امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل با LCD رنگی و فرکانس کاری میکرو
سلام.
نمیخواستم تاپیک جدید باز کنم اما مجبور شدم.

چند وقت پیش LCD رنگی که معروف شده به LCD N96 رو روی برد سوراخدار راه اندازی کردم و کامل جواب گرفتم.(نمایش عکس,متن و ...)
کریستالی که به میکرو وصل بود 16 مگاهرتز بود و به خوبی کار میکرد.
بعد از جواب گرفتن از پروژه به فکر زدن PCB افتادم و طراحی و چاپش کردم.حالا که PCB به دستم رسیده و قطعاتشو لحیم کاری کردم و السیدی رو وصل کردم,السیدی فقط رو فرکانسهای 2مگ و 1 مگ میکرو درست جواب میده و وقتی کریستال میکرو رو ازین بیشتر میکنم دیگه جواب نمیده.

حالا سوالم اینه که مشکل از کجاست؟کسی چیزی میدونه؟؟؟

حدس خود من اینه که چون بردم دورو متالیزه و SMD هست و بعضی جاها فاصله نت ها از هم 0.3 میلیمتره خاصیت خازنی در فرکانس بالا بوجود میاد.
شما چی فکر میکنید؟؟
پاسخ
اگه ابعاد فیبر کوچیک باشه و نکات زیر رو رعایت کرده باشی مشکلی پیش نمیاد تو این فرکانسهای چند مگاهرتزی:

1- کریستال دارای کمترین فاصله تا میکروکنترلر باشه و حتما خازن های مربوطه رو کنارش گذاشته باشید.
2- سیم کشی مدار دارای شکستگی و زوایای حاده و نود درجه به هیچ عنوان نباشه.
3-بین پایه های VCC و GND تراشه یک خازن بایپس چند نانوفاراد گذاشته باشید.
4- منبع تغذیه رگوله شده داشته باشید که THD خیلی کمی داشته باشه.
5- سیم های اتصال زمین و VCC از بیقه سیم های مدار ضخیم تر بوده و در زیر میکروکنترلر و قطعات فرکانس بالا کشیده شده باشند.

تا فرکانس های چند ده مگاهرتز رعایت همین نکات ساده مدار رو از بابت این چیزی که گفتید راحت میکنه. اما برای فرکانسهای بالاتر فاصله خطوط و ضخامت آنها خیلی مهمتر میشه که باید از منابع معتبر حتما حسابشون کنید.

به میکرو هم شک کنید. این روزها میکروها خدا بخواد نه که چینی شده زیادی خوب جواب میده اونم تو فرکانس بالا.
فیوزبیت های SUT و CKOPT رو هم از صحت مقدارش مطمئن بشید.
Love is the Slowest Form of Suicide ...
پاسخ
ممنون از پاسختون.

(28-3-1391، 01:51 عصر)Last_Days نوشته است: اگه ابعاد فیبر کوچیک باشه و نکات زیر رو رعایت کرده باشی مشکلی پیش نمیاد تو این فرکانسهای چند مگاهرتزی:

1- خازن دارای کمترین فاصله تا میکروکنترلر باشه و حتما خازن های مربوطه رو کنارش گذاشته باشید.
چه خازنی لازمه کنارش باشه؟من هیچی کنارش نذاشتم.Big Grin
2- سیم کشی مدار دارای شکستگی و زوایای حاده و نود درجه به هیچ عنوان نباشه.
نه خدارو شکر نیست.
3-بین پایه های VCC و GND تراشه یک خازن بایپس چند نانوفاراد گذاشته باشید.
خوب اولا چند نانو فاراد؟دوما فقط میکرو یا السیدی هم باشه؟
4- منبع تغذیه رگوله شده داشته باشید که THD خیلی کمی داشته باشه.
منبع من شارژر موبایله.راستی THD چیه؟
5- سیم های اتصال زمین و VCC از بیقه سیم های مدار ضخیم تر بوده و در زیر میکروکنترلر و قطعات فرکانس بالا کشیده شده باشند.

تا فرکانس های چند ده مگاهرتز رعایت همین نکات ساده مدار رو از بابت این چیزی که گفتید راحت میکنه. اما برای فرکانسهای بالاتر فاصله خطوط و ضخامت آنها خیلی مهمتر میشه که باید از منابع معتبر حتما حسابشون کنید.

به میکرو هم شک کنید. این روزها میکروها خدا بخواد نه که چینی شده زیادی خوب جواب میده اونم تو فرکانس بالا.
آخه من با همین میکرو و همین السیدی روی فیبر سوراخدار جواب گرفتم.
فیوزبیت های SUT و CKOPT رو هم از صحت مقدارش مطمئن بشید.

درضمن مطمئن نیستم خاصیت خازنی باشه.گفتم حدس من اینه شاید هم مشکل دیگه ای داشته باشه.
پاسخ
بله. 1- که منظورم کریستال بود که تصحیح کردم. خازن های 22pf به هر پایه کریستال و زمین.
3- در حد 10 تا 100 نانو باشه کافیه. بیشترش پاسخ فرکانسی مدار رو میریزه بهم.
4- حتما از رگولاتور استفاده میکنید که. من شارژر دیدم 8 ولت هم خروجی بده ها. در ضمن شارژر موبایل بهتره اصلن استفاده نکنید چون هارمونیک خدا بخواد خیلی داره مدار رو اذیت میکنه شدید. فوقش دست به دامن یو اس بی کامپیوتر برای 5 ولت بشید بهتره. بعد این شارژرها که جریان یه backlight lcd رو به زحمت میده تو کار کم نمیاره؟ تغذیه خیلی مهمه شده با باتری کتابی و رگولاتور تستش کن ببین چی میشه.
پاسخ
 سپاس شده توسط Dr.Xylitol
(28-3-1391، 02:15 عصر)Last_Days نوشته است: بله. 1- که منظورم کریستال بود که تصحیح کردم. خازن های 22pf به هر پایه کریستال و زمین.
3- در حد 10 تا 100 نانو باشه کافیه. بیشترش پاسخ فرکانسی مدار رو میریزه بهم.
4- حتما از رگولاتور استفاده میکنید که. من شارژر دیدم 8 ولت هم خروجی بده ها. در ضمن شارژر موبایل بهتره اصلن استفاده نکنید چون هارمونیک خدا بخواد خیلی داره مدار رو اذیت میکنه شدید. فوقش دست به دامن یو اس بی کامپیوتر برای 5 ولت بشید بهتره. بعد این شارژرها که جریان یه backlight lcd رو به زحمت میده تو کار کم نمیاره؟ تغذیه خیلی مهمه شده با باتری کتابی و رگولاتور تستش کن ببین چی میشه.

رگولاتور که استفاده میکنم.چون ولتاژ مدارم 3.3 هستش.
ولی فکر نمیکم از شارژر باشه.
من با باطری 3.7 ولتی لیتیوم که از بیرون خریدمش و همچنین باطری موبایلم هم الان تست کردم.بازم تغییری نکرد.
البته کریستال فاصله ش تا میکرو حدود 1 سانتیمتره ولی بازم تاثیری نداره.چون من تا 8 مگاهرتز از اسیلاتور داخلی استفاده میکنم.

راستی اینم الان تست کردم و دیدم که میکرو در فرکانسهای بالا(موارد تست شده:8 مگ داخلی و 16 مگ خارجی)خودش درست کار میکنه ولی السیدی رو نمیتونه درایو کنه و مشکل داره.Sad

آقا تصحیح میکنم.مشکل از میکرو هستش.میکرو کار نمیکنه اصلا.ConfusedHuh
پاسخ
بدترین اتفاق مدار آسیب دیدن میکرو Dodgy
ولی خوبه حالا مشکل مدار مشخص شد.
پاسخ
خوب حالا باید چه کنم؟Confused

اساتید راهنمایی بفرمایید.Huh
پاسخ
دوست عزیز شرمنده من هم از این lcd ها خریدم و سعی کردم راش بندازم اما نتونستم اگه یه راهنمایی کنید ممنون میشم
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
دوست عزیز مشکل رو جای دیگه پیگیری کن تو فرکانس 16 مگ pcb و این چیزا نمیتونه مساله ای ایجاد کنه ، من رو برد بورد تا 54 مگ هم راه اندازی کردم این LCD رو

ببین میکرو از سری L نیست ، چون بیشتر از 8 مگ کار نمیکنه معمولا

با 8 مگ داخلی هم تست کن ببین میشه یا نه
خدایا ، در ۲ راهی زندگی ام تابلوی راهت را محکم قرار بده

نکند که با نسیمی راهم را کج کنم
پاسخ
(28-3-1391، 09:14 عصر)electronicnarm2010 نوشته است: دوست عزیز شرمنده من هم از این lcd ها خریدم و سعی کردم راش بندازم اما نتونستم اگه یه راهنمایی کنید ممنون میشم

دشمنت شرمنده برادر.شما بگو با بیسک کار میکنی یا C؟اگه بیسیکی بگو تا کل برناممو برات بفرستم.
خیلی حرفه ای ننوشتم ولی برای راه اندازی کار خیلی مناسبه.
شامل موارد زیر میشه:
فونت انگلیسی برای نوشتن
رنگ کردن کل صفحه
نمایش عکس BMP
تاچ اسکرین

(28-3-1391، 09:28 عصر)micro-tech نوشته است: دوست عزیز مشکل رو جای دیگه پیگیری کن تو فرکانس 16 مگ pcb و این چیزا نمیتونه مساله ای ایجاد کنه ، من رو برد بورد تا 54 مگ هم راه اندازی کردم این LCD رو

ببین میکرو از سری L نیست ، چون بیشتر از 8 مگ کار نمیکنه معمولا

با 8 مگ داخلی هم تست کن ببین میشه یا نه

نه میکرو سری A هستش.
با کریستال 8 مگ داخلی هم تست کردم.کلا اگه بالای 2 مگ(داخلی و خارجی فرقی نمیکنه)تنظیم بشه میکرو کار نمیکنه.
من اینکه میکرو کار میکنه یا نمیکنه رو با ست و ریست کردن یکی از LED های بردم تست کردم.فرکانس میره بالای 2 مگ دیگه LED چشمک نمیزنه.
درضمن این رو هم بگم که وقتی فرکانس رو روی 4 مگ تنظیم میکنم گاهی اوقات بصورت کاملا اتفاقی نمیدونم چی میشه کار میکنه.اما با یه قطع و وصل برق یا ریست کردن دوباره میکرو هنگ میکنه.

دوستان خواهشا کمکم کنید لطفا.موندم بخدا.مغزم دیگه جواب نمیدهBig Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط sajjadesrari

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشکل در شناسایی پرو گرامر shahabM72 1 348 16-8-1397، 09:57 صبح
آخرین ارسال: zohreh1
  فهمیدن مقدار ولتاژ ورودی dc یک پین از میکرو sinazzm 2 468 24-7-1397، 03:10 عصر
آخرین ارسال: bahramnik
  سوال و مشکل با کلاک پروژه makebiyaban 0 581 10-12-1396، 09:39 عصر
آخرین ارسال: makebiyaban
  ریست شدن مداوم میکرو electro 15 5,057 13-11-1396، 08:11 عصر
آخرین ارسال: atlasweb
  مشکل در بلوتوث sim808 محمود خادمی 0 593 7-11-1396، 03:01 عصر
آخرین ارسال: محمود خادمی
  مشکل در کامپایل کردن کدویژن hossein.ka 0 348 8-5-1396، 12:44 صبح
آخرین ارسال: hossein.ka
  مشکل درایور پروگرامر shahabM72 0 379 2-3-1396، 06:27 عصر
آخرین ارسال: shahabM72
  سوال در مورد فوروارد کردن چند پین از چند پورت مختلف میکرو moh3en_bad 4 729 16-1-1396، 10:05 صبح
آخرین ارسال: blacksmart2017
  مشکل در کد گذاری data برای ارسال بیسیم با پروتکل USART cortex-m3 1 736 10-10-1395، 07:49 عصر
آخرین ارسال: h.kiya
  فرکانس متر رنج بالا miladbrave 2 1,036 10-10-1395، 07:46 عصر
آخرین ارسال: h.kiya

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان