امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات کامل ساخت ساعت و تابلوی چرخان فقط با 7 عدد LED
سلام به همهء دوستان گرامی و بویژه عزیزانی که مبحث تابلوی چرخان رو در این تاپیک دنبال میکردند :Smile

با توجه به اینکه حجم مطالب اون تاپیک بسیار زیاد شده بود و این اواخر هم تقریبا" به بیراهه رفته بود ، تصمیم گرفتم ادامهء مطالب در خصوص ساخت تابلوی چرخان در یک تاپیک جدید دنبال بشه تا از پراکندگی بیرون بیاد و بصورت منسجم تر روی این پروژه کار بشه .

از همهء شما دوستان صمیمانه خواهش میکنم نظم محتوای تاپیک رو رعایت کنید و با طرح مسائلی مثل مشکلات پروگرامرها ، درخواست مدارهایی که ارتباطی به این موضوع ندارند و یا برقراری دیالوگهای شخصی با همدیگه جدا" خودداری کنید .

فقط و فقط در صورتیکه در طی ساخت این مدار و صرفا" این پروژه سؤالی یا اشکالی براتون پیش اومد مطرح کنید تا بقیهء کاربران هم استفاده کنند .

من یک کاربر عادی هستم و از امکانات مدیریتی انجمن برخوردار نیستم و تنها کاری که در صورت رعایت نکردن این موارد میتونم انجام بدم اینه که اون کاربران ، لااقل از سوی این حقیر ، هیچ پاسخی دریافت نخواهند کردdont و در صورت تکرار مکررات ، شخصا" از تاپیک خداحافظی و ادامهء کارو به بقیهء دوستان واگذار خواهم کرد .

بنابراین از شما تقاضا دارم همکاری کنید .

( امیدوارم از این مطالب ، برای شما سوء تعبیر پیش نیاد و با خودتون نگین : این دیگه کیه !!!؟ هنوز هیچی نشده ، داره خط و نشون میکشه ! Big GrinBig Grin )

آخه میگن : جنگ اول ! بهتر از صلح آخره ! Big GrinBig GrinBig Grin

(شوخی بود Heart)

دوستان :

متأسفانه هنوز هم مشکل کامپایلر من پابرجاست . البته تا حدود زیادی برطرف شده . اما چون زیادی از موضوع گذشته و برای اینکه شروع کنید ، فعلا" سخت افزار این پروژه رو که در ضمیمه قرار دادم دانلود و شروع به ساخت کنید .

تغییراتی که من ممکنه در پروژه اعمال کنم ، کاملا" نرم افزاری خواهد بود و نیازی نیست که سخت افزار عوض بشه . سعی کردم در حد این پروژه ، ملاحظات لازم رو در نظر بگیرم تا نیاز به تغییر سخت افزار نباشه . ولی به هر حال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست .

اما سعی میکنم تغییرات بعدی بصورتی باشه که حداقل ارزش تعویض و تغییر سخت افزارو داشته باشه .

نکتهء مهم :

شما فعلا" فقط قطعاتی رو که بر اساس شکل زیر مشخص کردم مونتاژ کنید و نیازی به مونتاژ قطعاتی که داخل حلقهء آبی رنگ مشخص کردم نیست .البته این کار اختیاری هست .

با توجه به این شکل :

محل هایی که با اعداد مشابه روی فیبر موجود هست رو با سیم نازک بهم وصل کنید . ( این نقاط کنار LED ها هستند )

ما بقی توضیحات لازم داده خواهد شد . فعلا" فیبرو بسازید .

توجه :

از فایل PCB در ضمیمهء دوم جهت ساخت فیبر استفاده کنید .
اصلاحاتی در این قسمت از فیبر انجام شد . در ضمیمهء اول ، سهوا" این مقاومت در نظر گرفته نشده بود . همچنین اسم پایه های C و E جابجا نوشته شده بود که بدین ترتیب اصلاح شد :

پسوورد فایل زیپ شده : vahid_farahmand

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   tablo charkhan_pixar.group@yahoo.com.rar (اندازه: 397.06 KB / تعداد دفعات دریافت: 423)
.rar   PCB _ eslah shode.rar (اندازه: 13.28 KB / تعداد دفعات دریافت: 187)
پاسخ
 سپاس شده توسط moein masoumi ، sarab10 ، 1234aidin ، SAJAD-G ، kamran0080 ، sky_man847 ، mehdigostar ، MRGH ، coloop ، bojnord87
مقدار 3 عدد مقاومت تغییر داده شده که در فایل پیوست هم اصلاح شد . این کار بنا به دلایلی انجام شد که ضروری بود .

همچنین یک عدد مقاومت 18 اهم در نقشهء شماتیک وجود داره ، که در فایل PCB نبود . فایل پروتئوس اصلاح شدهء اون مجددا" در پست اول قرار داده شد.

دوستانی که فایل ضمیمه رو قبلا"دریافت کردند ، لطفا" مجددا" دانلود کنند .

این هم نمونه فیبر ساخت خودم که به روش اتو تهیه شده :

( دوربینم بی کیفیته Undecided)

اطلاعات بیشتر درمورد تابلو چرخان در لینک زیر<br />
http://forum.wle.ir/Forum-AVR
پاسخ
 سپاس شده توسط SAJAD-G ، kamran0080 ، sarab10 ، sky_man847 ، mehdigostar ، bojnord87
سلام امیدوارم سوالم بی ربط نباشه ولی میشه یه کم به طور کلی درمورد اصول کارکرد تابلو چرخان یه توضیح چند خطی بدید تا ما یه کمی با اون بیشتر آشنا بشیم؟
یا حداقل یه فایلی یا آدرس سایتی یا هرچیز دیگر که بتونه مارو روشن کنه
(منظورم روش کار تابلو است یعنی کی و چهجوری ال ای دی ها باید روشن بشن)
 سپاس شده توسط kamran0080 ، Pixar
سلام

1)درباره این نقشه شماتیک محبت کنید توضیحات کامل رو قرار بدین
2)گفتین با کامپایلر ب مشکل خوردین اگه میشه بگین مشکل چیه،شاید تونستم کمکی کنمCool
3)این نقشه چاپی رو با آخرین ورژن پروتیوس زدی؟آخه برای من7.7 هستش و بازش نمیکنه
عمری دیوار بودیم تکیه گاه رفقا،اکنون خاک شدیم،خاک پای رفقا!!
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، kamran0080
اقا وحید دستتون درد نکنه . اما دستم به دامنت تا جمعه باید این پروژه رو بسازم . الان چکار کنم
گاهی با یک قطره لیوانی پر میشود . گاهی با یک کلام قلبی ارام و اسوده می شود . گاهی با یک کلمه یک انسان نابود می شود . گاهی با یک بی مهری دلی می شکند . مراقب بعضی یک ها باشیم درحالیکه ناچیزند همه چیزند
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar
آقا من هم علاقه مند شدم ک بسازمش،پس 1 دستی برسونBig GrinBig Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، kamran0080
(18-9-1391، 12:25 صبح)38505512 نوشته است: سلام امیدوارم سوالم بی ربط نباشه ولی میشه یه کم به طور کلی درمورد اصول کارکرد تابلو چرخان یه توضیح چند خطی بدید تا ما یه کمی با اون بیشتر آشنا بشیم؟
یا حداقل یه فایلی یا آدرس سایتی یا هرچیز دیگر که بتونه مارو روشن کنه
(منظورم روش کار تابلو است یعنی کی و چهجوری ال ای دی ها باید روشن بشن)

برای توضیحات بیشتر به این تاپیک مراجعه کن .
(18-9-1391، 07:17 عصر)farhad35 نوشته است: سلام

1)درباره این نقشه شماتیک محبت کنید توضیحات کامل رو قرار بدین
2)گفتین با کامپایلر ب مشکل خوردین اگه میشه بگین مشکل چیه،شاید تونستم کمکی کنمCool
3)این نقشه چاپی رو با آخرین ورژن پروتیوس زدی؟آخه برای من7.7 هستش و بازش نمیکنه
سلام :

این نقشه رو با آخرین ورژن (7.10) زدم . از این ورژن استفاده کن . البته ممکنه بعضی از نوشته های پشت فیبر برای شما بخوبی نمایش داده نشه . چون ممکنه شما اون فونت بخصوص رو تو کامپیوترت نداشته باشی که اصلا" مهم هم نیست . میتونی پاکش کنی و با هر فونتی که داری ، هر چی دوست داشتی بنویسی .

توضیحات هم ارائه خواهد شد .
(19-9-1391، 01:34 عصر)kamran0080 نوشته است: اقا وحید دستتون درد نکنه . اما دستم به دامنت تا جمعه باید این پروژه رو بسازم . الان چکار کنم
کامران جان :

متأسفانه فکر نمیکنم بتونم واسه جمعه آماده اش کنم . چون امشب بلیط دارم برای تهران واسهء یه کاری . اگه می تونی فعلا" علی الحساب یه پروژهء جایگزین ارائه بده . 1 یا 2 روزه برمی گردم . شاید هم آماده بشه تا اون روز . سعی خودمو میکنم ولی قول نمیتونم بدم .
پاسخ
 سپاس شده توسط kamran0080
سلام :

2 روز تهران بودم و حالا برگشتم .

هنوز فایل هگز برنامه بصورت کامل برای ارائه آماده نشده . اما برای کسانی مایلند فعلا" PCB رو بسازند ، توضیحاتی رو

ارائه میکنم .

توضیحات تکمیلی در خصوص ساخت PCB :
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

در ضمیمهء همین پست ، عکسهایی از PCB که خودم ساختم مشاهده میکنید . البته چون با عجله ساختم زیاد خوب از کار در نیومده .

اما بعنوان نمونه کار ، بد نیست . چند عدد مقاومتش هم هنوز مونتاژ نشده .

1 ـ یک عدد مقاومت زیر آی سی میکرو هست که باید قبل از مونتاژ سوکت 28 پایه ، لحیم بشه .

2 ـ سعی کنید سیم کشی ها رو مثل عکس ، انجام بدید تا سطح کار تمیز در بیاد .

3 ـ ولتاژ ( + ) مدار که 5 ولت هست ، توسط یک عدد فنر یا تیغهء فلزی به سطح یک واشر فلزی منتقل میشه . این واشر باید طبق

تصویر ، از زیر به فیبر لحیم بشه . استفاده از واشر به خاطر جلوگیری از ساییده شدن نوار مسی زیر فیبر الزامیست .

4 ـ ولتاژ منفی توسط یک تیغهء فلزی جداگانه ، به محور موتور متصل میشه . سپس محور موتور از سوراخ فیبر عبور میکنه و از روی

فیبر توسط دو عدد جامپر که به محور لحیم میشن ، به مدار میرسه ( این جامپرها رو بر روی طرح PCB قطعات مشخص کردم )

حتما" فیبر رو به اندازه ای سوراخ کنید که محور موتور با فشار داخل اون بره و تحت هیچ شرایطی شل نباشه و براحتی نــتونه از محور بیاد بیرون !

5 ـ از یک موتور سشوار یا هر موتور مناسب دیگری که توانایی چرخاندن مدار رو با سرعت مناسب داشته باشه میتونید استفاده کنید

و مهم نیست که RPM اون چقدر باشه .

6 ـ طبق محاسبات و آزمایشاتی که من انجام دادم ، بعد از مونتاژ تمام قطعات و گذاشتن باتری بکاپ ، تقریبا" بالانس مجموعه

برقراره و چنانچه باز هم احساس کردید هنوز مقدار اندکی ، لنگر میندازه ، به این صورت عمل کنید که ، یک عدد باتری سکه ای خالی

و بلا استفاده رو بصورت برعکس و یا اینکه 2 یا 3 عدد سکهء کوچک که به اندازهء باتری سکه ای باشه رو روی باتری سکه ای مدار با

چسب قطره ای بچسبونید تا بدین ترتیب قسمت عقبی مدار کمی سنگین تر بشه و کاملا" بالانس برقرار بشه ( اگه متوجه این قسمت

نشدید بگید تا با عکس به شما نشون بدم )

7 ـ با هر روشی که به ذهنتون میرسه ، سعی کنید تا حد امکان ، سطح تماس فیبر رو به محور موتور بیشتر کنید تا چرخش و بالانس بیشتری

براتون فراهم کنه .

8 ـ‌ به هیچ وجه نباید واشر فلزی با محور موتور تماس پیدا کنه . چون + و - به هم اتصال کوتاه خواهند شد .

9 ـ دیود گیرندهء مادون قرمز باید طبق تصویر ، بصورت برعکس ، از زیر به فیبر لحیم بشه .

10 ـ بعد از اینکه فیبرو ساختید ، یک عدد دیود فرستندهء مادون قرمز رو توسط یک مقاومت 330 اهم در بایاس مستقیم به تغذیهء 5 ولت متصل کنید ( دقیقا" مثل اینکه یک LED رو بخواید روشن کنید ) .

حالا یک ساعت دیواری رو در نظر بگیرید . این دیود فرستنده رو در نقطه ای که ساعت 9 رو نشون میده روی یک صفحهء ثابت در پشت مدار چرخان جوری فیکس کنید که وقتی دستهء LED ها میچرخه و روی عدد 9 میرسه ، دیود گیرندهء مادون قرمز ( که از زیر فیبر لحیم شده ) دقیقا" از روبروی اون عبور کنه .

البته مکان این دیود فرستنده دلخواه هست و در واقع این دیود هست که مکان نقش بستن حروف رو تعیین میکنه .

11 ـ موتور هم باید کاملا" توسط بست فلزی یا هر وسیلهء دیگه فیکس و مهار بشه تا در هنگام چرخش تکان نخوره و نلرزه .

حریم چرخش 12.5 سانتی متر هست که برای احتیاط بیشتر ، باید 13 سانتی متر در نظر گرفته بشه .

12 ـ توجه کنید : هیچگونه رگولاتوری روی فیبر وجود نداره . پس لازمه که حتما" ولتاژ 5 ولت صاف و رگوله شده به فیبر اعمال کنید تا میکرو آسیب نبینه .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

بعد از ساخت مدار ، فعلا" منتظر فایل هگز برنامهء میکرو باشید تا آماده و تست بشه . دلیل این تأخیرها هم مشغلهء کاری بنده ست که از خوانندگان و علاقمندان این مبحث پوزش می خوام . ولی حتما" بزودی زود ، انجام خواهد شد . اما برای گذاشتنش یه شرط وجود داره .

شرط اختصاصی برای گذاشتن فایل هگز برنامهء میکرو :

کسانی که فیبر رو ساختند ، باید حتما" عکسهایی از فیبر هاشونو همینجا قرار بدن تا شخصا" ببینم چقدر علاقمند وجود داره و اصلا" آیا میل و رغبتی در شما هست که این مدارو بسازید یا من بیهوده دارم تلاش میکنم .

چنانچه حداقل 20 نفر این مدارو بسازند و عکسهایی از مدارشونو برام ایمیل کنند یا در همین تاپیک قرار بدن ، فایل هگز برنامه هم در همین تاپیک بصورت عمومی قرار داده خواهد شد . در غیر اینصورت ، فقط برای کسانی که این مدارو ساختند ، با ارسال درخواست و عکسهاشون به ایمیل بنده ، بطور اختصاصی ایمیل میکنم .

دلیلش هم اینه که دوست ندارم به گونه ای باشه که مثل تاپیک قبلی که دوست خوبم معین عزیز ، اونهمه تلاش کرد و اونهمه مطلب مفید در این رابطه گذاشت ، اما نهایتا" فقط 3 نفر اونو ساختند و خستگی رو از تن معین جان بیرون نیاوردند و فقط حجم تاپیک بالا رفت !

چنانچه سؤالی دارید مطرح کنید تا پاسخ بدم ...

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   PCB.rar (اندازه: 2.23 MB / تعداد دفعات دریافت: 300)
پاسخ
 سپاس شده توسط amateur92 ، moein masoumi ، kamran0080 ، coloop ، bojnord87 ، mesgari
سلام دوست عزیز،حیف ک فعلا امتحان دارم و تا چند وقت دیگه امتحانات ترمم شروع میشه وگرنه نقشه مدار رو چاپ میکردم
آقا 1نکته ای هستش،این مدارت چندتا جامپر داره؟؟انقد زیاده ک از سیم لاکی استفاده کردی؟اینا بعدا مشکل ساز نمیشه واسه مدار؟البته شما استادیا توهین نباشه.
اومدی از باتری استفاده کردی،این باتری بک آپ ساعت شما تو دور بالا موتور از جاش در نمیاد؟؟Sad
بعد این بخش لامپ های مدارت شکسته ک دوباره لحیم زدی؟
و این ساعت مدار شما چجوری قراره تنظیم بشه؟
در کل مدارت خیلی جالبه و خیلی هم کاربردی هستش و در عین حال فانتزی میتونه باشه
آخه دیگه از این تابلو روان های معمولی خسته شدم،
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar ، kamran0080 ، coloop
(22-9-1391، 07:38 عصر)farhad35 نوشته است: سلام دوست عزیز،حیف ک فعلا امتحان دارم و تا چند وقت دیگه امتحانات ترمم شروع میشه وگرنه نقشه مدار رو چاپ میکردم
آقا 1نکته ای هستش،این مدارت چندتا جامپر داره؟؟انقد زیاده ک از سیم لاکی استفاده کردی؟اینا بعدا مشکل ساز نمیشه واسه مدار؟البته شما استادیا توهین نباشه.
اومدی از باتری استفاده کردی،این باتری بک آپ ساعت شما تو دور بالا موتور از جاش در نمیاد؟؟Sad
بعد این بخش لامپ های مدارت شکسته ک دوباره لحیم زدی؟
و این ساعت مدار شما چجوری قراره تنظیم بشه؟
در کل مدارت خیلی جالبه و خیلی هم کاربردی هستش و در عین حال فانتزی میتونه باشه
آخه دیگه از این تابلو روان های معمولی خسته شدم،

سلام :

1 ـ یکی از اصول طراحی حرفه ای PCB اینه که باید سعی کرد حتی الامکان از جامپر زدن خودداری بشه و یا تعدادش به حداقل ممکن برسه . یکی از دلایلش هم زشت شدن چهرهء مدار ساخته شده هستش و بنده هر چند که حرفه ای نیستم ولی به این امر واقفم .

اما این مدار بخاطر خاص بودنش به لحاظ نوع عملکرد و اینکه با همهء مدارهای معمولی متفاوته ، ویژگی ها و محدودیتهای خاص خودشو هم داره .
یکی از مهمترین محدودیتها ، حجم و ابعادشه که باید تا جاییکه ممکنه ، کوچک باشه تا برقراری بالانس راحتتر انجام بشه . لذا گذاشتن این جامپرها کاملا" تعمدی و به همین دلیل بوده .

البته میتونستم با فیبر دولایه طراحی کنم . اما شاید اونوقت ، دیگه ساختنش برای همه و کسانی که تا حدودی تازه کار هستند براحتی ممکن نباشه و یا شاید دسترسی به کارگاههای ساخت فیبر برای همه افراد چه از نظر مالی و چه امکانات امکانپذیر نباشه .

پس باید جوری طراحی میکردم که همه بتونن با صرف کمی وقت ، بسازند .

شما اگه تمایل داشتید بسازید ، می تونید هرجور که مایلید فیبرو بنابه سلیقه و امکانات خودتون طراحی کنید .

از طرفی ، این مدار اصلا" با چشم دیده نمیشه که بخواد بخاطر تعداد جامپرهاش ، زشت بنظر بیاد یا نیاد . به محض چرخش ، دیگه هیچ چیز مشخص نخواهد بود و این خودش یک مزیته و دست طراح PCB رو باز میذاره .

امیدوارم پاسخم برای شما قانع کننده بوده باشه .

2 ـ سیم لاکی ، بهترین انتخاب برای شرایط خاص این مدار هست و نه تنها مشکلی بوجود نمیاره ، بلکه باعث سبکتر شدن مدار نسبت به استفاده از سیم مفتولی میشه و هم باعث میشه راحتتر بشه سیمها رو کنار هم چید و فرم داد .

3 ـ خیر ... باتری بکاپ تحت هیچ شرایطی از جای خودش خارج نمیشه . اگه به یک عدد جاباتری سکه ای دقت کرده باشید متوجه این موضوع خواهید شد .

4 ـ بله ... در حین برش ، اینقدر که عجله داشتم ، شکست . البته با چسب ، مجددا" چسبوندم و هیچ مشکلی پیش نیومد . شما و بقیه دوستان دقت کنید که سالم بتونید برش بدید .

5 ـ مداری که من در این تاپیک ارائه خواهم داد ، فعلا" فقط تابلوی چرخان هست که قادره متنی دلخواه و از پیش تعریف شده رو نمایش بده . به همین دلیل در پست اول گفتم که چشمی سه پایه رو مونتاژ نکنید . اگه در پست اول همین تاپیک ، به نقشهء فیبر و در همین نمونه فیبر ساخت خودم دقت کنید ، متوجه میشید که محل یک عدد چشمی سه پایه روی فیبر وجود داره که بوسیلهء ریموت کنترل ، امکان تغییر ساعت وجود خواهد داشت . هنوز چشمی رو مونتاژ نکردم .

موفق باشید ....
پاسخ
 سپاس شده توسط kamran0080 ، coloop ، mesgari

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش ساخت تابلو روان 3 و 7 رنگ و آموزش ساخت تابلو چرخان moein masoumi 365 123,722 21-12-1396، 09:42 عصر
آخرین ارسال: pad_kay
  ساخت کتابخانه در اتمل استدیو Azadfalah 1 855 3-10-1395، 12:56 عصر
آخرین ارسال: امیرحسین
  ساخت مدارrf با پهنای باند 13.56MHZ amin773 0 549 16-9-1394، 02:15 عصر
آخرین ارسال: amin773
  کمک در ساخت ساعت با سون سگمنت milad.v1371 0 436 8-7-1394، 10:35 صبح
آخرین ارسال: milad.v1371
  نیازمند میکروکنترلر کار در ساخت درایو موتور osking 0 400 5-6-1394، 07:12 عصر
آخرین ارسال: osking
  مشکل در ساخت زمان 1ثانیه با تایمر 0 tabasoomtz 2 651 9-4-1394، 03:02 عصر
آخرین ارسال: Last_Days
  راهنمایی در مورد کد برنامه ساعت lakers 2 459 6-4-1394، 01:57 صبح
آخرین ارسال: lakers
  کسی میتونه برنامه مدار زیر رو اصلاح کنه مدار کامل جوجه کشی ekf2000 0 516 16-3-1394، 12:36 عصر
آخرین ارسال: ekf2000
  ارتباط ic ساعت با میکرو reza137171 12 4,704 12-9-1393، 06:51 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  کمک برای ساخت پانل lcd سریال ascer 1 761 2-2-1393، 03:15 عصر
آخرین ارسال: Ali-Ali

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان