امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خط تولید!!!
سلام
دوستان به کمکتون نیاز دارم
من یه پروژه دارم از درس آزمعماری باید یه سنسور تو پرتیوس طراحی کنم تو یه خط تولید قطعه معیوب از سالم تشخیص بده(مثلا خط تولید پیستون که پیستون سالم فرضا10سانت هستش و معیوب 2یا 9یا... منظور از معیوب هم شکسته شدنش هستش مثلا به دوقسمت تقسیم شده 3 و7)
لطفا کمک کنید چ سنسوری بذارم؟؟؟اسمش تو پرتیوس چیه؟
پاسخ
سلام دوست عزیز

شما میتونی برای این کار از دو عدد گیرنده و فرستنده مادون قرمز استفاده کنی. به طوری که یکی در 10 سانتی و یکی در 0.5 سانتی از میز قرار بدی. حالا هر وقت که اون سنسور پایینی ببینه که یک قطعه رد شده ولی سنسور بالایی چیزی ندیده بوق میزنه.
برات مدار رو توی پروتئوس بستم و ازش عکس گرفتم تا بتونی از اسم قطعات استفاده کنی. برای سنسور هم در صورتی که نور خورشید یا فلوئورسانس به صورت مستقیم نداشته باشی میتونی از CNY70 استفاده کنی.
البته اینم بگم که توی پروتئوس نتونستم CNY70 رو پیداکنم.

پاسخ
 سپاس شده توسط miladbrave
دستت دردنکنه
ولی با این روش من متوجه نشدم چ جوری میتونم بفهمم ک قطعه ای داره رد میشه معیوبه(طولش نسبت به قطعه سالم کم)یا سالم  هستش
نظرت در مورده تایمر و کانتر چیه؟مثلا زمان قطعه سالم که از جلوی سنسور میگذره 5ثانیه و لی معیوب کمتره!!

پاسخ
این مداری که من کشیدم در صورتی جواب میده که قطعه به صورت عمودی رد بشه ولی اگر قطعات افقی قراره عبور کنن پس همون تایمر خیلی بهتر جواب میده. البته راه های دیگه ای مثل وزن و ... هم هست که اجرایی کردنشون کمی سخت تره.
برای راحت تر فهمیدن قضیه یک طرح برات کشیدم (در صورتی که قطعات عمودی عبور کنن) . توی شکل چپ هر دو سنسور به صورت همزمان قطعه رو میبینند پس خروجی یکسانی میدن. در گیت XOR وقتی هر دو ورودی یکسان باشن خروجیش صفره پس بوقی هم در کار نیست ولی در شکل سمت راست سنسور پایینی قطعه رو میبینه ولی سنسور بالایی چیزی نمی بینه پس دو خروجی مختلف میدن و در XOR هر وقت دو ورودی متغیر باشن خروجیش یک منطقی یا همون +5 ولت میشه و بوق به صدا در میاد.
http://up.pnu-club.com/images/blvc6aode6gjkfjrmqt9.png
(برای دیدن عکس روی لینک بالا کلیک کن)

پاسخ
 سپاس شده توسط miladbrave ، mo2_star
داداش دست گلت درد نکنه شرمنده ام کردی فوق العاده بود

یه سوال دیگه تو حالت افقی اگه از تایمر استفاده کنم چطوری و کدوم قطعات استفاده کنم!؟

پاسخ
خواهش میکنم.
برای حالت افقی تنها راهی که الان به ذهنم میرسه استفاده از یک CNY70 برای دیدن قطعه و یک آی سی ATmega برای کنترل برنامه هست . اونم به طوری که برنامه ای بنویسی تا زمان عبور قطعه رو با سرعت غلتکی که قطعه از روی اون عبور می کنه رو محاسبه کنه و با زمان عبور قطعه ی سالم مقایسه کنه و در صورت مغایرت داشتن بوق رو به صدا در بیاره.
برای این کار باید به برنامه نویسی آشنایی داشته باشی تا بتونی اون محاسباتش رو انجام بدی تا ازش خروجی بگیری.
پاسخ
 سپاس شده توسط miladbrave ، mo2_star
بازم تشکر
آره بلدم برنامه نویسیشو

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پروژه تولید سیگنال ژنراتور با avr soltan 2 1,079 20-1-1392، 11:43 عصر
آخرین ارسال: soltan
  مشکل در تولید یک ثانیه با میکرو(محاسبات فرکانس) khandani 4 2,213 19-2-1390، 01:21 صبح
آخرین ارسال: khandani

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان