترل نمود و دارای ورودی PWM برای کنترل سرعت است .

در صورت نیاز به آمپر های خیلی بیشتر (10آمپر به بالا) از درایور های قدرتمند تر مانند BTS7710 ,BTS7810 نیز می توان استفاده کرد که تا جریان 20 آمپر نیز خروجی می دهند .

کمی بیشتر در مورد L298:
همانطور که می دانید موتور دارای دو قطب است . در صورتیکه جای مثبت منفی دو سر موتور عوض شود جهت چرخش تغییر می کند . همچنین اگر ولتاژ موتور کاهش یابد سرعت چرخش کاهش می یابد .
تمام این کنترلها توسط میکرو انجام می شود .
پس ما نیاز داریم در میکرو ابتدا جهت چرخش رو تعیین کنیم و سپس با تنظیم PWM سرعت رو کنترل کنیم .
در نتیجه نیاز به 3 ورودی داریم . دو تا برای جهت چرخیدن و یکی برای pwM
این پایه های l298 است

ورودی input1 و input2 برای تعیین جهت چرخش است . و EnableA نیز برای کنترل سرعت
ورودی input2 و input3 نیز برای تعیین جهت چرخش موتور دوم و EbableB نیز برای کنترل سرعت موتور دوم
نکته :
VSS ولتاژ مورد نیاز موتور هاست(12ولت) و Vs ولتاژ 5 ولت تغذیه داخلی آی سی است
خروجی Out1 , out 2 به دوسر موتور یک و out3 , out4 نیز به دو سر موتور دوم متصل می گردد

مدار کامل راه اندازی این آی سی به شکل زیر است:

LED های بکار رفته برای تعیین جهت چرخش هستند و دیود ها نیز برای جلوگیری از جریان برگشتی می باشند .
نکته دیگه ای به ذهنم نمیرسه . کسی نکته ای به ذهنش خورد که من جا انداختم بگه
پاسخ
 سپاس شده توسط robot
من پیشنهاد میکنم همینجور که داریم به جلو حرکت میکنیم یکی از دوستان نقشه مدار رو کم کم و تمیز در پروتئوس بکشه و در آخر که مدار کامل شد در اختیار دوستان قرار بده که هر کی خواست استفاده کنه!!
چه میکرویی رو برای این ربات پیشنهاد میکنید؟
فرق آیسی L6203 با l298 چیه؟چه جاهایی از l298 و چه جاهایی از L6203 استفاده میکنند؟
پاسخ
سوال خوب پرسیدید
ما نیاز به یک پورت برای سنسور ها داریم . یک پورت خروجی برای موتور ها . دو تایمر 8 بیتی برای کنترل سرعت موتور ها با PWM
LCD هم نیاز ؟ من نیازی نمی بینم برای وجود LCD .
کدوم میکرو این امکانات رو داره ؟ (به جز ATmega 16 , 32 Wink)
پاسخ
فکر میکنم MEGA16 از همش بهتر باشه هم قیمتش مناسب تر و هم کوچیک تر از 32 هستش!چون برای شروع به نظرم نباید مدار ربات زیاد شلوغ و بزرگ بشه!به نظرم LCD هم لازم نیست!
پاسخ
یه سوال: مگه اون سنسور سفید رنگ cny70 فرستنده نیست و اون آبیه گیرنده؟طبق شماتیک سنسور اگه سنسور رو طوری جلوت بگیری که قسمت نوشته ی کنار سنسور سمت راست باشه، اونوقت سنسور سمت راستی میشه فرستنده.در صورتی که وقتی من اینطوری سنسور رو میگیرم،فرستنده که سفید باشه میافته سمت راست!اشکال چیه؟
در ضمن نمیشه از compare خود میکرو به جای اپ آمپ استفاده کرد؟
من میخوام از بدنه ی این ماشین های کنترولی برای روبات استفاده کنم که برای چرخش هم راحت باشه. به نظرتون میشه؟
پاسخ
 سپاس شده توسط robot ، artd179

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کمک برای ساخت ربات مسیریاب با قابلیت تشخیص فلز ehsan922 0 338 22-9-1394، 12:52 صبح
آخرین ارسال: ehsan922
  كمك در مورد ساخت يك ربات مسير ياب soheyl111 16 3,823 4-4-1392، 06:56 عصر
آخرین ارسال: morteza90
  ساده ترین ربات نوریاب ali zade 4 1,759 21-1-1392، 07:33 عصر
آخرین ارسال: ali zade
Smile ربات مسیر یاب se2010 22 8,685 20-12-1391، 04:12 صبح
آخرین ارسال: گلینی
  کمک در برنامه نویسی مسیر یاب maykel 0 941 8-11-1391، 02:58 صبح
آخرین ارسال: maykel
  دزخواست کمک در مورد ربات مسیر یاب amateur92 14 4,490 8-9-1391، 02:00 عصر
آخرین ارسال: karaneha
  نیاز فوری به شماتیک یک رباط مسیر یاب maykel 6 2,125 8-8-1391، 07:47 عصر
  عکس از ربات مسیریاب fanta 2 1,842 30-7-1391، 12:39 صبح
آخرین ارسال: fanta
  احتیاج به یک ربات مسیر یاب با مشخصات زیر maykel 2 1,105 28-7-1391، 11:21 عصر
  سوال : اضافه کردن سنسور به ربات مسیریاب AzhidahakA 23 7,494 13-7-1391، 02:40 عصر
آخرین ارسال: navidtion

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان