امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت ربات حل ماز
اما دوست عزیز فکر می کنم فعلا برنامه از همه چیز مهم تر باشه حالا هر سنسوری می خواد باشه اون رو در آخر هم میشه بررسی کرد
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
باشه دوستان ما هم تابع نظر جمع هستیمCool.
پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام و درود
فکر خوبی هست
به نظر من باید ربات رو طبقه بندی کنیم و بعد سوالات رو مطرح کنیم.
مادون قرمز
در صورت مفید بودن مطلب دو موضوع را فراموش نکنید
1- کلیک روی دکمه سپاسBlush
2-و مهمتر از همه کلیک روی دکمه اعتبار(+) کنار دکمه سوابقWink
iranop.ir
پاسخ
نقل قول: سلام و درود
فکر خوبی هست
به نظر من باید ربات رو طبقه بندی کنیم و بعد سوالات رو مطرح کنیم.
مادون قرمز

من هم با مرحله ای کردن ساخت روبات موافقم.این طوری یک مطلب جامع به وجود میاد تا همه بتونن ازش استفاده کنند...
دوستان موافقید با الکترونیک روبات شروع کنیم؟؟؟
اگه موافقید پس بسم الله...
پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام و درود
موافقم
کدام بخش را (از الکترونیک) ابتدا کار کنیم.؟
البته مشکلی نیست اگر که دوست دارید از برنامه نویسی شروع میکنیم.(من در این ضمینه توانایی کافی ندارم)

از دوستان برنامه نویس تقاضا میکنم که به جمع ما بپیوندند
یا علی
iranop.ir
پاسخ
با توجه به اینکه ارتفاع دیواره ها 5 سانتی متر است(طبق مطلبی که من در مورد قوانین مسابقه خوندم) پس سنسورها باید در ارتفاع پایین قرار بگیرند و همچنین اگر مادون قرمز باشند باید از پوشش مناسب برای جلوگیری از ایجاد نویز توسط نور محیط استفاده شود(این قضیرو جدی بگیرید چون من شخصا چوبشو در زمینه ی مسیریاب خوردم).
در مدار این نوع سنسور معمولا از مقاومت چندصد اهم برای فرستنده و از مقاومت 10 کیلو برای گیرنده استفاده میشود.همچنین از آپ امپ(برای مثال آی سی lm324) و یا از بافر(برای مثال آی سی 74HC245) و یا از adc میکرو(اگر تعداد سنسورها کمتر از هشت تا باشد)به عنوان مقایسه گر میتوان استفاده کرد.
اگر از سنسور مادون قرمز استفاده کنیم تقریبا میشه گفت که مدار این نوع روبات فرق چندانی با روبات مسیریاب نداره.درست میگم؟
پاسخ
سلام و درود
دوست گلم سنسور مادون قرمز استفاده شده در میکروموس به دلیل اینکه نور بهش میرسه و اولین خطا ، آخرین اشتباه ما میشه(بدلیل دقت در این ربات) از مادون قرمز به صورت آشکار ساز فرکانسی استفاده میشه که نور محیط خیلی کمتر روش تاثیر بزاره
iranop.ir
پاسخ
 سپاس شده توسط amin sma ، amiravr
میشه بیشتر در مورد آشکارساز فرکانسی توضیح بدید.ممنون
پاسخ
سلام و درود
دوست خوبم با توجه به اینکه تمام نور های اطراف ما داری طیف فرکانسی مختلف هستند و عموم نور در مسابقات نور های با فرکانسهای 50 هرتز و هارمونیک های آن تا شماره 11 میباشند اگر ما نور مادون قرمز را در فرکانسی بالاتر انتشار دهیم و در برگشت توسط گیرنده فقط همان نور با فرکانس مرود نظر را آشکار کنیم مشکل سنسور مادون قرمز حل میشه.(نگران نباش من ساختم)
------------

یا علی
iranop.ir
پاسخ
 سپاس شده توسط amir-hpr ، amin sma
به نظرم این طوری که من می گم کار کنه دیگه اون مشکلات بر طرف میشه
سنسور فرستنده به صورت پالسی کار کنه اون وقت مثلا اگه توی 1 ثانیه 50 پالس تولید کنه توی گیرنده بر فرض مثال اگه بیشتر از 40 پالس دریافت کنه یعنی مثلا اون سنسور به یک جسم نزدیک شده حالا چرا 40 ؛ خوب اگه با میکروکار کرده باشید یه ترفندی که برای حذف نویز توی کلید زنی ها به کار میره همین هست که یک کلید رو 10 بار چک می کنند اون وقت مثلا اگه توی این 10 بار چک مثلا 8 بار یک بدست بیاد یعنی اینکه کلید فشرده شده از این روش برای حذف نویز توی محیط های پر نویز استفاده میشه
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقدمه ای بر ربات های میکرو ماوس - ماز - لابیرنت عرفان 2 2,342 20-8-1391، 06:23 عصر
آخرین ارسال: sadeghmojtabaei

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان