امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل موتور و ATmega8!
با سلام!

یه مدار دارم با PWM از ATmega8 و یه درایور موتور L298، دوتا موتور رو راه میندازه! (عکس مدار!)
(اگه عکس لود نشد   https://www.dropbox.com/s/0fxqo5xpt5fl7e...1.jpg?dl=0)

اما وقتی "در سرعت بالا" جهت حرکت موتورها عوض میشه یهو میکرو هنگ میکنه!! (یعنی حداقل فکرکنم که هنگ میکنه چون دیگه مدار کار نمیکنه تا ریستارت بشه!)
ضمنا این اتفاق با بالا رفتن سرعت موتورها تا آخرین حد (بیشترین مقدار PWM) هم می افته!
با زیاد کردن ولتاژ و جریان و عوض کردن "باتری ها" به "منبع تغذیه با جریان بالا" هم مشکل حل نشد!
به صورت نرم افزاری جلوی رسیدن موتور به حداکثر سرعت رو گرفتم، اما نیاز به تغییر جهت رو نمیتونم کاریش بکنم!
ضمنا بازم عرض کنم که توی دورهای پایین این اتفاق نمی افته!

موضوع چالش برانگیز اینه که خب با توجه به اینکه این اتفاق فقط زمانی رخ میده که ولتاژ و جریان بالایی از تغذیه کشیده میشه احتمال میره با تغییر پلاریته فشاری که روی تغذیه ایجاد میشه باعث این اتفاقه؛ اما...!
اما اینجوری نیست...!
اولا تغذیه میکروکنترلر رو از موتورها جدا کردم ولی مشکل حل نشد!
دوم وقتی حتی یکی از دو موتور هم به تغذیه متصله باز هم این اتفاق می افته!
سوم وقتی پایه ی فعال سازِ درایور موتور رو مستقیما به ولتاژ 5+ وصل میکنم دیگه این مشکل پیش نمیاد یعنی با حداکثر سرعت، جهت موتورها بدون هیچ مشکلی عوض میشه و مدار گیر نمیکنه!!!

یعنی حدسم اینه که این پایه ی PWM یه بلایی سرش میاد!

با گذاشتن فیلترهای مختلف، Pull up، دیود (برای جلوگیری از ورود جریان معکوس)، EMI Filter و...  به هیچ نتیجه ای نرسیدم...!

ممنون میشم با تجربیاتتون بهم کمک کنید...!

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
سلام.
مدار شما هیچ مشکلی نداره فقط احتمال میدم که بخاطر نویزی که توسط موتور ها تولید میشه ، میکرو از کار می افته. برای رفع این مشکل یک خازن عدسی 100 نانو با هر موتور موازی کن. بهتره که روی پایه های خود موتور خازن رو لحیم کنی.
پاسخ
 سپاس شده توسط diamond_rtd
میدونم احتمالا واسه شما هم عجیبه ولی وقتی خازن رو میزارم دیگه موتور کار نمیکنه!! (با مقادیر مختلف هم امتحان کردم!)
پاسخ
تو برنامه نويسي براي پين 6 و 11 آيسي L298 چه وضعيتي در نظر گرفتي ؟
بنظرم اين دوتا پين نبايد به PWM متصل باشن . فقط لاجيك صفر و يك هستند .
براي ترمز موتور در دور بالا چجوري عمل ميكني ؟يعني قبل از ايست كامل جهت
موتور رو عوض ميكنيد ؟
پاسخ
(5-11-1393، 06:40 عصر)'Original' نوشته است: تو برنامه نويسي براي پين 6 و 11 آيسي L298 چه وضعيتي در نظر گرفتي ؟
بنظرم اين دوتا پين نبايد به PWM متصل باشن . فقط لاجيك صفر و يك هستند .
براي ترمز موتور در دور بالا چجوري عمل ميكني ؟يعني قبل از ايست كامل جهت
موتور رو عوض ميكنيد ؟

از این پین ها برای کنترل دور موتور استفاده میکنم!
البته که مشکلی هم نداره چون حداقل تا 80% حداکثر دور موتور، بدون هیچ مشکلی کار میکنه!

کلا ترمز نمیکنم، کاملا ناگهانی جهت موتور رو عوض میکنم! (البته بازم عرض کنم که تو سرعت پایین هیچ مشکلی پیش نمیاد!)
داستان اینه که حتی بدون عوض کردن جهت موتور، به محض اینکه سرعت به محدوده ی "تقریبا" مشخصی میرسه همه چی قطع میشه!

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال و مشکل با کلاک پروژه makebiyaban 0 497 10-12-1396، 09:39 عصر
آخرین ارسال: makebiyaban
  مشکل در بلوتوث sim808 محمود خادمی 0 578 7-11-1396، 03:01 عصر
آخرین ارسال: محمود خادمی
  مشکل در کامپایل کردن کدویژن hossein.ka 0 324 8-5-1396، 12:44 صبح
آخرین ارسال: hossein.ka
  مشکل درایور پروگرامر shahabM72 0 368 2-3-1396، 06:27 عصر
آخرین ارسال: shahabM72
  مشکل در شناسایی پرو گرامر shahabM72 0 328 2-3-1396، 11:57 صبح
آخرین ارسال: shahabM72
  مشکل در کد گذاری data برای ارسال بیسیم با پروتکل USART cortex-m3 1 722 10-10-1395، 07:49 عصر
آخرین ارسال: h.kiya
Photo مشکل با GLCD KS0108 sinapc 0 497 20-7-1394، 10:39 عصر
آخرین ارسال: sinapc
  مشکل با اشغال شدن حافظه مگا 128 بیش از 25درصد sajjad.saiedi 0 555 17-6-1394، 08:05 عصر
آخرین ارسال: sajjad.saiedi
  نیازمند میکروکنترلر کار در ساخت درایو موتور osking 0 494 5-6-1394، 07:12 عصر
آخرین ارسال: osking
  راه اندازی موتور با پالس pwm در کدویژن m a h 3 a 13 4,197 21-4-1394، 01:18 عصر
آخرین ارسال: iman d

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان