امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روشهای چاپ فیبر مدار چاپی
#1
سلام به همگی

من یه مقدار اطلاعات راجب پشت فیبر زدن نیاز دارم، می خوام بدونم کلا چه روشهایی وجود داره.
اگه کسی راجب این مطلب اطلاعاتی داره و بتونه از عکس استفاده کنه ممنون می شم .
کاش در کتاب قطور زندگی سطری باشیم به یاد ماندنی! نه حاشیه ای فراموش شدنی...
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، فری ، rahman1990 ، MHD-PNUM ، aliavr
#2
سلام
پرینت اتو یه روشی هست که خودم تستش کردم، خیلی هم خوب جواب گرفتم.
برای آموزش کاملشم یه فایل PDF دارم که از یه جای دیگه(یادم نیست) دانلود کردم، خیلی واضح و با تصویر توضیح داده.


فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   آموزش ساخت فیبر مدار چاپی.pdf (اندازه: 276.42 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,351)
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ
 سپاس شده توسط Ebrahim ، امیرحسین ، mozhdeh ، masoud_m_bf ، jumper ، Megaton ، oghab ، امین مرکبی ثابت ، abbas56 ، MOSTAFA413 ، nano ، masoudg ، hardanima ، farid499 ، Afarin_R ، 1234aidin ، rahman1990 ، pedrame2 ، pinokio2012 ، AMIR066 ، alidanial ، baby67 ، Pixar ، امیر حسینی ، MHD-PNUM ، aliavr ، soroosh1384
#3
ممنون از لطفتون.
شما فقط با این روش آشنایی دارید؟ می خوام بدونم روش دیگه ای هم هست؟
کاش در کتاب قطور زندگی سطری باشیم به یاد ماندنی! نه حاشیه ای فراموش شدنی...
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، aliavr
#4
توضيحات كامل بود
به نظر من اين بهترين و ارزانترين روش موجود هست
منم يه تجربياتي دارم كه ميگم!

اول اينكه در قدم اول به جاي سمباده زدن و ساختن يه سطح ناصاف بهتره از مايع ظرفشويي و يه اسكاچ استفاده كني
مايع ظرفشويي تمام چربي رو از روي برد خام پاك ميكنه
بهتره بعد از شستن فورا برد رو با دستمال كاغذي خشك كني تا جاي لك، رسوب يا... رو برد نمونه
براي اتو اگه از اتوي پرسي استفاده كني نتيجه فوق العاده ميشه
براي از بين بردن كاغذ اضافي بعد از خيس خوردن كامل ميتوني از يه مسواك استفاده كني(با دقت خيلي زياد)
و اما براي اسيد اگه از آب اكسيژنه و جوهر نمك استفاده كني كار واقعا تميز ميشه
حدود 40-50 درصد آب اكسيژنه رو با 50-60 جوهر نمك تو يه ظرف كاملا خشك بريز و برد رو بنداز توش
(حتما از ماسك و دستكش پلاستيكي استفاده كن و به هيچ عنوان اسيد كاري رو تو فضاي در بسته انجام نده
به هيچ وجه سرت رو بالاي ظرف نگه ندار
به هيچ عنوان آب اكسيژنه يا جوهر نمك نبايد با دستت تماس پيدا كنه
آب اكسيژنه حتما بايد در محيط تاريك نگه داري بشه وگر نه شروع به بخار شدن ميكنه و ظرفش رو ميتركونه!)
در آخر كار هم براي پاك شدن جوهر پرينت ميتوني از همون اسكاچ و مايع ظرفشويي استفاده كني
موفق باشي

پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، mozhdeh ، عرفان ، Megaton ، nano ، behnam10865 ، mm-55 ، 8604191 ، rahman1990 ، pedrame2 ، alidanial ، MHD-PNUM ، aliavr
#5
من تقریبانوع انجام این روش رو دیدم م ولی روش جدیدی می خوام،
شما آشنایی دارید؟
کاش در کتاب قطور زندگی سطری باشیم به یاد ماندنی! نه حاشیه ای فراموش شدنی...
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، aliavr
#6
چند تا روش دیگه وجود داره:
1-کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب (کیفیت کم)
2-استفاده از علائم آماده یا لتراست (تقریبا منسوخ شده) (کیفیت کم)
3-پوزتیو یا فیبر حساس به نور (کیفیت خوب)
4-لامینت ( کیفیت خیلی خوب)
5-سیلک اسکرین (کیفیت خوب)
اینارو کیفیتشونو خودم پیشبینی کردم

1--کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب:
در این روش اول طرحمونو روی کاغذ مخصوص طراحی رسم میکنیم، اگر با قلم های مخصوص طراحی رسم شود بهتر و دقیق تر است. بعد از آن مابین ورق و فیبر کاربن قرار میدهیم و روی خطوط نقشه ی خود میکشیم تا طرح ما روی فیبر انتقال یابد سپس روی خطوط چاپ شده روی برد با ماژِیک ضد آب خط میکشیم وسپس اسید کاری.

2--استفاده از علائم آماده یا لتراست:
خطوط و علائم مخصوص نقشه کشی مدارات الکترونیک به صورت آماده ما آن را با نام حروف برگردان یا لتراست می شناسیم. ما میتوانیم توسط آنها طرح خود را روی فیبر مسی ترسیم کنیم البته باید اندازه ها را با دقت در نظر بگیریم و مطمئن شویم که لتراست روی فیبر بچسبد تا در زمان چاپ اسید زیر لتراست نفوذ نکند تا منجر به خراب شدن طرح شود (من خودم چند ماه پیش رفتم جمهوری-امجد-جام جم گفتم لتراست می خوام گفت منسوخ شده)

3--روش پوزتیو یا فیبر حساس به نور:
ابتدا طرح و نقشه خود را با دقت بر روی کاغذ مخصوص رسم، ترسیم می کنیم و سپس از طرح خود، فیلم لیتوگرافی تهیه می کنیم، که این عمل توسط لیتوگرافها انجام میشود. اگر طرح خود را با نرم افزار های طراحی ترسیم کنیم، خودمان می توانیم توسط نرم افزار ها و امکانات آن از نقشه خود طرح نگاتیو یا پوزتیو تهیه کنیم. بعد از انجام این کار حالا نیاز به یک تاریکخانه داریم(که فقط در آن یک لامپ قرمز کوچک روشن باشد). لازم است یک اسپری تهیه کنیم که به اسپری پوزتیو 20 معروف است (که مدل و مارک های آن متنوع است ولی برای کار ما پوزتیو 20 مناسب است) و برای حساس کردن سطح فیبر به کار می رود. بعد در تاریکخانه سطح مسی فیبر خود را با اسپری پوزتیو به طور یکنواخت می پوشانیم (البته ماسک فراموش نشود). در زمان اسپری کردن سطح فیبر فاصله سطح فیبر با دست بهتر است 30 سانتیمتر باشد. بعد از اسپری کردن فیبر، آن را اندکی در تاریکخانه نگاه می داریم تا سطح فیبر خشک شود. سپس فیلم لیتوگرافی را که پوزتیو (مثبت) است و از طرح تهیه کرده ایم با دقت بر روی سطح فیبر قرار می دهیم و آن را با چسب شیشه ای به گونه ای که به طرح آسیبی نرسد بر روی سطح فیبر مدار چاپی محکم می کنیم و بعد از آن فیبر ما آماده نور دادن می باشد. بهترین حالت این است که جعبه ای تهیه کنیم (در جایی تاریک) که اطراف آن پوشیده باشد و یک طرف آن به اندازه ای که فیبر را می خواهیم قرار دهیم، شیشه ای باشد و از شیشه لامپی 500 وات را بافاصله 30 سانتیمتری قرار می دهیم و طرح خود را در حدود 3 الی 5 دقیقه در معرض نور مستقیم لامپ قرار می دهیم. بعد از عمل نور دهی و انتقال کامل طرح بر روی فیبر حالا فیبر ما برای ظهور و چاپ نهایی آماده است.

4--روش لامینت:
لامینت ماده ای ژلاتینی مانند و حساس به نوراست. برای کار با روش لامینت نیز به تاریکخانه نیاز است. چون لامینت به نور حساس است و در برابر نور واکنش نشان می دهد لذا آن را در ورق های طلقی نگهداری می کنند که یکی از این طلق ها اندکی نازکتر و نرمتر است که آن لایه طرف داخل رو است.
ابتدا سطح فیبر را با دقت تمیز می کنیم و سپس برد را به اندازه مورد نیاز برش میزنیم و بعد لامینت را از آن قسمت که طلقی نازکتر داشت بعد از جدا کرن طلق روی آن به آرامی و با دقت فراوان بر روی سطح فیبر می چسبانیم. برای اطمینان میتوان روی لامینت دستمال نخی تیره رنگ قرار داد و با اتویی که خیلی داغ نباشد به آرامی روی پارچه کشید تا از چسبندگی لامینت با سطح فیبر اطمینان حاصل کنیم. بعد از انجام این عمل مانند روش قبلی، فیلم لیتوگرافی نگاتیو که از نقشه خود تهیه کرده ایم را با دقت بر روی لامینت قرار می دهیم که ترتیب عمل به این شکل است: ابتدا فیبر مسی بعد لامینت و در آخر فیلم نگاتیو و در آخر یک تکه شیشه تمیز روی فیلم نگاتیو قرار می دهیم تا فیلم بر روی لامینت جابه جا نشود و دقت کار بالا رود و در زمان نور دهی هم به فیلم آسیبی نرسد. کلیه مراحل ذکر شده باید در تاریکخانه انجام شود. بعد از پایان این مرحله نوبت به نوردهی سطح کار و فیلم می رسد که هم می توانید به روش قبل و یا با لامپ مخصوص اشعه ماوراء بنفش و هم در معرض نور مستقیم خورشید(2 الی 5 دقیقه) این عمل را انجام دهید. نور دهی نباید خیلی زیاد باشد که باعث کم رنگ شدن و سایه دار شدن کار شود و نباید خیلی کم باشد که باعث ظاهر نشدن طرح شود(نیاز به تجربه دارد). به طور کلی آن قسمت هایی از لامینت که در معرض نور قرار نگرفته باشند در هنگام ظهور پاک میشوند و از بین میروند و آن قسمت هایی که در برابر پرتو نور قرار داشته اند در زمان ظهور ثابت می مانند. بعد از پایان نوردهی فیلم،نگاتیو،شیشه و لایه طلقی دوم (این لایه طلقی ضخیم تر و شفافتر از لایه اول است) را که روی لامینت قرار دارند را به آرامی از سطح لامینت جدا می کنیم. حالا نوبت به ظهور ابتدایی لامینت می رسد که توسط پودر سفید رنگی که مخصوص ظهور لامینت است فرا میرسد. این پودر به پودر ظهور لامینت معروف است.
مقدار10 گرم ویا اندکی بیشتر که بسته به حجم کار دارد را در 1لیتر آب سرد ریخته و خوب هم میزنیم. بعد از حل شدن کامل پودر لامینت در آب، فیبر مسی را در داخل آب قرار داده و به آرامی شروع به تکان دادن فیبر در محلول می کنیم تا شاهد ظاهر شدن تدریجی طرح خود بر روی فیبر شویم که زمانی حدود 1 دقیقه و یا اندکی بیشتر است. بعد از ظاهر شدن کامل طرح بر روی فیبر، آن را با آب فراوان و دست میشوییم تا محلول ظهور و ماده ژلاتینی که کمی لیز مانند هم می باشد، به طور کامل از سطح فیبر پاک شود و بعد فیبر را با دقت کامل پاک و خشک می کنیم. حالا فیبر آماده ظهور و چاپ نهایی می باشد.
این روش روش بسیار مناسب و دقیق برای کار های پیچیده است.

5--سیلک اسکرین:
ابتدا مانند روش های قبل نقشه ی خود را بادقت رسم می کنیم و از روی آن فیلم لیتوگرافی نگاتیو و پوزتیو تهیه می کنیم. بعد از انجام مراحل ذکر شده نوبت به تهیه و درست کردن چهارچوبی می رسد که یک سمت آن را با پارچه ابریشمی مخصوص چاپ سیلک اسکرین با دقت و کاملا به صورت کشیده نصب کرده ایم. پارچه های مخصوص سیلک اسکرین با شماره های مختلف شناخته می شود که این شماره ها نشان دهنده ی تعداد سوراخ های ریز پارچه در هر سانتیمتر مربع آن است و برای کار های مدار چاپی پارچه با شماره های 100 ، 120،140و 180 مناسب می باشد. بعد از نصب پارچه بر روی چهارچوب، پارچه ابریشمی را با آب ولرم و صابون به خوبی می شوییم و سپس پارچه را با سشوار خشک می کنیم. بعد از انجام این مرحله چهار چوب را به تاریکخانه برده و ترکیب بی کرومات پتاسیم وسریت را با هم مخلوط کرده و با کاردک پلاستیکی 2با رو ی سطح پارچه می مالیم. بی کرومات پتاسیم مایعی نارنجی رنگ است و سریت ماده ای آبی رنگ است و مقدار ترکیب آنها با هم 1 به 10 می باشد که مقدار ماده سریت 10 می باشد. بعد از آنکه کل سطح پارچه مخصوص ما با این ماده خوب پوشیده شد و اندکی هم خشک شد، فیلم پوزتیو طرح خود را روی سطح پارچه قرار می دهیم و روی آن شیئی که نور از آن عبور نکند قرار می دهیم تا علاوه بر نور فیلم هم با اندکی فشار بر روی سطح پارچه قرار گیرد. سپس از قسمت زیر چهار چوب و از فاصله 30 سانتیمتری عمل نور دهی را انجام می دهیم. که می توانیم توسط یک لامپ 500 وات این عمل راانجام دهیم. مدت نور دهی 2 الی 3 دقیقه می باشد، بعد از عمل نور دهی پارچه مخصوص نور دیده را با آب ولرم می شوییم تا آن قسمت هایی از نقشه که نور ندیده است درآب حل شودو بقیه قسمت ها که نور دیده اند باقی بمانند. سپس نقشه ظاهر شده بر روی پارچه سیلک اسکرین را روی فیبر مسی قرار می دهیم و رنگ مخصوص چاپ سیلک اسکرین را که نوعی روغن غلیظ است را روی پارچه ریخته و با غلتک های پلاستیکی مخصوص روی آن می کشیم تا رنگ چاپ سیلک از سوراخهای خالی پارچه سیلک عبور کرده و روی قسمت های مسی فیبر بنشیند و خطوط مدار رسم شود سپس فیبر مسی را خشک کرده و آماده ی ظهور نهایی می کنیم. روش چاپ سیلک اسکرین، روشی حرفه ای بوده و نیاز به تجربه و آشنایی روش های چاپ سیلک اسکرین را دارا می باشد. لذا این روش کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

منبع: کتاب "فیبر مدار چاپی،طراحی برد،چاپ و تولید،لحیم کاری و مونتاژ قطعات" ، نویسنده: داوود رجبی ، ناشر: کاوش پرداز
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، عرفان ، Ebrahim ، mozhdeh ، masoud_m_bf ، jumper ، Megaton ، as_6872 ، امین مرکبی ثابت ، nano ، rahman1990 ، pedrame2 ، alidanial ، baby67 ، Pixar ، nafise05 ، MHD-PNUM ، aliavr
#7
اینم تمام روش هایی بود که می شناختم.
ولی خودم فقط از روش پرینت-اتو استفاده کردم.
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، امین مرکبی ثابت ، aliavr
#8
از کمکی که کردید ممنون
کاش در کتاب قطور زندگی سطری باشیم به یاد ماندنی! نه حاشیه ای فراموش شدنی...
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، aliavr
#9
من همه ی این روش ها رو امتحان کردم
اگه بخواید pcb خوب و حرفه ای بزنید میتونیک مدارتون رو با نرم افزارهای موجود در بازار طراحی کنید
بعد به یکی از شرکت های تولید pcb تو تهران بدید تا براتون با بهترین کیفیت بزنند البته هزینه هم داره
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، aliavr
#10
هزینه هاش اصلا برای یک برد به صرفه نیست . من همیشه چاپ اتو و جدیدا لامینت کار میکنم که دقت خیلی خوبی داره
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، milkywayishere ، aliavr


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهی برای ازبین بردن اسید مدار چاپی که رو موزایک ریخته بگید behroz2010 8 4,242 22-9-1393، 07:37 عصر
آخرین ارسال: iman d
  نقشه مدار ربات مسیر یاب sima 20 13,030 8-9-1393، 06:43 عصر
آخرین ارسال: رضامحمد
  کشیدن قطعات پشت فیبر؟ respina_sina 4 2,210 2-7-1393، 03:38 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  طراحیPCB مدار behroz2010 1 1,308 2-7-1393، 03:30 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  جدا کردن ic از مدار"""فوری"""" mehrdad6511 3 1,434 2-7-1393، 03:13 صبح
آخرین ارسال: A.H.A
  رسم مدار نقطه ای روی برد از روی مدار شماتیک parsi1404 3 2,066 27-2-1392، 08:35 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  فرق فیبر های ضخیم با نازک چیه؟؟ akbar8 1 963 9-6-1391، 02:32 عصر
آخرین ارسال: امیر حسینی
  فیبر رنگی robot man 6 2,151 23-5-1391، 02:12 عصر
آخرین ارسال: ashamed
  با چاپگر canon مدل mx410 میشه مدار چاپ کرد یا نه ؟؟ behroz2010 0 786 18-4-1391، 03:11 عصر
آخرین ارسال: behroz2010
  روشی سریع برای ساختن فیبرمدار چاپی مهرداد 58 20,236 8-3-1391، 04:51 عصر
آخرین ارسال: ارین

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان