امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روشهای چاپ فیبر مدار چاپی
دوستان چه نکاتی رو برای سریعتر شدن فرآیند اسیدکاری پیشنهاد میکنید؟
من یه فیبر 10در10 رو که میخوام اسیدکاری کنم تقریبا 2-3 ساعت یا بعضی وقت ها بیشتر از این طول میکشه!SadUndecided
پاسخ
 سپاس شده توسط aliavr
اول سعی کن اسید مایع استفاده کنید . خیلی قوی تره
از Polygone روی فیبر استفاده کنید تا مکان های کمتری برای خورده شدن وجود داشته باشد
حتما با آب جوش ترکیب کنید
هنگام قرار دادن در اسید مدام ظرف اسید را حرکت دهید تا ته نشین نشود .
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Soheil ، masoud_m_bf ، aliavr
(8-6-1390، 07:01 عصر)Soheil نوشته است: دوستان چه نکاتی رو برای سریعتر شدن فرآیند اسیدکاری پیشنهاد میکنید؟
من یه فیبر 10در10 رو که میخوام اسیدکاری کنم تقریبا 2-3 ساعت یا بعضی وقت ها بیشتر از این طول میکشه!SadUndecided

سریع ترین روشی که میتونی استفاده کنی استفاده از آب اکسیژنه(مخلوط آب اکسیژنه و جوهر نمک) و روشی که امیرحسین جان گفتن هست
من برد12*18سانتی رو با ترکیب دو روش بالا کمتر از5دقیقه میزنم
همونطور که قبلا هم گفتم "خیلی مراقب باشید"

پاسخ
 سپاس شده توسط Soheil ، MHD-PNUM ، aliavr
سلام دوستان من خیلی با روش اتو کار کردم و فکر می کنم بهترین روش است من تجربه های خوبی هم دراین زمینه دارم اگه خواستید براتون میگم چه کار کنید کیفیت تو روش اتو و پرینتر بالا بره
راستی کسی تا حالا این فیلم پرینتز هایی که فیبر خام میرو توش و نقشه pcb رو روی فیبر چاپ میکنه دیده من به فکر ساختنش هستم اگه یکی رو داشته باشم از دست این کثیف کاری ها راحت می شم
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط aliavr
(14-6-1390، 01:15 صبح)electronicnarm2010 نوشته است: اگه خواستید براتون میگم چه کار کنید کیفیت تو روش اتو و پرینتر بالا بره
نیکی و پرسش؟

(14-6-1390، 01:15 صبح)electronicnarm2010 نوشته است: راستی کسی تا حالا این فیلم پرینتز هایی که فیبر خام میرو توش و نقشه pcb رو روی فیبر چاپ میکنه دیده من به فکر ساختنش هستم اگه یکی رو داشته باشم از دست این کثیف کاری ها راحت می شم

به نظر من بهتر از این نوع پرینتر ها استفاده از دستگاه لامینیتور یا همون دستگاه پرس کارته.من خیلی وقت پیش فیلمشو تو اینترنت دیدم اما دستگاهش توی قزوین نیومده بود.اما چند وقت پیش دیدم که قزوینم اومده.
استفاده از دستگاهش مزیت زیادی داره:
1-در این روش نیاز به اتو از بین میره.
2-همه جای برد به یک اندازه فشار و حرارت میبینه.
3-سرعت عمل خیلی بیشتر میشه(بردو از این ور میدی،از اون ور میگیری)
4-برد های با سایز بزرگتر از سطح زیر اتو رو راحت تر میشه زد.

اطلاعات کامل تر

مثلا اون دستگاه پرسی که من دیدم یه بردی به اندزه ورق A4 را میزد.قیمتشم فکر کنم 50 هزار تومن بود.
امید هیچ معجزی زمرده نیست ،زنده باش .
پاسخ
 سپاس شده توسط masoud_m_bf ، MHD-PNUM ، aliavr
البته اگه حوصله داشته باشی و یه پرینتر کهنه هم داشته باشی میشه از اتوی داخلیش استفاده کرد
هزینه کمتر میشه
اما من خودم همون پرس کارت رو میپسندم

پاسخ
 سپاس شده توسط aliavr
سلام
من از روش لامینت برای چاپ مدار روی برد استفاده میکنم ولی تازگی ها به مشکلی برخوردم
بعد از مرحله نور دهی و قرار دادن فیبر در پودر ظهور هر مقدار که پودر در آب میریزم بازم به سختی مقداری از مدار ظاهر می شود و با وجود پاک نشدن خطوط کمرنگ (اضافی) بعد از زمانی طولانی کل مدار کم کم شروع به کمرنگ شدن و نقات ریز هوایی در کل فیبر میشود که قابل استفاده نیست .
از دوستانی که از این روش استفاده کردن من را راهنمایی کنند به تشکرRolleyesConfusedHuh
پاسخ
 سپاس شده توسط aliavr
(31-6-1390، 10:05 عصر)mohammad1990 نوشته است: سلام

من از روش لامینت برای چاپ مدار روی برد استفاده میکنم ولی تازگی ها به مشکلی برخوردم
بعد از مرحله نور دهی و قرار دادن فیبر در پودر ظهور هر مقدار که پودر در آب میریزم بازم به سختی مقداری از مدار ظاهر می شود و با وجود پاک نشدن خطوط کمرنگ (اضافی) بعد از زمانی طولانی کل مدار کم کم شروع به کمرنگ شدن و نقات ریز هوایی در کل فیبر میشود که قابل استفاده نیست .
از دوستانی که از این روش استفاده کردن من را راهنمایی کنند به تشکرRolleyesConfusedHuh
سلام.
خوبی؟
منم خوبم
اول از همه از جنس خود لامینتت مطمئن شو.اگه اون توی حالت عادی ،یعنی قبل از نور دهی به رنگ بنفش پر رنگه به احتمال زیاد فاسد شده.
بعضی از لامینت ها هم در حالت عادی خودشون موج دار هستند ،اگه میتونی از اونها استفاده نکن.
اما واسه مشکلت این کار هارو بکن انشاالله که حل بشه:
  1. اول اون مشمائی که مثل مشمای لواشک هستو فقط بلند کن(یعنی به طور کلی نکنش فقط یه گوششو بلند کن)
  2. بعد اون گوشه ای رو که بلند کردیو بزار لبه فیبرت و همون طور کم کم اون مشما رو بکش و سطح لامینت رو با سطح فیبریت ماساژ بده ،این جوری احتمال به وجود آمدن حباب زیر لامینت خیلی کمتر میشه.
  3. بعد از اینکه کل فیبرت با لامینت پوشیده شده بود،یه پارچه حتما نخی و نازک بنداز روی فیبر و بعد با اتو با حرارت خیلی کم فقط به فیبرت حرارت بده تا لا مینت به فیبرت محکم بچسبه.به هیچ وجه دمای اتو رو زیاد نکن چون باعث جمع شدن(آب شدن) لامینت میشه و کارتو خراب میکنه.
  4. بعد نوبت نور دادنه،نگاتیوتو بزار روی فیبرت و بعد یه شیشه شفاف و تمیزو بزار روش تا ورق نگاتیو کامل روی فیبر قرار بگیره .بعضی از دوستان میگن اگه از لامپ کم مصرف استفاده کنی بهتره،اما خود من از لامپهای رشته ای(100 وات به مدت هفت دقیقه)استفاده کردم و بهترین نتیجه رو گرفتم.واسه من بعد از نور دادن عکس خود نگاتیو(اون جاهایی که نور رد میشه)میوفته روی لامینت.اما چند تا فیلم که توی اینترنت دیدم واسه اون ور آبی ها اینجوری نبود یعنی بعد از اینکه اونا مدارشونو مینداختن توی پودر ظهور تازه اون جاهایی که نور خورده بود ظاهر میشدConfused
  5. بعدشم که میدونی،دوباره باید اون یکی مشما که شبیه مشمای بسته بندی هست برداری
  6. حالا باید فیبرتو بندازی توی پودر ظهور،من واسه پودر ظهور از آب یخ استفاده میکنم.یعنی حدود یکونیم لیتر آب از یخچال ور میداشتم میریختم توی یه ظرف پلاستیکی بعد یک یا دو قاشق غذا خوری بهش پودر ظهور اضافه میکردم(نمک و فلفل به میزان لازمBig Grin) بعد یکم وای میستادم تا پودر کاملا توی آب حل بشه.اگه پودر ظهور نداری میتونی از جوش شیرین هم استفاده کنی .
  7. بعد کم کمک ظرفو تکون بده و آروم آروم روی فیبرت دست بکش (خود من واسه این که مطمئن بشم جایی از مدارم (مسیر های نازک) کنده نشده باشه هر 30 یا 40 ثانیه یک بار اون با آب ،خیلی آروم میشستم ،شما میتونی یه ظرف آب ور داری بزاری کنار دستت و هر چند لحظه یکبار مدارتو از توی محلول ظهور در بیاری و آروم توی آب بندازی )
  8. بعدشم اسید کاری که ماشاالله خودت استادی
  9. حالا باید اون لامینت های اضافی رو پاک کنی ،میتونی از سود استفاده کنی.اما حواست باشه من که هر وقت از سود استفاده میکنم رنگ خود فیبرمو هم عوض میکنه(نمیدونم چرا قهوه ای میشه؟؟؟؟؟؟؟).اما روش کارش اینجوریه که حدود یه لیتر آب ور میداری و چند تا از اون پرک های سود رو میندازی توش .یکم باید درجه حرارت آب بالا بره و یکم هم رنگ آب عوض بشه حالا فیبرتو میندازی توش و پدر لامینت های باقی مونده رو در میاری.
  10. اگه توی خونه سود نداری میتونی از وایتکس(همون مایه سفید کننده که مامانا ازش استفاده میکنن) یا از لوله باز کن استفاده کنی.اما حواست باشه هنگام کار با این مایه ها دستکش دستت باشه و واسه اطمینان بیشتر از ماسک هم استفاده کنی
  11. بعدش سورخ کاری
  12. بعدشم اسمبل کردن مدارت
  13. بعدشم لحیم کاری
At

هرجاشو نفهمیدی بگو تا بهتر توضیح بدم .
یادم رفت اون بالا بگم سعی کن و سعی کن حتما از نگاتیو واقعی استفاده کنی نه این که روی کاغذ کالکو اینجورر حرفا نگاتیو درست کنی(من که با این روشا جواب نگرفتم)

چه قدر حرف زدم فکم درد گرفتSleepy
امید هیچ معجزی زمرده نیست ،زنده باش .
پاسخ
 سپاس شده توسط SAJAD-G ، امیرحسین ، respina_sina ، rahman1990 ، techno.kh ، MHD-PNUM ، aliavr
سلام
دوست عزیز
morteza_stp( )
خوبی؟
من هم خوبم Smile
ممنون از راهنماییت و زحمت توضیحی که کشیدیSmileAt

من مدار رو با Altium Designer Summer 10 طراحی کردم و نگاتیو رو هم با برنامه درست کردم Idea و روی ترنس پرند چاپ کردم .

شهرستانی که من هستم فقط یه مغازه لامینت داشت که روی لامینتاش چروکای بزرگی ظاهر شده بودن و قابل استفاده نبودن البته چند ماه قبلش ازش گرفته بودم مشکلی نداشتن و قسمت ظهور و چاپ هم مشکلی نبودConfused

مجبور شدم لامینت از سایتی بخرم که تمام قسمتاش چروکای ریزی دارد (برعکس قبلی) Angry و تو پودر ظهور که گذاشتم مشکل پست قبلی که گفتم پیش اومد سفت چسبیدن به برد هرچقدر پودر ریختم تو آب فایده نداشت بعد از یه ساعتم بعضی قسمتاش که چروک ریز زیاد داشت مدار رو به محوی رفت ولی ظاهر نشد آخرش بردمش زیر آّب جوش تا لامینتا پاک بشن
خوب میرسیم به سوالا همه آماده اید Big Grin:
1) راه حل مشکل قسمت ظهور آب سرد بود؟
2) از چه سایتی لامینت بخرم قابل اطمینانه و فاسد و چروک نمیده( از سایت ایران میکرو لامینت خریدم)؟
3) برا قسمت اسیدم اینبار می خوام از آب اکسیژنه و جوهر ... استفاده کنم رفتم گفتم جوهر نمک می خوام جرمگیر بم داده میگه جوهر نمکه؟؟؟؟!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط aliavr
احتمالا شما در شهر گرمسیری زندگی می کنید . من هم مشکل شما را دارم . برای همین مجبورم زمستون ها سفارش لامینت بدهم . و یا اینکه خودم برم تا تهران و لامینت رو تهیه کنم و برگردم و در یخچال بگذارم . چون لامینت به حرارت حساس است و بعد از حرارت دیدن چروک های ریزی روی آن ایجاد می شود که لامیناتور هم نمی تواند رفع کند .
به هر حال از جایی که می خرید مطمئن شوید که در یخچال نگه داری می کند یا اینکه تازه هستند .

چند نکته در مورد چاپ فیبر جدیدا پیدا کردم که نیاز به آب اکسیژنه ندارد . خوبه شما هم امتحان کنید . سرعت اسید خوری را بیش 3 برابر می کند .
برای اینکار باید یک پمپ بسازید که اسید ظرف را توسط یک شیلنگ بالا بکشد و شلنگ اسید را از بالا طوری روی فیبر بریزد که اسید روی کل فیبر جریان پیدا کنید . البته نه طوری که بپاشد به اطراف . فقط طوری که جریان پیدا کند .
این باعث می شود اسید به سرعت باور نکردنی اثر کند .
دوست دیگری تجربه دیگری تعریف می کرد : استخر اسید را مانند یک آکواریوم در آن پمپ هوا قرار داده بود . و یک بخاری آکواریم نیز در آن قرار داده بود . به این روش نیز می توان تعداد زیادی فیبر در آن قرار داد و به طور همزمان اسید را در بین همه فیبر ها جریان می دهد .

روش اول را برای کسانی که به سرعت می خواهند چاپ کنند توصیه می کنم .توجه داشته باشید موتوری که می خواهید به عنوان پمپ استفاده کنید حتما عایق کنید . کسی نمی دونست روش عایق کاری موتور رو بگه توضیح می دهم
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط mohammad1990 ، MHD-PNUM ، aliavr

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهی برای ازبین بردن اسید مدار چاپی که رو موزایک ریخته بگید behroz2010 8 1,871 22-9-1393، 07:37 عصر
آخرین ارسال: iman d
  نقشه مدار ربات مسیر یاب sima 20 12,070 8-9-1393، 06:43 عصر
آخرین ارسال: رضامحمد
  کشیدن قطعات پشت فیبر؟ respina_sina 4 1,846 2-7-1393، 03:38 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  طراحیPCB مدار behroz2010 1 986 2-7-1393، 03:30 صبح
  جدا کردن ic از مدار"""فوری"""" mehrdad6511 3 1,101 2-7-1393، 03:13 صبح
  رسم مدار نقطه ای روی برد از روی مدار شماتیک parsi1404 3 1,732 27-2-1392، 08:35 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  فرق فیبر های ضخیم با نازک چیه؟؟ akbar8 1 758 9-6-1391، 02:32 عصر
آخرین ارسال: امیر حسینی
  فیبر رنگی robot man 6 1,813 23-5-1391، 02:12 عصر
آخرین ارسال: ashamed
  با چاپگر canon مدل mx410 میشه مدار چاپ کرد یا نه ؟؟ behroz2010 0 571 18-4-1391، 03:11 عصر
آخرین ارسال: behroz2010
  روشی سریع برای ساختن فیبرمدار چاپی مهرداد 58 16,791 8-3-1391، 04:51 عصر
آخرین ارسال: ارین

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان