امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات کامل ساخت ساعت و تابلوی چرخان فقط با 7 عدد LED
سلام وحید جان. واقعا طراحی جالب و تمیزی هست. اگر تونستی دولایه اش رو هم بزن. ما که دسترسی داریم و خودمون میسازیمش :-)
یه چیز دیگه اینکه شرطت واسه ادامه کار عالیه. کاش منم همین شرطو کرده بودم. ولی اینو فراموش نکن. اگر امروز بچه ها این بحثو دنبال نکردن و نساختن، بچه های فردا گناهی نکردن.. (توصیه میکنم با قوت قلب مبحثو ادامه بده. امروز نه، فردا نتیجه اشو میبینی :-)
یه سوال داشتم اینکه ال ای دی ها به ترتیب از پایین به بالا به کدوم پایه ها وصل شدن؟ مثلا ال ای دی پایین پایینه به چه پایه ای هست؟ ما با کدوم 8تا ال ای دی کار میکنیم؟ 8 تای بالایی؟ 8 تای پایینی؟
ممنون

فکر کنم فهمیدم. 8 تای بالایی. آخه 8 تای پایینی همشون موازی شدن. چرا؟!

یه ایده ای که بنظرم رسید اینه که میتونیم از led smd استفاده کنیم و از میکروکنترلر L
و حتی میتونیم از چندتا باتری سکه ای 3 ولت برای تامین ولتاژ استفاده کنیم. اینجوری نیازی به سیم کشی خارجی نداریم. گرچه عمر باتری دائمی نیست ولی خب اینم یه روشه.
مثلا من توی کارم از باتری 9 ولت کتابی استفاده می کنم. دقیقا می گذارمش روی محور موتور. مشکل بالانس هم پیش نمیاد :-)
دارم 7 رنگشو میسازم. ایشالا اگر تموم شد، میگذارم :-)

چند تا سوال هم در مورد نقشه داشتم. چرا واسه بیس ترانزیستور bc327 مقاومت پول آپ گذاشتی؟ میخای ترانزیستور بیشتر بیشترتر بره به حالت قطع؟ :-)
یا مثلا مقاومت 18 اهم پایه کلکتور هم ضروری نیست :-) نظر منه ها. میشد این کارو نکرد. مدار شاید ساده تر و سبکتر بشه. گرچه میشه نوع دیگری هم استفاده کنی و امیتر رو زمین کنی و کلکتور رو به کاتد وصل کنی. بیس می بایست 1 شود..
دوم اینکه باز هم نظر شخصیه و هیچ دلیلی هم ندارم. میتونستی مقاومت و خازنهایی که به پایه ریست مدار وصل کردی هم نگذاری. اهمیتی نداره :-)
سوم اینکه معمولا کریستال ساعت که به ds1307 وصل کردی نویز میگیره. ممکن ساعتو رو دقیق نشون نده. بهتره که زیر پایه هاشو گراند کنی.. یه جورایی محافظ کردی ازش
چهارم اینکه واقعا مدارت عالیه. جای بحث نداره. با صبر و حوصله ساخته شده. کاش پلی گان استفاده می کردی.. صرفا محض کاهش نویز. چون داری گراند رو از بدنه موتور میگیری..
چهارم اینکه کار خوبی کردی رگولاتور نگذاشتی :-) آینده نگری
پنجم اینکه ال ای دی هایی که موازی کردی به تنهایی تقریبا 180 میلی آمپر جریان میکشه! نمیشد جور دیگه ای استفاده کرد؟ واسه چه کاری هستن؟
ششم اینکه من دارم توی تابلو ام از ساعت با الارم استفاده میکنم. واسه همین بازر گذاشتم. لازم میشه :-) تو هم اگر تونستی اضافه کن
بقیه خرده کاریا و ایده ها رو شخصا بهت پیام میدم :-)
موفق باشی
کتاب آموزش ساخت تابلوهای دیجیتال moeinmasoumi20@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، kamran0080 ، coloop
(22-9-1391، 11:48 عصر)moein masoumi نوشته است: سلام وحید جان. واقعا طراحی جالب و تمیزی هست. اگر تونستی دولایه اش رو هم بزن. ما که دسترسی داریم و خودمون میسازیمش :-)
یه چیز دیگه اینکه شرطت واسه ادامه کار عالیه. کاش منم همین شرطو کرده بودم. ولی اینو فراموش نکن. اگر امروز بچه ها این بحثو دنبال نکردن و نساختن، بچه های فردا گناهی نکردن.. (توصیه میکنم با قوت قلب مبحثو ادامه بده. امروز نه، فردا نتیجه اشو میبینی :-)
یه سوال داشتم اینکه ال ای دی ها به ترتیب از پایین به بالا به کدوم پایه ها وصل شدن؟ مثلا ال ای دی پایین پایینه به چه پایه ای هست؟ ما با کدوم 8تا ال ای دی کار میکنیم؟ 8 تای بالایی؟ 8 تای پایینی؟
ممنون

فکر کنم فهمیدم. 8 تای بالایی. آخه 8 تای پایینی همشون موازی شدن. چرا؟!

یه ایده ای که بنظرم رسید اینه که میتونیم از led smd استفاده کنیم و از میکروکنترلر L
و حتی میتونیم از چندتا باتری سکه ای 3 ولت برای تامین ولتاژ استفاده کنیم. اینجوری نیازی به سیم کشی خارجی نداریم. گرچه عمر باتری دائمی نیست ولی خب اینم یه روشه.
مثلا من توی کارم از باتری 9 ولت کتابی استفاده می کنم. دقیقا می گذارمش روی محور موتور. مشکل بالانس هم پیش نمیاد :-)
دارم 7 رنگشو میسازم. ایشالا اگر تموم شد، میگذارم :-)

چند تا سوال هم در مورد نقشه داشتم. چرا واسه بیس ترانزیستور bc327 مقاومت پول آپ گذاشتی؟ میخای ترانزیستور بیشتر بیشترتر بره به حالت قطع؟ :-)
یا مثلا مقاومت 18 اهم پایه کلکتور هم ضروری نیست :-) نظر منه ها. میشد این کارو نکرد. مدار شاید ساده تر و سبکتر بشه. گرچه میشه نوع دیگری هم استفاده کنی و امیتر رو زمین کنی و کلکتور رو به کاتد وصل کنی. بیس می بایست 1 شود..
دوم اینکه باز هم نظر شخصیه و هیچ دلیلی هم ندارم. میتونستی مقاومت و خازنهایی که به پایه ریست مدار وصل کردی هم نگذاری. اهمیتی نداره :-)
سوم اینکه معمولا کریستال ساعت که به ds1307 وصل کردی نویز میگیره. ممکن ساعتو رو دقیق نشون نده. بهتره که زیر پایه هاشو گراند کنی.. یه جورایی محافظ کردی ازش
چهارم اینکه واقعا مدارت عالیه. جای بحث نداره. با صبر و حوصله ساخته شده. کاش پلی گان استفاده می کردی.. صرفا محض کاهش نویز. چون داری گراند رو از بدنه موتور میگیری..
چهارم اینکه کار خوبی کردی رگولاتور نگذاشتی :-) آینده نگری
پنجم اینکه ال ای دی هایی که موازی کردی به تنهایی تقریبا 180 میلی آمپر جریان میکشه! نمیشد جور دیگه ای استفاده کرد؟ واسه چه کاری هستن؟
ششم اینکه من دارم توی تابلو ام از ساعت با الارم استفاده میکنم. واسه همین بازر گذاشتم. لازم میشه :-) تو هم اگر تونستی اضافه کن
بقیه خرده کاریا و ایده ها رو شخصا بهت پیام میدم :-)
موفق باشی

سلام معین جان :

کم پیدایی !!!؟ حضورت کمرنگ شده هاااا ! Smile

ممنونم ازت .... لطف داری . آره حق با توئه . به این خاطر این شرطو گذاشتم تا بچه هایی که تاپیکو میخونن واقعا" دنبالش برن و بسازنش . بنظرم اینقدر جالب هست که ارزش ساخت داشته باشه . 2 سال پیش که نشد . اما اینبار حتما" تا جایی که به قولم عمل کرده باشم ادامه میدم .

فعلا" ما با 7 تا LED‌ قرمز بالایی کار میکنیم و متنو نشون میدیم .

درست متوجه شدی ... خوشم میاد اهل تحقیق هستی و در مورد مسائل مختلف کنکاش میکنی . هیچکس تا حالا این سؤالو از من نپرسیده بود AtAt

LED های پایینی که البته 9 تا هستن ، با هم موازی شدن و توسط ترانزیستور درایو میشن .

دلیل وجود اونها در مدار + LED سبز و زرد بالایی ، نسخهء بعدی و در واقع تجاری نرم افزار این پروژه ست که قابلیت نمایش ساعت بصورت آنالوگ رو هم داره که بسیار زیبا ، چشم نوازه و خیره کننده ست و اگه فیلمشو همینجا بذارم ، مطمئنم خیلی ها ازش استقبال میکنن . البته تو اینترنت ، فیلم انواع و اقسام حرفه ایش موجوده . حتما" دیدی ...

ــ در مورد LED smd و میکروی نوع L باهات موافقم . اونجوری مدار کوچکتر هم میتونه بشه و ولتاژ راه اندازی میکرو هم میتونه کمتر باشه.

ــ در مورد باتری ، درسته که میکرو زیاد مصرف نداره . اما LED ها نسبتا" زیاد جریان میکشن و شاید مقرون به صرفه نباشه .

ــ به این خاطر بیس ترانزیستورو pull_up کردم که بر اثر نویز و یا اثر القای احتمالی ولتاژ از طرف موتور ، ناخواسته روشن نشه و کاملا" از صفر بودن جریان کلکتور اطمینان حاصل بشه .

ــ وجود مقاومت 18 اهم ضروریه . برای اینکه جریان هر یک از 9 عدد LED پایینی در زمان روشن بودن ، با جریان هر کدوم از بقیهء LED های مستقل که به میکرو وصل هستند ، دقیقا" برابر باشه و در نتیجه نور تمام 18 تا LED مدار با هم یکی باشه .
اگه این مقاومت 18 اهم نباشه ، در حالت آنالوگ ، تفاوت روشنایی LED های پایین و بالا خیلی مشهود خواهد بود .

ــ مقاومت و خازن پایهء ریست میکرو هم بنا به اصل کلی شروع بکار میکرو تعبیه شده و بهتره که وجود داشته باشه . چون قبلا" تجربهء اینو داشتم که بدون وجود مدار ریست ، گاهی تو استارت اول میکرو دچار اختلال می شد .

ــ در مورد کریستال ساعت هم میشه بدنهء کریستالو با یک سیم به خط منفی متصل کرد تا مشکل نویز مرتفع بشه.

ــ از polygon یه جاهایی استفاده کردم . اما تمام سطح فیبرو نمیشد این کارو کرد . چون پروتئوس بخاطر فرم دایره ای شکل اطراف واشر ، در طراحی polygon اون قسمت خطا میکرد و کلا" همه جا رو در اون اطراف به هم متصل میکرد .

ــ اون 9 تا LED بخاطر وجود مقاومت 18 اهم ، هر کدوم تقریبا" 12.6 میلی آمپر جریان مصرف میکنن که مصرف کل اونا کمتر از 114 میلی آمپر هست و کار اونها رو هم که توضیح دادم .

ــ‌ آلارم هم خوبه . توی طرح بعدی که بصورت smd میخوام بزنم ، قصد دارم امکانات بیشتری قرار بدم .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
من مشتاقانه منتظرم ببینم به کجا میرسونی طرح خودتو .... باید جالب بشه با LED smd .
اطلاعات بیشتر درمورد تابلو چرخان در لینک زیر<br />
http://forum.wle.ir/Forum-AVR
پاسخ
 سپاس شده توسط moein masoumi ، kamran0080 ، coloop
دوستان توجه کنند :

اولین پست همین تاپیک رو مجددا" مطالعه کنید . اصلاحاتی بسیار جزئی در فیبر اعمال شده .
پاسخ
 سپاس شده توسط kamran0080 ، coloop
اقا وحید واقعا گل کاشتید . دستتون درد نکنه At
گاهی با یک قطره لیوانی پر میشود . گاهی با یک کلام قلبی ارام و اسوده می شود . گاهی با یک کلمه یک انسان نابود می شود . گاهی با یک بی مهری دلی می شکند . مراقب بعضی یک ها باشیم درحالیکه ناچیزند همه چیزند
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، coloop
سلام :

دیروز کمی وقت گذاشتم و تا حدودی بخش سخت افزاری و مکانیکی طرح رو آماده کردم . چند تا مقاومت 220 اهم 1/8 وات کم دارم که سفارش دادم با تعدادی قطعات دیگه بزودی میرسه .

از روند ساخت قسمتهای مکانیکی طرح و یه نمونه تست اولیهء مدار ، تعدادی عکس و یک فیلم کوتاه تهیه کردم که اگه مایل بودید میتونید ببینید (چنانچه عکسها باز نشدند ، در ضمیمه هم وجود داره)

روی نرم افزار دارم کار میکنم ...

دانلود فیلم تست اولیه

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   vahid.rar (اندازه: 3.79 MB / تعداد دفعات دریافت: 186)
پاسخ
دقیقا همون کاری کردی که درسته. کامران جان توجه کن. Smile سیم منفی به محور موتور وصل شده. شما توی پروژتون به بدنه وصل کرده بودی (فکر کنم) واسه همین بود که مشکل داشتی. منم همین کارو کردم و یه دیود هم جدا از pcb گذاشتم که ولتاژ ناخواسته ای وارد نشه :-)

وحید جان واقعا محور موتور بدون هیچ چیز دیگه ای توی فیبر گیر کرده و محکمه؟ خب به مرور زمان جا باز میکنه هااا
میشه عکس از اونجا بگذاری؟ من با اسپیسر و پیچ و مهره محکمش میکنم
کتاب آموزش ساخت تابلوهای دیجیتال moeinmasoumi20@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، kamran0080
(25-9-1391، 04:13 عصر)moein masoumi نوشته است: دقیقا همون کاری کردی که درسته. کامران جان توجه کن. Smile سیم منفی به محور موتور وصل شده. شما توی پروژتون به بدنه وصل کرده بودی (فکر کنم) واسه همین بود که مشکل داشتی. منم همین کارو کردم و یه دیود هم جدا از pcb گذاشتم که ولتاژ ناخواسته ای وارد نشه :-)

وحید جان واقعا محور موتور بدون هیچ چیز دیگه ای توی فیبر گیر کرده و محکمه؟ خب به مرور زمان جا باز میکنه هااا
میشه عکس از اونجا بگذاری؟ من با اسپیسر و پیچ و مهره محکمش میکنم

سلام معین جان :

آره ... بدون هیچ چیز دیگه ای با فشار نسبتا" زیاد ، محور داخل فیبر فرو رفته و اینقدر محکمه که محاله به همین راحتی بیرون بیاد !

خودم وقتی میخوام بیرون بیارمش ، به زحمت این کارو میکنم ... دیشب تا صبح هم روشن و در حال چرخش بوده تا همین الان . حتی 0.5 میلی متر هم جاش تغییر نکرده .

البته کار از محکم کاری عیب نمیکنه . خوبه که با پیچ و اسپیسر محکمترش کردی . به هر حال ، این فعلا" برای تست هستش و برنامهء میکرو که نهایی بشه و قرار باشه بصورت همیشگی ازش استفاده کنم ، یکسری امکانات جانبی و همینطور محکم کاری هم انجام میدم .

(شرمنده که کیفیت دوربینم افتضاحه !)

پاسخ
اقا دست همتون درد نکنه . درسته اقا معین درست شد مشکل همون بود . فقط یک مشکل دیگه داشت که از من بود و بش توجه نکرده بودم
لامپ ها خیلی به محور نزدیک بودن وقتی نوشته ساخته میشد . طرف محور فشرده میشد طرف دیگم کشیده . ولی اقا وحید دست گلتون درد نکنه واقعا جای تشکر داره . من این مدت همش ئنبال گرفتن پولم هستم که به دانشگاه دادم . ایشالا تکمیل بشه مطالبتونو مثل همیشه کپی می کنم تو سایتم Big Grin . موفق و پیروز باشید

راستس اقا وحید لرزش و سروصداش چطوره ؟Confused
گاهی با یک قطره لیوانی پر میشود . گاهی با یک کلام قلبی ارام و اسوده می شود . گاهی با یک کلمه یک انسان نابود می شود . گاهی با یک بی مهری دلی می شکند . مراقب بعضی یک ها باشیم درحالیکه ناچیزند همه چیزند
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، coloop
(26-9-1391، 12:40 صبح)kamran0080 نوشته است: اقا دست همتون درد نکنه . درسته اقا معین درست شد مشکل همون بود . فقط یک مشکل دیگه داشت که از من بود و بش توجه نکرده بودم
لامپ ها خیلی به محور نزدیک بودن وقتی نوشته ساخته میشد . طرف محور فشرده میشد طرف دیگم کشیده . ولی اقا وحید دست گلتون درد نکنه واقعا جای تشکر داره . من این مدت همش ئنبال گرفتن پولم هستم که به دانشگاه دادم . ایشالا تکمیل بشه مطالبتونو مثل همیشه کپی می کنم تو سایتم Big Grin . موفق و پیروز باشید

راستس اقا وحید لرزش و سروصداش چطوره ؟Confused

سلام کامران جان :

لطف داری ....ممنونم . پروژه که تکمیل شد ، در مورد گذاشتنش تو سایتت تصمیم میگیرم که به چه صورت باشه .

لرزش که به هیچ عنوان نداره . چون کاملا" بالانسش برقراره . صداش هم فقط صدای بادی هست که بر اثر چرخش فیبر ایجاد میشه . یک صدای " ویز " خیلی ضعیف هم داره که بخاطر سایش فنر به واشر هستش که اونم وقتی قابشو درست کنم و بذارم داخل قاب ، کاملا" سکوت برقرار خواهد شد ...
پاسخ
سلام دوستان
خوشحالم که این سایت دوباره راه افتاد
آقا وحید و کامران و معین عزیز
لطفا آموزشتون رو ادامه بدید
از زحماتی که میکشید برای آموزش ممنونمSmile
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش ساخت تابلو روان 3 و 7 رنگ و آموزش ساخت تابلو چرخان moein masoumi 365 152,649 21-12-1396، 09:42 عصر
آخرین ارسال: pad_kay
  ساخت کتابخانه در اتمل استدیو Azadfalah 1 2,044 3-10-1395، 12:56 عصر
آخرین ارسال: امیرحسین
  ساخت مدارrf با پهنای باند 13.56MHZ amin773 0 905 16-9-1394، 02:15 عصر
آخرین ارسال: amin773
  کمک در ساخت ساعت با سون سگمنت milad.v1371 0 701 8-7-1394، 10:35 صبح
آخرین ارسال: milad.v1371
  نیازمند میکروکنترلر کار در ساخت درایو موتور osking 0 671 5-6-1394، 07:12 عصر
آخرین ارسال: osking
  مشکل در ساخت زمان 1ثانیه با تایمر 0 tabasoomtz 2 1,031 9-4-1394، 03:02 عصر
آخرین ارسال: Last_Days
  راهنمایی در مورد کد برنامه ساعت lakers 2 680 6-4-1394، 01:57 صبح
آخرین ارسال: lakers
  کسی میتونه برنامه مدار زیر رو اصلاح کنه مدار کامل جوجه کشی ekf2000 0 820 16-3-1394، 12:36 عصر
آخرین ارسال: ekf2000
  ارتباط ic ساعت با میکرو reza137171 12 5,317 12-9-1393، 06:51 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  کمک برای ساخت پانل lcd سریال ascer 1 1,068 2-2-1393، 03:15 عصر
آخرین ارسال: Ali-Ali

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان