نظرسنجی: مطالب این پست تا چه حد کاربردی و حائز اهمیت می باشد؟
این نظرسنجی بسته شده است.
زیاد
91.67%
22 91.67%
متوسط
8.33%
2 8.33%
کم
0%
0 0%
اصلا
0%
0 0%
در کل 24 رأی 100%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پروژه صنعتی با lcd رنگی
سلام
برای اشکال گرافیکی تو اون سایت کتابخونه هست و بعضی اشکال که نبودند رو من به کتابخونه اضافه کردم منتهی به صورت خیلی ساده با نوشتن کد و ایجاد مربع و مستطیل و... .
در مورد شماتیک راستش مدتیه که هاردم fdisk شده و از شماتیک و پی سی بی بک آپ نداشتم . این پی سی بی هم موقع ارسال به شرکت چاپ مدار در ایمیلم مونده بود که دوباره دانلودش کردم وبرنامه رو دوباره از اول نوشتم و هنوز وقت نکردم که فایل شماتیک رو دوباره بکشم . به خاطر همین الان فایل شماتیک برای پروتل ندارم ولی شماتیک رو به صورت PDF از سایت دانلود کردم . فعلا روی این کار کنید تا من هم شماتیکم رو دوباره باز سازی کنم. هر وقت تموم شد هین جا قرار میدم.
ان شاء الله که موفق بشید.
با تشکر

بورد آماده رو بیخیال شو خودت بهترش رو می تونی بزنی!
LPC2478 و LPC1788 الان در ایران موجود هستند و هیچ مشکلی وجود نداره. قیمت LPC2478 الان باید نزدیک 30 تومن باشه و LPC1788 قیمتش 35 هزار تومان هست.

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   sch_bs_sun7_rev_B.pdf (اندازه: 96.25 KB / تعداد دفعات دریافت: 157)
چه وصفت کند سعدی ناتمام *** علیک الصلاه ای نبی السلام!
پاسخ
 سپاس شده توسط polestar ، baharkhaneh
دسدت طلا از روی همین rev_B روی کاغذ کلیاتش رو کشیدم البته با یک رم 256 مگابایت.
با التیوم بکشم انشاللله بقیش رو باشما هماهنگ میرم جلو . یا علی..
هَل مِن ناصر یَنصُرنی
هيهات مناالذلة‌
ذلت وخواري به مراتب ازما(اهل بيت‌)دور است‌.
"...ولِلّه‌ِ العِزَّة‌ُ ولِرَسولِه‌ِ ولِلمُؤمِنين‌َ ولـَكِن‌َّ المُنـَفِقين‌َ لايَعلَمون‌(منافقون‌8)وعزت مخصوص خداورسول اوومؤمنان است‌ ولي منافقان نمي‌دانند."

پاسخ
با سلام
علی اقا این جند روزه نبودم تاپیگ رو ترکوندی ها
با اون بحثی که راه انداخته بودید واقعا حالو هوای این تاپیک رو عوض کردید Confused

ولی خدا رو شکر که اخر کار به خیر تموم شده Big Grin

در کل خوشم اومد کارت حرف نداره منتظر ادامه مطالبت هستیم

البته باید در خصوص بحثتون بگم هر جفتتون حق دارید و کاملا درست میگید فقط فرق شما و دوست خوبمون اینه که اون توی کارهای خشن فعالیت داشته با انتظارات بالا ولی شما بیشتر کارهای ازمایشگاهی کردید و گرافیکی
هرچند به نظر خود بنده هم حرف ها و مواردی که شما اشاره کردید معقولتره و خودم هم سعی میکنم همینطور باشم

اما در مورد کوره و ذوب 1000 درجه و ..... باید عرض کنم خود بنده در سه پروژه کوره القایی ذوب 1 و 2 تن فولاد که همین امسال و در همین ترکستان اذربایجان انجامشون دادم در دمای 1800 درجه از HMI 7 اینچ استفاده کردم که هر کدوم روزانه بیش از 10 تن ذوب میدن و هیچ مشکلی با HMI ندارن Big Grin

به همین سادگی At
اگر مطلبی مفید بود سپــــاس واگر مفیدتر بود دادن اعتبار را فراموش نکنید dont
به پيغام خصوصي ها فقط در صورت واقعا خصوصي بودن پاسخ داده خواهد شد Confused

پاسخ
 سپاس شده توسط arm9mcu
سلام

آقا یکی دو روزی من نتونستم وارد سایت تکنو بشم، الان ک وارد شدم دیدم اصلا عضویتم لغو شدهExclamation

سوالاتی هم که پرسیده بودم توی فروم نیست!

اگر سوالا رو دارید بی زحمت مجدد جواب بدید.

در مورد SDRAM و MMC پرسیدم که آیا میشه بجای SDRAM از MMC استفاده کرد؟

دفعات نوشتن و خواندن و همینطور سرعت MMC چه حدودیه ؟
پاسخ
با سلام
SDRAM نوعی رم خارجی است که سرعت بالایی دارد و راه اندازی آن به صورت پارالل است و قطعه مکانیکی هم نیست که خراب شود. MMC Card یک کارت حافظه است که سرعت نسبتا پایینی دارد و معمولا برای راه اندازی آن از پروتکل SPI استفاده می شود و یک قطعه مکانیکی است که امکان خراب شدن آن وجود دارد و گذشه از همه این موارد DMA نمی تواند از MMC Card به عنوان فریم بافر استفاده کند و به طور مستقیم به باس دیتا متصل نمی شود از این رو اصلا به درد کار ما نمی خورد. در مورد سرعت MMC هم باید بگم که الان به جای MMC از SD CARD (نه SDRAM) استفاده می کنند که سرعت های مختلفی دارد ولی سرعت نوع معمولی آنها نهایتا 2 یا 3 مگابایت بر ثانیه است.
با تشکر
پاسخ
سلام

از آقای حسین پور به خاطر جواب های دقیق و با حوصله ای که به سوالات می دهند، کمال تشکر را دارم.

به نظر سرعت SD CARD که توضیح دادید، مناسب باشه؟! اما همون مشکل مکانیکی بودن آن مطرح است؟!

شما حافظه ی سریعی که توانایی حفظ اطلاعات در صورت قطع شدن تغذیه را هم داشته باشد، می شناسید؟

من قصد ندارم روی ال سی دی عکس نشان دهم، صرفا میخوام چند تا رنگ خاص رو نشون بدم، مثل اسیلسکوپ های دیجیتال، به نظر شما استفاده از یک SDRAM بعنوان بافر، با پهنای باس 8 بیت، اشکالی در سرعت refresh ال سی دی بوجود می آورد؟

یا علی
پاسخ
سلام.

1. فرق بین پروژه ای که شما روش کار می کنی با HMI چیه ؟ اصلا HMI چی هست؟ممنون میشم اگه توضیح بدی

2. دلیل اینکه LCD بدون درایور داخلی رو با Avr نمیشه راه اندازی کرد فقط پایین بودن فرکانس کاری Avr هست یا نه دلیل دیگه ای هم داره؟

ممنونم . خدا قوت
پاسخ
با سلام خدمت دوستان
خدمت آقای mahdiafpr باید عرض کنم که شما به چند روش می تونید پروژه تون رو انجام بدید.
1: استفاده از یک میکروی معمولی بدون LCD Controller : در این صورت چون حجم اطلاعات و فرمت تصویرتون خیلی پایینه شما به راحتی می تونید با تولید چند فرکانس Vertical و Horizontal طبق اون چیزی که در دیتاشیت توضیح داده شده و ارسال اطلاعات از طریق دو بیت از باس دیتا (به جای مثلا 18 بیت) و صفر کردن بقیه خطوط دیتا تصویر مورد نظرتون رو در قالب دو بیتی یا تک بیتی راه اندازی کنید و در این صورت اطلاعات یک فریم برای یک LCD هفت اینچ 800 در 480 برابر است با:
800*480*2 = 768000 بیت = 96000 بایت
و در واقع دیتا برای هر یک پیکسل 2 بیت (به جای 3 بایت یا همون 24 بیت) می باشد.
که در واقع چون از LCD Controller استفاده نکردید می تونید برای ذخیره اطلاعات از SD Card یا هر چیز دیگه ای استفاده کنید.
2: استفاده از یک میکرو که دارای LCD Controller باشد مثل همون LPC2478 :
در این صورت هنگام استفاده از مد 2 بیت , دیتای هر پیکسل از 24 بیت به 2 بیت کاهش پیدا میکند که برای ذخیره آن دیگر نیازی به حافظه 32 بیت نیست , هر چند که اگر از حافظه 32 بیت استفاده کنید چون حجم اطلاعات هر پیکسل بسیار پایین است در هر سیکل کاری , میکرو می تواند به جای اطلاعات یک پیکسل اطلاعات چند پیکسل را هم زمان از RAM بخواند و به سرعت بسیار بالایی دست پیدا خواهد کرد (بیش از 10 برابر سرعت 24 بیت). ولی در کل اگر شما از حافظه 8 بیت با تصویر 2 بیت استفاده کنید باز هم سرعت بالایی نسبت به حافظه 32 بیت با تصویر 24 بیت خواهید داشت!
در ضمن در صورت استفاده از مد 2 بیت دیگر نیازی نیست که تمامی دیتا باس LCD به میکرو متصل شود و این امر باعث کاهش سیم بندی خواهد شد.
برای حافظه سریع و غیر فرار هم می توانم به شما آی سی فلش (Flash) را معرفی کنم که به صورت Internal در خود میکرو استفاده شده است. ولی شما می توانید یک حافظه flash خارجی (external) تهیه کنید که سرعت بسیار بالایی دارد(10 مگا بایت در ثانیه و بالاتر) و غیر فرار است. یک نمونه آی سی فلش K9F2G08U0B با حافظه 256 مگا بایت می باشد که در جوان الکترونیک موجود است و قیمت آن 14000 تومان می باشد.

حالا نوبت آقای amateur92 :
HMI مخفف عبارت Human Machine Interface می باشد و به معنای رابط بین انسان و ماشین است. HMI یک سیستم است که دارای یک پردازنده قوی با LCD و تاچ اسکرین است و دارای واسط های کاربردی بسیاری می باشد که برای کار با انواع سنسورهای دما و ولتاژ و جریان و... مناسب می باشند. HMI امکان ارتباط با PLC را دارد و عموما کاربرد آن در صنعت است. بسیار صنعتی طراحی شده و مهندسی های گوناگونی روی آن انجام شده است و معمولا قیمت بالایی (معمولا بالای یک میلیون تومان)دارد.
دستگاهی که ما میسازیم قیمت پایین تری نسبت به HMI دارد و یک سیستم کامل است در حالی که HMI اینگونه نیست و برای کار با آن باید ماژولهای مختلفی به آن متصل گردد و در یک پروژه صنعتی شاید حدود 20 میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد. در یک کلام باید بگوییم که HMI دستگاهی عالی است اما با هزینه بسیار بالا و قابلیت انعطاف پایین! شخصا به نظر من دستگاههایی مانند PLC و HMI که در مقابل کار پایین هزینه بسیار بالایی دارند می توانند نوعی تحریم اقتصادی باشد! چون وقتی ما خودمان می توانیم برای خود HMI بسازیم آن هم با هزینه بسیار پایین و امکانات بسیار بالا چرا باید از HMI استفاده کنیم؟
دلیل اینکه LCD بدون درایور رو نمیشه با AVR راه اندازی کرد اینه که اولا راه اندازی LCD رنگی به صورت 16 یا 24 بیت مشکل است و هم چنین به سرعت بالایی نیاز دارد. دوما سرعت LPC2478 برابر 72 مگاهرتز است اما با این وجود باز از نظر سرعت کم می آورد و با آن نمی توان انیمیشن نمایش داد چه برسد به AVR با 16 مگا هرتز! حالا بر فرض محال که با AVR این کارو کردیم , حالا اگه بخواهیم در کنار این یه کار دیگه (مثلا ارتباط سریال یا ارتباط one wire) داشته باشیم , یا ارتباط قطع خواهد شد و یا تصویرLCD.

http://pl30.blogfa.com/post-67.aspx
پاسخ
 سپاس شده توسط amateur92 ، polestar
به خاطر جوابتون ممنونم. این بوردی که شما میسازی قابلیت ارتباط با plc رو هم داره ؟
در مورد برنامه نویسیش هم اگه ممکنه توضیح مختصری بدین . با زبان c کار می کنید ؟
من رشته قدرت هستم اما خیلی دوست دارم این بحث رو یاد بگیرم . لطفا تا جایی که براتون ممکنه توضیحاتتون ابتدایی و از سطح پایین باشه .

خدا قوت Heart
پاسخ
باسلام
برنامه من به زبان c و با کامپایلر keil هستش. آموزش های متعددی در سایت های فارسی و انگلیسی هست که می تونید به راحتی به اونها دسترسی پیدا کنید.
این بورد از طریق سریال و با پروتکل modbus می تونه به plc و hmi ارتباط پیدا کنه ولی درایور باید براش نوشته بشه که من فعلا قصد چنین کاری ندارم.
پاسخ
 سپاس شده توسط amateur92 ، polestar ، kamikazi

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برد صنعتی ARM محسن سینا 14 5,245 10-11-1396، 03:00 عصر
آخرین ارسال: sakhtemoon
  پروژه های تکمیل شده ARM polestar 1 3,510 14-2-1391، 12:00 عصر
آخرین ارسال: arm9mcu

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان