امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت ربات حل ماز
سلام و درود
دوست عزیز من فقط میتونم در رایطه با سخت افزار و الگوریتم حرکتی نظر بدم و در برنامه نویسی تسلط کافی را ندارم

یا علی
در صورت مفید بودن مطلب دو موضوع را فراموش نکنید
1- کلیک روی دکمه سپاسBlush
2-و مهمتر از همه کلیک روی دکمه اعتبار(+) کنار دکمه سوابقWink
iranop.ir
پاسخ
اگر مایل باشید من هم به جمعتون بپیوندم.At
شاید من بتونم کار برنامه نویسی را انجام بدم!Big Grin

هیچ چیز واقعا خراب نیست... حتی ساعتی که از کار افتاده روزی دو بار زمان را درست نشان می دهد.
انیشتین
پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010 ، mohsen274
(10-1-1391، 01:15 صبح)ATmega نوشته است: اگر مایل باشید من هم به جمعتون بپیوندم.At
شاید من بتونم کار برنامه نویسی را انجام بدم!Big Grin

خواهش می کنم هر کسی که تمایل داره در این بحث شرکت کنه
خوب چه جوری ربات رو برنامه ریزی کنیمتا به مقصد برسه یه جورایی میشه گفت که کار پیچیده ای هست مثلا چه جوری یه برنامه برای یه ربات بنویسیم تا هنگامی که یه جمله ی خنده دار رو شنید بخنده و اگر اون جمله خنده دار نبود هیچ عکس العملی نداشته باشه حال اگه ما بیاییم حروف خنده دار رو فقط بهش یاد بدیم ممکنه بعضی اوقات با مشکل مواجه بشه اما اگه بیاییم مفهوم حروف رو بهش یاد بدیم اون موقه است که خطا تقریبا صفر میشه البته این فقط یه مثال بود فرض کنید ما توی ماز بیایم با یه برنامه ساده که فقط شانس باید باهات یار باشه رو بدیم به ربات خوب معلومه که توی ماز های پیچیده با شکست مواجه میشیم اما اگه بیایم مفهوم ماز رو براش تعریف کنیم اون موقع است که دیگه به این راحتی ها شکست نمی خوره حالا چه جوری میشه این کار رو کرد
یه فکری که به نظرم رسید اینه که ربات از هر مسیری که حرکت میکنه نقشه بکشه تا نقشه ی اصلی رو بدست بیاره و به نقاطی که مبهم است رو علامت بزاریم اونقت ما با استفاده از این نقشه می تونیم بفهیمیم کدوم مسیر ها رو رفتیم کدوم مسر رو نرفتیم و یا اینکه کدوم مسیر رو رفتیم اما مثلا توی اون مسر یه سه راهی بوده که ما فقط یه راه اون رفتیم امید وارم که تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم
حالا یه توضیحی هم بدم راجع به برنامه نویسی ربات یه جورایی مثل کاری هست که توی تابلو های روان انجام میدیم اما برعکس
توی تابلو ی روان ما جدول lookup برای ارسال داده ها بر روی led ها استفاده می کنیم که قبلا این جدول رو پر کردیم اما توی روبات حل ماز برعکس هست یعنی ما باید داده ها رو در هنگام کار کردن میکرو و سنس کردن سنسور ها در جدول ذخیره کنیم و مشکل ترین قسمت اونه که این داده رو در وقتی که نیاز داریم بیرون بکشیم و ازش استفاده کنیم حالا چند بخش دیگه که چه جوری این جدول رو پر کنیم
1- بر حسب زمان
2- بر حسب پیچ یا گردش ربات
البته نحوه ی ذخیره کردن مسیر هم یه مشکل دیگه هست که مثلا این جدول 10 در 10 فرض کنید حالا باید این رو
از داده ها پر کنید حالا چه جوری توی این جدول پیچ ها و بردیگی ها و مسیر های مستقیم رو نشون بدیمHuh

یه مقدار بحث پیچیده شد ولی واقعا این روبات ها پیچیده هستند و در ضمن فکر کنم برنامه این رو بات ها سنگین بشه و نیاز داشته باشم به ram خارجی ولی امیدوارم که این طوری نشه بچه نظر بدید مقاله یا مطلبی اگه دارید بزارید

همکاری کنید
این روبات ها اولین روبات هایی بودن که در اونها منطق فازی استفاده شد
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام و درود
دوست عزیز تقریباً درست توضیح دادید اما همانطور که قبلاً گفتم ربات داره در یک ماتریس حرکت میکنه و تمام اطلاعات رو از همین درایه های ماتریس بدست میاره و نه زمان یا ...
در حقیقت ربات وضعیت هر درایه را در حافظه قرار میده .
در ضمن نیازی به رم خارجی نیستش
در شروع کار باید روی دقت کار کنیم و نه سرعت
iranop.ir
پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010
حالا این ماتریس رو چه جوری پر کنیم ؟
منظور شما از وضعیت هر درایه چیست؟
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام دوستان.
من تابستون میخواستم روبات مسیریاب بسازم.به همین دلیل در این سایت عضو شدم و بحث های انجمن مسیریاب رو دنبال کردم و تونستم روبات مسیریاب بسازم و در مسابقات شرکت کنم و در پایان مقاله ای در این زمینه نوشتم.
مدتی است که تصمیم گرفتم روبات میکروموس بسازم.امیدوارم در این انجمن با کمک و همکاری شما دوستان عزیز بتونیم به این مهم دست پیدا کنیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام و درود
انشاالله که میسازیم.(به شرط هم فکری)
ماتریس دو بعدی هست ، پس نیاز به تعریف آرایه دو بعدی داریم(دوستان برنامه نویس لطفاً نظر بدن)
هر درایه یعنی همان خانه هایی که ربات قراره اونجا بره یا رفته(هر خانه از زمین)
iranop.ir
پاسخ
نقل قول: ماتریس دو بعدی هست ، پس نیاز به تعریف آرایه دو بعدی داریم(دوستان برنامه نویس لطفاً نظر بدن)
هر درایه یعنی همان خانه هایی که ربات قراره اونجا بره یا رفته(هر خانه از زمین)

استفاده از ماتریس فکر خوبیه ولی اگه میشه بیشتر توضیح بدید.مثلا وضعیت هر درایه به چه صورت است؟همچنین ما اطلاعاتی راجع به تعداد خانه ها نداریم پس نمیتوانیم اندازه ماتریس را از ابتدا تعیین کنیم پس باید از ماتریسی به صورت پویا استفاده کنیم که در زبان c پیاده سازی چنین ماتریسی کار سختیه.
به نظر شما میشه با استفاده از مدت زمانی که طول میکشه تا روبات به یک پیچ برسه و همچنین ذخیره ی اطلاعات هر پیچ(مثلا به صورت [1،1،1] به این معنی که روبات در سر یک پیچ قرار دارد که در سه جهت چپ و راست و روبرو باز است)یک نقشه از مسیری که روبات طی کرده تهیه کرد؟
پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen274
سلام و درود
دوست عزیز طبق قوانین مسابقه و استاندارد پیست ماتریس را طراحی میکنیم(دوستان برنامه نویس باید نظر بدن)
زمان به هیچ وجه جواب نمیده(تست کردم)
در ضمن موتور وقتی پله ای هست زمان دیگه واسه چیه.؟ تعداد پله های موتور مهمه
چبله تقریباً ماتریس به همین شکل پر میشه ام ابعاد بزرگی داره که اگر اشتباه نکنم 16*16 هستش
iranop.ir
پاسخ
کاش قبل از اینکه بریم سراغ برنامه نویسی،بیشتر در مورد مدار و قطعات به کار رفته در این ربات بحث کنیم و بعد از اون به طور مفصل در مورد برنامه نویسیش بحث میکنیم.من سوالات زیادی در این رابطه دارم مثلا اینکه در مسابقات تیم های موفق از چه نوع سنسوری استفاده میکنند(آلتراسونیک یا مادون قرمز)؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقدمه ای بر ربات های میکرو ماوس - ماز - لابیرنت عرفان 2 2,227 20-8-1391، 06:23 عصر
آخرین ارسال: sadeghmojtabaei

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان