امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PCB ربات مسیر یاب
سلام دوستان
کسی میتونه pcb این ربات
در این مدار یه پایه هست به نام VS!یعنی چی؟؟
این پایه به هیچ جایی وصل نشده!!
vs باید به کجا وصل شه؟؟
پاسخ
Vcc ولتاژ تغذیه است و ولتاژ VS ولتاژ موتور .
اگر برای موتور 12 ولت استفاده می کنید 12 را وصل کنید
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط d2006h ، nano ، مهرداد ، parsijoo
سلام من یه شماتیک و پی سی بی کامل برای مسیر یاب طراحی کردم که 7 سنسورست.مدار نسبتا کاملیه و از میکرو 32 یا 16 میشه توش استفاده کرد.میذارمش ولی به شرطی که نام من رو به عنوان طراحش ذکر کنید و کپی رایت رو رعایت کنیدBig Grin.اخه خیلی بالاش زحمت کشیدم تا به مداری که جواب بده رسیدم....Wink
اینم لینک دانلود شماتیک و پی سی بی که گفتم.

http://s1.picofile.com/file/6947034204/m..._.rar.html
رمز:yma_313@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط iman_ieee ، امیرحسین ، nano ، artd179 ، yasserp66
یه پیشنهاد:
خواستم این تاپیک روبات مسیریاب رو دنبال کنیم تا یه منبع کامل و جامع برای ربات مسیر یاب درست کنیم.
به نظر من ربات مسیر یاب ساده ترین نوع ربات هستش که علاقه مندان اکثرا برای شروع میرن سراغ این ربات و اگه درستش کنن اونوقت انرژی میگیرن برای ساخت ربات های دیگه.
اگه موافقید تا شروع کنیم.
در ضمن میخوام از اول اولش شروع کنیم و راجع به تمام سنسورها و نحوه ی کارشون و ... بحث کنیم تا جای سوال باقی نمونه.
پاسخ
 سپاس شده توسط artd179
پس اول دررابطه با قطعاتش بحث کنیم تا از قطعات به برنامه نویسیش برسیم
اصلی ترین قطعه تو این نوع روبات حسگر نوری است بعد از ان موتور و ... است.
فقط نکته ای که هست اینه که از کدام حسگر استفاده کنیم که بهتر باشه
مثلا برای امدادگر خود من از cny 70 استفاده میکنم ولی نمیدونم فکر کنم این برای روبات تعقیب خط کم باشه
نظر شما چیه؟
من از امیر حسین هم میخوام تو این تاپیک به ما کمک کنن
آدمی به هر آنچه که میخواهد میرسد. کافیست ذهن خود را تقویت کنید
پاسخ
 سپاس شده توسط artd179
من خودم معمولا از فرستنده گیرنده های 3mm استفاده میکنم البته برای دقت و سرعت بیشتر تعداد سنسور ها رو بالای 20 تا میزارم!
پاسخ
 سپاس شده توسط artd179
سنسور CNY70 بسیار عالی کار میده و مشکلی نداره . مهمترین چیز در مسیریاب ها الگوریتم است . و بعد از آن چیدمان سنسور ها
من با 8 سنسور با ترکیب صلیبی به راحتی ربات رو راه اندازی کردم
چند عکس از ربات می گذارم . از هرجاش که دوست دارید تا شروع کنیم
نظر من از تحلیل الکترونیک و سپس برنامه نویسی و الگوریتم است

اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Soheil ، ASHKAN ، artd179
چون تعداد سنسور ها زیاد بود ما مجبور شدیم از آیسی بافر برای راه اندازی سنسور ها استفاده کنیم ولی به نظرم آپ امپ از همش بهتره،نظر شما چیه؟
این عکس رباتم:

(28-4-1390، 12:38 عصر)امیرحسین نوشته است: سنسور CNY70 بسیار عالی کار میده و مشکلی نداره . مهمترین چیز در مسیریاب ها الگوریتم است . و بعد از آن چیدمان سنسور ها
من با 8 سنسور با ترکیب صلیبی به راحتی ربات رو راه اندازی کردم
چند عکس از ربات می گذارم . از هرجاش که دوست دارید تا شروع کنیم
نظر من از تحلیل الکترونیک و سپس برنامه نویسی و الگوریتم است
به نظرم من از ساخت و طراحی مدار شروع کنیم وقتی مدار به نتیجه رسید و عملی شد بریم سر بحث برنامه نویسی!
پاسخ
 سپاس شده توسط artd179
نظر من هم اینه که برای آموزش بیشتر از 8 تا نشه که در برنامه نویسی خیلی راحت 8 تا را به یک پورت وصل کنیم و شرط بگذاریم .
پاسخ
خوب من بسم ا... رو میگم
برای شروع:
اصول خواندن خط در ربات ها چیست ؟ ربات خط رو چطور می خونه ؟ از کجا می فهمه باید چقدر بپیچه ؟
همانطور که می دانید رنگ سیاه نور را جذب می کند ولی رنگ سفید بازتاب می کند .
پس ما می توانیم با ارسال نور در زیر ربات و چک کردن برگشت آن بفهمیم خطی وجود دارد یا نه . اگر نور بررگشت خطی وجود ندارد.
اگر بر نگشت پس خطی وجود دارد .
این ارسال و دریافت نور را چگونه انجام دهیم ؟

سنسور CNY70 این کار را به آسانی انجام می دهد . درون این سنسور یک گیرنده و یک فرستنده مادون قرمز وجود دارد که نورهای نا مرئی ارسال و دریافت می کنند . و فقط با دوربین می توان این نور را دید .

مزیت CNY70 چیست ؟
CNY70 به علت اینکه گیرنده و فرستنده بسیار دقیق در کنار همدیگر سوار شده اند و هردو توسط یک شرکت برای این کار طراحی شده اند بهتر خط را می خواند .
CNY70 نصبش راحت تر است .
به نور محیط کمتر حساس است .
سنسور های کناری بر روی آن تاثیر بسیار کمی دارند .

عیب های CNY70 چیست ؟
گران قیمت
در صورت سوخت فرستنده ، گیرنده هم بلا استفاده می شود .
در صورتیکه مقاومت فرستنده کم باشد مسافت ارسال بیشتر می شود ولی عمر فرستنده کم می شود.

را اندازی CNY70 چگونه است ؟
هنگامیکه CNY70 نوری را در گیرنده نگیرد : بر اساس مقاومتی که در روی پایه گیرنده قرار داده اید ولتاژی در حدود 1.8-2.5 ولت در خروجی ایجاد می کند .
و وقتی نوری بازگشت شود ولتاژ نخواهیم داشت .
ولی منطق میکرو کنترلر ما 0 و 5 ولت است . پس باید مدار را طوری طراحی کنیم که ولتاژ 1.8-2.5 را به 5 ولت تبدیل کند و ولتاژ کمتر را به صفر .
اینجاست که مبحث آپ امپ مطرح می شود .
آپ امپ چیست ؟
آپ امپ یک آی سی است که کاربردهای فراوانی دارد . ولی در اینجا فقط به عنوان مقایسه کننده استفاده می شود . این آی سی مدل های مختلفی دارد ولی برای کار ما lm324 کافی است و به خوبی کار می دهد .
آپ امپ دارای 2 پایه ورودی و یک خروجی است . اگر پایه ورودی (مثبت )+ از ورودی (منفی) - ولتاژش بیشتر شود خروجی VCC (ولتاژ تغذیه ) می شود . و اگر ورودی + از ورودی - کمتر شد خروجی صفر ولت خواهد شد .

به مدار زیر توجه کنید :

در اینجا 4 سنسور CNY70می بینید . در قسمت هایی که با رنگ قرمز مشخص شده می توانید به ورودی های + اپ امپ وصل نمایید .
تحلیل مدار بالا :
اگر نور برگشت کند : بیس ترانزیستور داخلی CNY70 فعال شده و جریان در امیتر آن بر قرار می شود .پس ولتاژی بر روی امیتر آن حاصل می شود .
و بر عکس آن هم اگر نوری نتابد جریانی حاصل نمی شود پس ولتاژی نخواهید داشت .
ولی همانطور که گقتیم ولتاژی که تولید می شود دارای منطق نیست پس خروجی های قرمز رنگ را به ورودی های + آپ امپ LM324 متصل می کنیم .

پایه ورودی - را به کجا متصل کنیم ؟
برای تنظیم حساسیت بهتر است سر وسط یک پتانسیومتر را به ورودی - (منفی)متصل کنیم .
مدار کامل شده :

فقط به دو نکته توجه کنید :
در عمل CNY70 دارای 4 پایه است ولی در شکل بالا برای راحتی 3 پایه گذاشته است .
در واقع شکل اصلی آن به شکل زیر است در هنگام بستن مدار حتما دقت کنید اشتباه نبندید

نکته دیگر اینکه خروجی اپ امپ معمولا 1 ولت از ولتاز تغذیه اش کمتر است . پس هنگام قرار دادن ولتازه تغذیه برای lm324 از ولتاژ 6 ولت استفاده کنید تا در خروجی 5 ولت دریافت کنید .

فکر می کنم برای بار اول کافی باشه. بهتر سوالی دارید بپرسید تا ادامه بدیم .
پاسخ
 سپاس شده توسط ASHKAN ، artd179

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کمک برای ساخت ربات مسیریاب با قابلیت تشخیص فلز ehsan922 0 300 22-9-1394، 12:52 صبح
آخرین ارسال: ehsan922
  كمك در مورد ساخت يك ربات مسير ياب soheyl111 16 3,736 4-4-1392، 06:56 عصر
آخرین ارسال: morteza90
  ساده ترین ربات نوریاب ali zade 4 1,692 21-1-1392، 07:33 عصر
آخرین ارسال: ali zade
Smile ربات مسیر یاب se2010 22 8,552 20-12-1391، 04:12 صبح
آخرین ارسال: گلینی
  کمک در برنامه نویسی مسیر یاب maykel 0 895 8-11-1391، 02:58 صبح
آخرین ارسال: maykel
  دزخواست کمک در مورد ربات مسیر یاب amateur92 14 4,345 8-9-1391، 02:00 عصر
آخرین ارسال: karaneha
  نیاز فوری به شماتیک یک رباط مسیر یاب maykel 6 2,072 8-8-1391، 07:47 عصر
  عکس از ربات مسیریاب fanta 2 1,739 30-7-1391، 12:39 صبح
آخرین ارسال: fanta
  احتیاج به یک ربات مسیر یاب با مشخصات زیر maykel 2 1,080 28-7-1391، 11:21 عصر
  سوال : اضافه کردن سنسور به ربات مسیریاب AzhidahakA 23 7,396 13-7-1391، 02:40 عصر
آخرین ارسال: navidtion

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان