امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB ربات مسیر یاب
سلام اگه میشه دستور سگ نگهبان رو هم بنویسید.
پاسخ
(2-5-1390، 10:28 عصر)Arash90 نوشته است: با سلام،همونطور که میدونید میکروهای avr دارای تایمرهای مختلفی است که در میکروی atmega16 از تایمر1 میکرو میتوان به عنوان pwm استفاده کرد.کاربرد pwm برای تنظیم سرعت موتور هست.یعنی با 0 و 1 کردن سریع پین های OC1A و OC1B باعث میشه که موتور با سرعت مشخصی نسبت به حداکثر سرعتش حرکت بکنه.
برای استفاده از این امکان در نرم افزار Bascom از دستور زیر استفاده میشود:
کد php:
Config Timer1 Pwm Pwm 8|9|10 Compare A Pwm Clear Up|Clear Down Compare B Pwm Clear Up|Clear Down Prescale 1|8|64|256|1024 

pwm و Prescale برای تعیین فرکانس خروجی روی پایه های OC1A و OC1B استفاده میشن.
اگر pwm=8 باشد یعنی pwm هشت بیتی است و برای تعیین سرعت موتور از عددی بین 0 تا 255 استفاده میشه.
اگر pwm=9 باشد یعنی pwm نه بیتی است و برای تعیین سرعت موتور از عددی بین 0 تا 511 استفاده میشه.
اگر pwm=10 باشد یعنی pwm ده بیتی است و برای تعیین سرعت موتور از عددی بین 0 تا 1023 استفاده میشه.
برای مثال اگر در حالت pwm=8 بخواهید از %30 حداکثر سرعت موتور استفاده کنید باید عدد 255 را در عدد 0.3 ضرب کنید و به صورت زیر در بسکام وارد کنید:
کد php:
Pwm1a 
Pwm1b 

که در دستور بالا به جای X و Y باید عدد به دست آمده رو قرار بدید تا بتوانید سرعت موتور رو تغییر بدید.
[color=#FF0000]راجع به دستور های Compare A و Compare B اطلاعات زیادی ندارم ولی برای راحتی میتوانید هر دو را Clear Down یا هر دو را Clear up قرار دهید و مقادیر X و Y را هم یکسان قرار بدید

سلام به همه

من تازه وارد این فروم شدم و در مورد تازگی یا قدمت ارسال ها اطلاعی ندارم ولی در مورد ارسال بالا میتونم توضیح بدم که

گزینه های Compare A و Compare B برای مشخص کردن رنج جابجایی ولتاژ دی سی متغیر پایه های pwm خروجی میکرو میباشد

برای روشن تر شدن یه مثال میزنم

اگه حالت پیشفرض را Clear Down قرار دهیم در تعریف ده بیتی ان عدد 1023 همان صفر است..یعنی کاملا برعکس میشود

واضح تر بگم...اگه به pwm مقدار 0 در این حالت داده بشه،با حد اکثر سرعت میچرخه....

در وضعیت Clear up کاملا اوضاع مثل حالت عادیه و درسته.یعنی برعکس حالت بالا

(9-5-1390، 10:57 صبح)Arash90 نوشته است: راجع به اینکه گفتید اگه ربات کامل از خط خارج شد باید با دستور and حال قبلی سنسور ها رو بررسی کرد باید بگم که فکر نکنم توی بسکام چنین حالتی وجود داشته باشه چون بعد از هر بار خونده شدن سنسورها،اطلاعات قبلی متغیر پاک میشه و اطلاعات جدید خونده شده از ADC داخل متغیر ریخته میشه.به نظر من اگر ربات در حین مسابقه کامل از خط خارج شد میشه دستور حرکت به عقب رو به ربات داد تا ربات به عقب برگرده.مطمئنا خط رو دوباره پیدا میکنه! نظر شما چیه؟

اگه بخواین بدونین من همین الان که خوندم یه راه ساده به ذهنم رسید

بعد از هر بار کدنویسی پایه ها
مقدار اون رو تو یه متغیر از پیش تعیین شده ذخیره میکنیم مثلاx

بعد برای وضعیت 00000000 با دستور gosub مسیر برنامه رو ارجاع میدیم به زیربرنامه ها

در زیربرنامه ها مقدار x به این صورت استفاده میکنیم که

اگر مقدار متغیر x از 20 کمتر بود به سمت چپ بپیچد
اگر از 20 بیشتر بود به سمت راست بپیچد

به همین سادگی...
پاسخ
سلام
جان هرکی دوست دارید کمکم بدید یه pcb روبات مسیریاب برام بفرستید تا الان 5 تا pcb درست کردم اما ج نداده برا پروژه پایانی میخوام تو رو قران کمک بدید منتظرم 100% عملی باشه

سلام
جان هرکی دوست دارید کمکم بدید یه pcb روبات مسیریاب برام بفرستید تا الان 5 تا pcb درست کردم اما ج نداده برا پروژه پایانی میخوام تو رو قران کمک بدید منتظرم 100% عملی باشه
پاسخ
ممنون که دارید روش ساخت روبات مسیر یاب رو قدم به قدم یاد میدید.
من دارم یه ربات میسازم ،توش یه مقدار به مشکل بر خوردم،در ضمن باید بگم که اولین بارم هست که دارم روبات میسازم و کاملا مبتدی هستم.و این روبات پروژه دانشگاهمه.
مشکل من اینجاست که این روبات باید بتونه با سرعت ثابت از شیب بالا بره و پایین بیاد، و روی خط ممتد سرعت زیاد داشته باشه و روی خط فاصله سرعتش کم بشه.نمیدونم چطور میشه این کار رو کرد
من خیلی توی avr و بر نامه نویسی حرفه ای نیستم.اگر کمکم کنید ممنون میشم.
پاسخ

با سلام ممنون از این مطلبی که قرار دادی می خوام توی وبلاگم قرارش بدم همون اسمت رو بنویسم خوبه؟ یا...

پاسخ
سلام دوستان
درود بر شما همگی.
بابت آموزش جالب و شیواتون ممنونم. فقط عکس هایی که توی هر پست گذاشتید پاک پدن میشه دوباره قرار بدید؟ بازم تشکر.
هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید
پاسخ
 سپاس شده توسط milad15m
سلام و تشکر از اطلاعات خوب و مفید و گلگی از این که چرا دیگه ادامه ندادید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کمک برای ساخت ربات مسیریاب با قابلیت تشخیص فلز ehsan922 0 544 22-9-1394، 12:52 صبح
آخرین ارسال: ehsan922
  كمك در مورد ساخت يك ربات مسير ياب soheyl111 16 4,022 4-4-1392، 06:56 عصر
آخرین ارسال: morteza90
  ساده ترین ربات نوریاب ali zade 4 1,836 21-1-1392، 07:33 عصر
آخرین ارسال: ali zade
Smile ربات مسیر یاب se2010 22 8,898 20-12-1391، 04:12 صبح
آخرین ارسال: گلینی
  کمک در برنامه نویسی مسیر یاب maykel 0 997 8-11-1391، 02:58 صبح
آخرین ارسال: maykel
  دزخواست کمک در مورد ربات مسیر یاب amateur92 14 4,641 8-9-1391، 02:00 عصر
آخرین ارسال: karaneha
  نیاز فوری به شماتیک یک رباط مسیر یاب maykel 6 2,204 8-8-1391، 07:47 عصر
  عکس از ربات مسیریاب fanta 2 2,017 30-7-1391، 12:39 صبح
آخرین ارسال: fanta
  احتیاج به یک ربات مسیر یاب با مشخصات زیر maykel 2 1,180 28-7-1391، 11:21 عصر
  سوال : اضافه کردن سنسور به ربات مسیریاب AzhidahakA 23 7,790 13-7-1391، 02:40 عصر
آخرین ارسال: navidtion

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان