امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمایی برای ربات پرنده
سلام آقای d2006h
ارتباطی که میخوام داشته باشم فقط یک طرف و فقط برای دستوردادن واسه عمل پرواز .حرکت .چرخش باشه- و از لحاظ مالی میخوام دورو ور ۳۰۰تا۴۰۰ تومن باشه -ودر زمینه ی موتور می خوام از براشلس استفاده کنم ولی نمی دونم از چه مدل اون استفاده کنم و از نحوی کار انداختنش و اطلاعاتی در مورد شتاب سنج و ESC ندارم و میکروی که میخوام استفاده کنم ATmega32-16 هست.
پاسخ
اگر ربات شما می خواد فقط پرواز کنه و به تو هوا با کنترل خودتون بچرخه نیازی به میکروکنترلر ندارید.
برای این کار یک گیرنده و فرستنده ی رادیویی بگیرید. نقشه و طرح خودتون رو بر اساس 3 یا بیشتر موتور براشلس بریزید. برای اینکه هزینه ها کمتر بشه موتورهای کوچک و کلا پرنده ی کوچکی بسازید - باید توجه کنید که پرنده های چند موتوره پرواز پایدار و قدرت حمل زیادی دارند. موتورهایتان را از نوع outrunner انتخاب کنید. برای خرید و دیدن انواع موتورهای براشلس و قیمت های آن به فروشگاه های موسوم به هابی مراجعه کنید. اکثر این فروشگاه ها محصولات خود را روی سایت هم نمایش داده اند و می توانید مدل را تعیین و پارامترهای دقیق آن را از سایتهای اینترنتی بیابید. قدرت موتورهای براشلس به پروانه ی مورد استفاده وابسته است بنا براین هر سه موتور - اسپید کنترلر - پروانه را باید با هم ست کنید.

اسپید کنترلر ها مستقیما از دستگاه گیرنده ی مخصوص که معمولا همراه فرستنده ی رادیویی است تغذیه و کنترل می شوند. تنظیمات آنها نیز توسط رادیو و یا بوسیله ی یک پروگرامری که اگر لازم بود خودتان باید تهیه کنید، انجام می شود.
درون کنترل کننده های سرعت ( اسپیدکنترلر ا) از میکروکنترلرها و ترانزیستورهای قدرت استفاده شده است. بنظر من ساختن اسپید کنترلر آنهم زیر 40 آمپر توان، به صرفه نیست و بهتر است نمونه ی آماده ی آن را از بازار تهیه کنید.
اگر سوال دیگری داشتید در خدمتم. See belows

http://www.hobbiran.com/default/plane.aspx?group=6

http://www.tehranhobby.com/

http://www.pejvakhobby.com/pejvakshop.html
زندگی یک معجزه است. در آن برای همه چیز تعریفی هست. همه چیز هیچ است؛ بدون عشق!

پاسخ
 سپاس شده توسط Arashmp64 ، respina_sina ، nano
سلام آقای d2006h
برای ساخت پرنده (کوادکپتر) که دارای مانور خوبی باشه از رادیو کنترلر ۴یا۲ کانال کدام خوب هست. ؟
من تو سایت هابی ران موتور براشلس مدل ۲۸۳۵ رو با ملخ6*11 رو دیدم آیا واسه اینکار خوب هست یا نه و برای ساخته بدنه ی پرنده چوب بالسا خوب جواب میده؟ (محکم هست)
من از این سپید کنترلر ها زیاد سر درنیاوردم اینا همین جوری به رسیور رادیو وصل شده و دستور هارو به براشلس میرسونن؟(توضیح بیشتر بدین لطفا) . و آیا برای هر موتور براشلس باید یکی از اینا رو خرید و وصل کرد.؟
و اینکه کلاً برای ساخت یه پرنده به غیر از رادیو کنترلر -رسیور-۳موتور براشلس-ملخ-سپید کنترلر -بدنه و باتری آیا نیاز به چیز دیگری هم هست.
و از این همه راهنمایتون تشکر تشکر و باز تشکر میکنم Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط d2006h
کلا به این گونه پرنده ها مولتی روتور ( پرنده با چند موتور) گفته می شود، در تعداد روتور آن محدودیتی نیست و پرنده هایی با تعداد بالای روتو هم ساخته شده اند اما در طراحی و ساخت باید به فکر یک طرح بهینه باشیم. ما از ساخت چنین پرنده ای چه هدفی داریم؟ آیا هدف یاد گرفتن اصول پرواز است؟ یادگیری راه اندازی و کنترل الکتریکی است؟ یک جور تفریح و لذت از پرواز با مدل پرنده و ...

هر هدفی دارید، اگر جدی هستید بگذارید یک توصیه ی یکی از دوستانم را که در مورد خرید کتاب بود را به شما هم بگویم، او می گفت " هیچ کتابی را تا باز نکردی و نخوندی، نخر" الان من به شما می گویم تا به درک کامل و واقعی از ابزار لازم نرسیدی برای خرید اقدام نکن.
به هم متصل کردن قسمت های یک موتور براشلس بسیار ساده است اما پرواز کردن بسیار دشوار است، بخصوص که پرنده دستساز باشد در این صورت کار بسیار دشوارتر خواهد بود. من توصیه می کنم در هر شهری که هستی سری به نزدیک ترین باشگاه های پرواز با هواپیماهای مدل بزنی و در آنجا از انواع پرنده های مدل دیدن کنی، از مشکلات آنها با خبر بشوی، از آنها راهنمایی های عملی بشنوی، چند سقوط مدل حرفه ای را ببینی و با درک صحیحی به این کار حتما ادامه بده.

اما جواب سوال ها
در فرستنده های رادیویی کانال ها واحد هایی هستند که فقط می توانند یک قطعه در پرنده یا هر وسیله ی دیگری را کنترل کنند. البته در شرایطی که چند قطعه دقیقاً عملکرد مشابه هم داشته باشند میتوان یک کانال را به چندتا از این گونه قطعات متصل کرد.
( منظور از قطعات: موتورهای سروو - اسپیدکنترلر- کلیدهای آرسی- جایرو و .. است)
پس رادیو دو کانال برای یک مولتی روتور مناسب نیست. حد اقل 4 یا بهتر است 5 کانال داشته باشید -
به این عکس نگاه کن، تقریبا برای یک پرنده ی ساده به جز فرستنده همه چیز نشان داده شده ( عکس و بزرگ ببینید)

چوب بالساخیلی خوب نیست، اما به هر حال قیمت پایینی دارد و شما با تست میتونی بفهمی که بدرد کارت می خوره یا نه
اسپیدکنترلرها بدون نیاز به هیچ امکان خاصی مستقیماً به رسیور متصل میشن و یک کابل هم دارند که باید به باطری وصل شود و هر کدام یک موتور را راه اندازی می کند. برای 4 موتور 4 اسپید کنترلر لازم دارید.

یک تکه جا مانده یک "جایرو" یا یک برد کنترل کجی پرنده است - وسلیه ای که از کج شد و انحراف پرنده جلوگیری کندو بدون آن پرواز تقریبا ممکن نیست.

پاسخ
 سپاس شده توسط respina_sina ، Arashmp64 ، nano
سلام
این موتور ها اسمشون چیه ؟
چند ولت است ؟
"هر اقدام بزرگی ابتدا محال به نظر می رسد"

http://elme.chata.ir

پاسخ
این موتورها dc و از نوع بدون لغزنده هستند (براشلس) - برای معرفی آنها از دو واحد سل ( یعنی تعداد باطری لیتیم پلیمر /یون یا لیتیم کادمیم) استفاده می شود یعنی اگر موتور 4 سل بود = 4*3.6 = 13.4 می شود --
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_battery

یک واحد دیگر KV است - این واحد اگر995 باشد یعنی به ازا هر ولت افزایش ولتاژ 995 دور در دقیقه به سرعت موتور اضافه می شود.

پاسخ
سلام آقای d2006h
ببخشید که شما رو اینقدر سوال پیچ میکنم چون تو جایی که من زندگی میکنم نه آموزشگاه درست و حسابی است و نه فروشگاه لوازم الکترونیکی و کتاب های آموزشی درستی... طوری که واسه یه قطعه ی ATMEGA32 یه روز باید شهر رو بگردی. و هر چی تو الکترونیک یاد گرفتم که چیزی نیست از اینترنت و کتاب های نسبتاً خوبی بوده که یاد گرفتم ونیاز خیلی زیادی رو برای یادگرفتن در این مورد برای ساخت پرنده دارم.

دیروز یه حرف خوبی گفتید"تا یه کتابی رو بازنکردی و نخوندی نخر" حتما اینو مد نظر میگیرم .
من قبلا یه هلیکپتر از پیش ساخته رو پروندم و از کار انداختم .

اگر کتاب های pdf و عکس ها و تصاویر و لینک آموزشی خوبی دارید لطفا به اشتراک بزارید.
ودر کل برای ساخت یه پرنده کلاً بچه وسایل و قطعه هایی نیاز است (به طور کلی)
وبرای ساخت یه پرنده نیاز به چه محاسباتی در چه زمینه هایی است.
آیا احتیاج به برنامه نویسی برای پروگرم کردن قطعه های آن لازم است
جایرو در کجا قرار میگیرد و آیا باید پروگرم بشود.
آیا احتیاج به شتاب سنج برای پرواز است.
ودر کل برای ساخت پرنده ی چهار موتوره که حداقال تا ارتفاع بیست متری پرواز کند و در مقابل باد و چیز هایی که به چپ شدنش باعث میشود مقاوم باشد چقدر هزینه در بر میگیرد.
دوباره از شما تشکر میکنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط d2006h ، nano
در لینک های زیر می توانید به چند کلیپ آموزش گا به گام سترسی داشته باشید. این لینک ها توسط roboticngo تهیه شده اند و شامل یک کلیپ مسابقات در Iranopen2012 نیز می شوند.

مسابقات - Iranopen2012

آموزش گام 1

آموزش گام 2

آموزش گام 3

آموزش گام 4

آموزش گام 5

آموزش گام 6

پاسخ
 سپاس شده توسط MRGH
چه طوری میشه دور موتور و وزن موتور های براشلس رو فهمید؟
منظورم از تو سایت های هابی هستش!
پاسخ
 سپاس شده توسط d2006h
(18-2-1391، 05:08 عصر)robot man نوشته است: چه طوری میشه دور موتور و وزن موتور های براشلس رو فهمید؟
منظورم از تو سایت های هابی هستش!

مشخصه ی weight به معنی وزن موتورهاست که بسته به اندازه ی موتور براشلس از 20 گرم تا حدود 500 گرم و بیشتر است.
مشخصه ی KV هم برای تعیین سرعت موتور است مثلا برای تعیین سرعت نهایی یک موتور براشلس باید مقدار ولتاژ نهایی قابل اعمال به موتور را در مشخصه ی kv آن ضرب کرد

برای موتور با kv=950 و 4 سل لیتیم پلیمر
دور نهایی = 950 * 4 * 3.8 = 14400 دور در دقیقه

البته این مقدار تئوری است و مقدار عملی کمتر از آن خواهد شد که به وسیله ی سنسور ها دور سنج محاسبه می شود.

پاسخ
 سپاس شده توسط MRGH

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی برای ساخت ربات پله نورد alasht 9 3,925 1-5-1392، 03:50 عصر
آخرین ارسال: امیرعلی
  مدل‌سازی و کنترل ربات raha878 0 783 29-4-1392، 03:33 عصر
آخرین ارسال: raha878
  مقایسه موتورهای ربات و معرفی هرکدام soltan 0 918 18-3-1392، 10:54 عصر
آخرین ارسال: soltan
  مشکل با چرخ عقب ربات alasht 6 2,097 29-10-1391، 03:05 عصر
  دانلود نرم افزار حیاتی برای طراحی عالی تر مکانیزم ربات soltan 4 2,007 11-9-1391، 10:26 عصر
  ربات بازو deminor 1 1,338 7-5-1391، 03:38 عصر
آخرین ارسال: deminor
  چرخ دنده ربات 38505512 12 5,710 18-4-1391، 11:23 عصر
آخرین ارسال: gharpooz
  کمک در ساخت ربات شی جمع کن behroz2010 2 1,633 28-12-1390، 11:42 عصر
آخرین ارسال: behroz2010
  ربات چیست؟ mozhdeh 0 1,427 19-1-1390، 02:25 صبح
آخرین ارسال: mozhdeh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان