امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روشی سریع برای ساختن فیبرمدار چاپی
(6-9-1390، 09:15 عصر)مهرداد نوشته است: سلام به همه دوستان
این روشی که من الان اینجا توضیح میدم یه چیزی مانند روش پرینت و اتو و... هستش ولی راحت تر از اونه و بنظر من که خیلی بهتر از اون روش هم جواب میده فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه و سرعت چسبیدن جوهر به فیبر بیشتر از روش اتو هستش!

خب بهتره شروع کنم و از اول تا آخرش رو قدم به قدم توضیح بدم ، اون دوستانی که از این روش استفاده کردن قدم به قدم رو طبق مطالبی که اینجا توضیح میدم انجام بدن!

1- ابتدا باید از طرح pcb یه پرینت روی کاغذ گلاسه (بهترین کاغذی که جواب میده گلاسه هستش) با چاپگر لیزری (چاپگر حتما لیزری باشه ) به صورت معکوس بگیرید

(روش معکوس کردن طرح در آلتیوم : هنگامی که صفحه مربوط به pcb باز است از منوی file گزینه page setup رفته و در کادر باز شده گزینه advanced را زده و در صفحه ای که باز میشود در فضای خالی کلیک راست کرده و گزینه insert printout را زده و یک printout جدید ایجاد میشود ، حال روی printout جدیدی که ایجاد کرده اید کلیک راست را زده و گزینه insert layer را زده تا یک لایه جدید ایجاد شود(میتوانید در کادر بالا top layer و یا bottom layer رو انتخاب کنید که بستگی به مدارتون داره) حالا که لایه جدید را ایجاد کردید میبینید که چند تا چک باکس وجود داره ، اگه تیک گزینه mirror رو بزنید باعث میشه که طرحمون برعکس بشه )

2- حالا اول فیبر رو به اندازه طرحتون ببرید ، و اون رو خوب بشورید تا تمیز بشه، پس از خشک شدن با یه سمباده نرم نرم ، سمباده کاری کنید تا صاف و براق بشه سپس با دستمال نرم فیبر رو پاک کنید

3- حالا که فیبر آماده شد ، طرف مسی اون رو با تینر نمناک کنید و طرف جوهری کاغذ طرح رو روی فیبر قرار بدید ( تینر را باید به اندازه ای بزنید که کاغذ طرح خوب روی فیبر بچسبه ، حالا یه فشار کوچولو روی کاغذ بیارید تا خوب به فیبر بچسبه

4- حالا صبر کنید که فیبرتون خشک بشه ، البته در صورتی که عجله دارید با سشوار هم میشه خشکش کرد ، ولی بهتره بذارید خودش خشک بشه ، (من با حرارت کم بخاری خشکش میکنم- شعله بخاری رو کم کنیدا زیاد حرارت نده)

5- حالا نوبت اینه که کاغذ طرحمون رو از روی فیبر جدا کنیم :
اگه همینطوری جدا شدن و طرحتون زیاد چسبیده نیست همینطوری هم جدا میشه و قسمت های جوهری روی فیبر بافی میمونه
اگه تو جدا کردن کاغد تو لابه لای مسیر ها اشکال دارید ، بهترین کار اینه که فیبر رو با آب بشورید ، خیلی راحت پاک میشه
و بهترین کار و بهترین کار اینه که با آب داغ این کار رو انجام بدید ، خیلی راحت تر میشه

6- حالا فیبرتون آماده برای اسید کاری است، و به چند تا نکته توجه کنید ، اسیدتون باید داغ باشه ، حدود 60 الی 70 درجه باشه ، و نذارید بیشتر از 10 دقیقه فیبر توی اسید بمونه

7- توجه کنید که تینر نباید زیاد ریخته بشه چون که باعث میشه جوهر پخش بشه ، و اگه کم هم تینر بزنید باعث میشه که جوهر به فیبر نچسبه

8- تو این پرینتی که از طرحتون گرفتید زنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشه

و درضمن اگر این روش رو امتحان کردید و خوشتون اومد بگید تا دفه بعد درست کردنی عکس بگیرم از مراحل و دفه بعد با عکس توضیح بدم ،
موفق باشید

merc dadash .
پاسخ
 سپاس شده توسط fhgb
دوست من آقا اكبر: بهتره يك بار كاغذ برچسبي(كاغذ هاي زرد رنگ پشت برچسب ها) رو امتحان كني تا از كيفيت بي نظير نتيجه شگفت زده بشي...
اگه اصرار دارم كه بهترين كاغذ، كاغذ برچسبيه به خاطر اينه كه وقتي كه خودم براي اولين بار امتحانش كردم، اينقدر پشيمون شدم كه چرا اين روش را زود تر ياد نگرفتم...
پاسخ
 سپاس شده توسط akbar8 ، fhgb
سلام دوستان خسته نباشید من دوتا سوال داشتم:
1.چجور اسیدی میشه استفاده کرد تا به بهترین نحو پاک کنه ؟چقدر باید بریزیم؟

2.این فیبرو با اتو یا تینر می توان کشید ؟ در ضمن این فیبر که پیوست شده اون سفیدی محل لحیم چجوری درست می شه؟

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
با سلام خدمت تمام دوستان گلم
من رشتم برق قدرته و اطلاعات کمی در مورد الکترونیک دارم.می خواستم اگه ممکنه یه مقدار پایه ای تر در مورد این مطالب صحبت کنید تا ما فقیر فقرا هم متوجه بشیم.مثلا در باره همین مدار چاپی و پرینت pcb
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar
(5-2-1391، 08:24 عصر)hosein-es نوشته است: با سلام خدمت تمام دوستان گلم
من رشتم برق قدرته و اطلاعات کمی در مورد الکترونیک دارم.می خواستم اگه ممکنه یه مقدار پایه ای تر در مورد این مطالب صحبت کنید تا ما فقیر فقرا هم متوجه بشیم.مثلا در باره همین مدار چاپی و پرینت pcb
سلام دوست عزیز :

شما کدوم قسمت کارو متوجه نمیشی ؟ نحوهء ساخت فیبر یا نحوهء طراحی فیبر یا اینکه کلا" همهء چیزو در این مورد ؟

سؤالتو واضحتر مطرح کن ...
اطلاعات بیشتر درمورد تابلو چرخان در لینک زیر<br />
http://forum.wle.ir/Forum-AVR
پاسخ
(5-2-1391، 03:02 عصر)mo2_star نوشته است: سلام دوستان خسته نباشید من دوتا سوال داشتم:

2.این فیبرو با اتو یا تینر می توان کشید ؟ در ضمن این فیبر که پیوست شده اون سفیدی محل لحیم چجوری درست می شه؟
اسید پرکلرودوفر معروف به اسید فیبر مدار چاپی توی بازار برای تهیه محلول اسید باید مقداری آب جوش رو درون یه ظرف پلاستیکی بریزید سپس به اندازه یک سوم آبی که ریختید اسید بریزید داخلش که در این حالت بخاری از محلول بلند خواهد شد که اگه میل بکنی تا 2 الی 3 هفته مشکل تنفسی پیدا می کنی توجه کن این اسید پودر هست نوع مایع اون هم هست که به نظر من به صرفه نیست بخری
اون نقاط به قول خودت سفید توسط کارخونه هاانجام میشه و بهش میگن چاپ سبز که من چندین بار سعی کردم مثل اون ها در بیارم اما تا به حال که نشده این کار رو دستگاه انجام میده و رنگ های مختلفی هم داره
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط fhgb ، mo2_star
(6-2-1391، 01:36 عصر)electronicnarm2010 نوشته است:
(5-2-1391، 03:02 عصر)mo2_star نوشته است: سلام دوستان خسته نباشید من دوتا سوال داشتم:

اسید پرکلرودوفر معروف به اسید فیبر مدار چاپی توی بازار برای تهیه محلول اسید باید مقداری آب جوش رو درون یه ظرف پلاستیکی بریزید سپس به اندازه یک سوم آبی که ریختید اسید بریزید داخلش که در این حالت بخاری از محلول بلند خواهد شد که اگه میل بکنی تا 2 الی 3 هفته مشکل تنفسی پیدا می کنی توجه کن این اسید پودر هست نوع مایع اون هم هست که به نظر من به صرفه نیست بخری
اون نقاط به قول خودت سفید توسط کارخونه هاانجام میشه و بهش میگن چاپ سبز که من چندین بار سعی کردم مثل اون ها در بیارم اما تا به حال که نشده این کار رو دستگاه انجام میده و رنگ های مختلفی هم داره
خیلی ممنون از راهنمایی شما اولین کسی هستید که به سوالم جواب داده.نگفتید اینو با فاصله ی کم بین خطوط رو میشه با اتو یا تینر درست کرد؟
پاسخ
آره تا حدودی میشه این کار رو کرد اما در قطعات smd اگه دقت نکنی با مشکل روبرو خواهی شد
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط mo2_star ، fhgb
سلام میشه اموزش کامل التیم را ازبستن مدار تااخرین مرحله ک پرینت pcb را برام بفرستیدبصورت فیلم یاوورد فرقی نداره (فوری فوری)(bitasanat_saman@yahoo.com)
Sadسلام میشه اموزش کامل التیم را ازبستن مدار تااخرین مرحله ک پرینت pcb را برام بفرستیدبصورت فیلم یاوورد فرقی نداره (فوری فوری)(bitasanat_saman@yahoo.com)Smile
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روشهای چاپ فیبر مدار چاپی mozhdeh 118 51,187 23-7-1397، 03:12 عصر
آخرین ارسال: saraesfehani
  بهترین جا برای نمونه زنی pcb کجاست؟چرا؟ meysam1990 4 1,405 31-1-1394، 03:39 عصر
آخرین ارسال: navid021
  راهی برای ازبین بردن اسید مدار چاپی که رو موزایک ریخته بگید behroz2010 8 2,213 22-9-1393، 07:37 عصر
آخرین ارسال: iman d
  برای طراحی برد چه دوره هایی رو پیشنهاد میکنید amin khan 2 870 16-7-1393، 01:55 عصر
آخرین ارسال: eagle
  درخواست کمک برای طراحی amirhls 3 1,095 2-7-1393، 03:22 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  کمک فوری برای تبدیل فایل پروتل 99 به التیوم ekf2000 1 1,030 2-7-1393، 03:15 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  ساختن قطعه درآلتیوم morteza90 1 786 24-12-1391، 05:04 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  ساده ترین راه برای طراحی PCB چیست؟ SAJAD-G 4 1,974 10-8-1391، 10:23 عصر
آخرین ارسال: SAJAD-G
  دستوری برای حالت sleep میکروهای avr وجود دارد؟در زبان بیسیک mma 1 886 10-6-1391، 04:13 عصر
آخرین ارسال: s.farzad.aghili
  کمک برای طراحی pcb از طریق اسکن m.fotouhi 10 3,369 12-4-1391، 03:51 عصر
آخرین ارسال: m.fotouhi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان