امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت ربات حل ماز
من یک فیلم مسابقات میکرو موس دارم اگه موافق هستید براتون بزارم
پاسخ
 سپاس شده توسط مهرداد
یکی از مهم ترین بخش های ربات اندازه ربات توی ربات های میکرو موس کوچک بودن ربات یه مزیت که به راحتی بتونه توی مارپیچ عبور کنه و سرعت ربات هم مهمه توی ربات حل ماز بالا بودن سرعت بهتر و هم چنین کنترل ربات در این سرعت مهم تر از الگوریتمه چون رباتی که سرعت بالایی داره و الگوریتم خوبی نداره به سرعت می تونه مسیر های اشتباه رو بره و برگرده ولی اگه یه رباتی داشته باشید که الگوریتم بسیار عالی داشته باشه ولی سرعت کمی داشته باش یه اشکال به حساب میاد حالا اگه هر دوی این ها رو داشته باشیم واقعا یه ربات معرکه داریمBig Grin
توی ربات های حل ماز شما وقتی داخل یه ماز اشتباه می شوید نمی تونید دور بزنید چون که فضا برای دور زدن نیست بلکه باید جهت ربات رو کلا عوض کنیم البته اگه رباتمون کوچک باشه شاید به روش تانکی بتونه دور بزنه که این باز هم به قطر مسیر مارپیچ بستگی داره
حالا برای اینکه یکم بحث رو حرفه ای تر کنم یه خاطره تعریف می کنم یه رفیقی داشتم چند سال پیش اون موقع ها من بچه بودم این بنده خدا توی برنامه نویسی خیلی حرفه ای بود قوانین مسابقه ربات حل ماز و میکرو این طور بود که هر ربات می تونست سه بار رکورد گیری کنه این بنده خدا آخرت برنامه نویسی بود رباتش رو جوری برنامه نویسی کرده بود که کل مسیر رو حفظ می کرد یعنی توی حافظش مکان دقیق ربات و چرخشی که باید توی اون مکان رو انجام بده رو در خودش ذخیره می کرد و وقتی بار دوم میزاشتش توی زمین شروع می کرد مسیری که رفته بود رو با شرایط فعلیش بررسی می کرد و مسیر درست رو تشخیص می داد البته توی رباتش از دوتا میکرو استفاده می کرد که میکرو ی اولی داده ها رو توی EEPROM ذخیره می کرد و میکرو دومی با استفاده از دادهایی که توی EEPROM و شرایط مسیر بود مسیر درست رو تشخیص می داد البته سعی کرد برای ربات مسیر یاب هم این کار رو بکنه اما موفق نشد این رو هم بگم که یه کلید توی ربات بود که با زدن اون میکروی اولی از کار می افتاد و میکروی دومی شروع به کار می کرد که بعد از اینکه چند دوره قهرمان شد توی شهر های مختلف هم می رفت یکی از رفیقاش که داور مسابقه بود بهش شک کرد و فهمید ماجرا از چه قراره دیگه از اون موقع هم کلا بی خیال رباتیک شد ولی آخرت برنامه نویسی بود مخی بود حالا خوبه این رو هم بهتون بگم که همه ی این کار ها رو با میکرو ی 8051 و به زبان اسمبلی نوشته بود At
توی این لینک ها هم چندتا عکس در باره محل قرار گیری سنسور ها و چرخ های ربات قرار دادم

امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط مهرداد ، ASHKAN
سلام
داخل عکس دوم انتنم داریم؟؟ چطور میشه این روبات انتن داشته باشه؟
پاسخ
دوستان اگه توی عکس های بالا توجه کنید هیچ کدوم از این ربات هایی که من عکسشون رو کذاشتم هنگامی که در یه مسیر بنبست گیر می افتند از روشی که من در بالا گفتم استفاده نمی کنند بلکه از روش تانکی استفاده می کنند توی روشی که من در بالا بهش اشاره کردم باید هم جلوی ربات مجهز به سنسور باشه و هم ته ربات
توی روش تانکی امکان داره که ربات بعد از اینکه در مسیر بنبست قرار گرفت در هنگام دور زدن با دیواره ها برخورد کنه که اون موقع است که داور یه خطا برای شما ثبت می کنه اما توی روشی که من می خوام استفاده کنم ربات بعد از اینکه در مسیر بسته قرار گرفت جهت چرخش چرخ ها عوض میشه و روبات با استفاده از سنسور های عقب شروع می کنه به حرکت دوباره اگه به مسیر بسته ی دیگری برخورد کنه دوباره جهت روبات بدون چرخش بدنه ربات تغییر می کنه توی این روبات امکانبرخورد ربات با دیواره ها به صفر میرسه دوستان اگه توی این روش من مشکلی می بینید حتما بگیدSmile
در ضمن درمورد سوال دوستمون باید بگم توی بعضی از مسابقات روبات باید از مسیر حل شده ی روبات یه نقشه تهیه کنه که اون رو برای رایانه می فرسته به نظرم این طوری باشه

پاسخ
دوستان نظری ندارن Confused

مشارکت کنیدHuh

پاسخ
این طرحت واقعا خوبه!
مزیتی که داره نسبت به چرخش به روش تانکی اینه که دیگه زمانی رو صرف چرخش نمیکنه بلکه بلافاصله که به بن بست رسید حرکت در جهت عکس رو شروع میکنه . از این نظر قابل تحسینه.
حالا نظرم راجع به سنسورها:
اول گفتم یه چیزی مثل عکس زیر باشه . با 6 تا سنسور. که وقتی به سمت راست حرکت میکنه 3تای سمت راست(سنسور های زرد توی عکس) تو مدار باشن وقتی به سمت چپ میره از 3تا قرمز ها استفاده بکنه.

بعد یه چیز بهینه به فکرم رسید. که تو شکل زیر اوردم.

[img]http://picashare.ir/images/449untitled2.bmp" />
[/img]
یعنی 4تا سنسور کناری رو تو 2تا سنسور خلاصه کنیم و اون 2تا رو هم باید دقیقا وسط روبات بزاریم.
چون سنسورهای کناری دقیقا وسط روبات هستند وقتی راه خروج رو می بینه که نصف روبات از راه خروج رد شده. حالا با یک حرکت تانکی بدون برخورد رد میشه از راه خروجی. واسه برنامه نویسی هم وقتی بن بست رو تشخیص میده فقط سنسور جلو رو با عقبی سوییچ میکنیم.
مهم ترین چیزی که مد نظرم بود وسط قرار گرفتن سنسور کناری هست.
پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010
چیزی که شما گفتید خیلی خوبه اما به شرطی که مسیر دارای شکستی شیب دار نباشه
در ضمن این روش شما بعضی اوقات به مشکل بر می خوره حتما سنسور ها باید در سمت چپ و راست جلو وعقب روبات باشه تا قبل از رسیدن به پیچ بفهمه که پیچی سر راه داره توی صحبتی که شما کردید احتمال برخورد با دیواره ها خیلی زیاد میشه روش شما به شرطی خوبه که ابعاد ربات کم باشه در کل ایده خوبی است دوستان دیگه هم اگه نظری دارند بگن

پاسخ
Rainbow 
سلام
دوستان عزیز واقعیت من خیلی خیلی کم به این انجمن سر میزنم(کار و ...)
ولی از این بحث نمیشه گذشت
کل تاپیک رو مطاله کردم و بد نبود . واسه شروع خیلی خوبه
خوب دوستان در مورد اینکه میکروموس چجوری مرکز زمین رو مشخص میکنه مشکل داشتن.
پاسخ در حقیقت به شکل ماتریسی زمین بر میگرده به همین راحتی
مرکز زمین=چهار درایه مرکز ماتریس (معمولا به این شکل هستش)
ربات با توجه به تعداد درایه طی شده و محاسبات انجام شده درایه های مرکزی رو پیدا میکنه
-------------------------------------------------
در نظر داشته باشید که برای شروع کار و ساختن ربات عجله نکنید و حتما و حتما نیاز به سخت افزار دقیق و سیستم مکانیکی از نوع تانکی با طراحی مناسب دارید.
--------------------------------------------
بهترین کار اینه که به سه گروه تقسیم بشیم(سخت افزار - مکانیک - برنامه نویس)
------------------------------------------
دوستان عزیزم اصلا نگران نباشید که جواب میگیرید یا نه. مهم اینه که تلاش خودمون رو کردیم. البته با توکل به خدا و تلاش و همفکری شک نکنید که میسازیم و با همدیگه میتونیم تو مسابقات شرکت کنیم.
---------------------------------------
برای شروع من در بخش سخت افزار میتونم فعالیت داشته باشم(به شرطی که دوستان مشارکت داشته باشن)
--------------------------------------
البته در بخش های دیگه تا جایی که بتونم کمک میکنم.
----------------------------------------
من که ماهی یکبار هم تاپیک نمیزدم ببینم یه کاری میکنید که روزانه تاپیک بزنم(البته منظورم این نیست که خیلی بلدم و کلاس کار گذاشته باشم) Big Grin
یا علی

در صورت مفید بودن مطلب دو موضوع را فراموش نکنید
1- کلیک روی دکمه سپاسBlush
2-و مهمتر از همه کلیک روی دکمه اعتبار(+) کنار دکمه سوابقWink
iranop.ir
پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010 ، ASHKAN
(6-12-1390، 12:08 صبح)mohsen274 نوشته است: سلام
دوستان عزیز واقعیت من خیلی خیلی کم به این انجمن سر میزنم(کار و ...)
ولی از این بحث نمیشه گذشت
کل تاپیک رو مطاله کردم و بد نبود . واسه شروع خیلی خوبه
خوب دوستان در مورد اینکه میکروموس چجوری مرکز زمین رو مشخص میکنه مشکل داشتن.
پاسخ در حقیقت به شکل ماتریسی زمین بر میگرده به همین راحتی
مرکز زمین=چهار درایه مرکز ماتریس (معمولا به این شکل هستش)
ربات با توجه به تعداد درایه طی شده و محاسبات انجام شده درایه های مرکزی رو پیدا میکنه
-------------------------------------------------
در نظر داشته باشید که برای شروع کار و ساختن ربات عجله نکنید و حتما و حتما نیاز به سخت افزار دقیق و سیستم مکانیکی از نوع تانکی با طراحی مناسب دارید.
--------------------------------------------
بهترین کار اینه که به سه گروه تقسیم بشیم(سخت افزار - مکانیک - برنامه نویس)
------------------------------------------
دوستان عزیزم اصلا نگران نباشید که جواب میگیرید یا نه. مهم اینه که تلاش خودمون رو کردیم. البته با توکل به خدا و تلاش و همفکری شک نکنید که میسازیم و با همدیگه میتونیم تو مسابقات شرکت کنیم.
---------------------------------------
برای شروع من در بخش سخت افزار میتونم فعالیت داشته باشم(به شرطی که دوستان مشارکت داشته باشن)
البته در بخش های دیگه تا جایی که بتونم کمک میکنم.
----------------------------------------
من که ماهی یکبار هم تاپیک نمیزدم ببینم یه کاری میکنید که روزانه تاپیک بزنم(البته منظورم این نیست که خیلی بلدم و کلاس کار گذاشته باشم) Big Grin
یا علی

من هم با حرف های شما موافقم انشا... شروع کنیم به ساخت و طراحیش تا عید یه ربات بسازیم

پاسخ
سلام
پس بهتره تقسیم کار رو شروع کنیم
--------------
یا علی
در صورت مفید بودن مطلب دو موضوع را فراموش نکنید
1- کلیک روی دکمه سپاسBlush
2-و مهمتر از همه کلیک روی دکمه اعتبار(+) کنار دکمه سوابقWink
iranop.ir
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقدمه ای بر ربات های میکرو ماوس - ماز - لابیرنت عرفان 2 2,339 20-8-1391، 06:23 عصر
آخرین ارسال: sadeghmojtabaei

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان