امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تست lcd کاراکتری
Question 
سلام به همگی
ماجرا از اینجا شروع شد که من کتاب میکروکنترلرهای avr مهندس علی کاهه رو به پیشنهاد بعضی دوستان خریدم و تصمیم گرفتم برد آموزشی همراه کتاب رو مونتاژ کنم. وسایل مورد نیازش رو خریدم و شروع کردم به لحیم کاری و بالاخره تمومش کردم.نمی دونم کسی تو این فروم با این برد کار کرده یا نه؟الآن مشکلم با ال سی دی کاراکتری 2*16 هست که نمی دونم چرا کار نمی کنه.یه برنامه خیلی ساده(نشون دادن عدد 25 در ال سی دی) در bascom نوشتم و بعد کامپایل کردن ریختم تو میکرو Atmega 32 اما نمی دونم مشکل از بد لحیم کردنه(که بعید می دونم) یا ممکنه اصلا تو میکرو نمیریزه(که باز بعید می دونم چون برنامه شمارش اعداد متوالی بر روی سون سگمنت رو ریختم و جواب داد) یا شاید ال سی دی خرابه بالاخره نمی دونم گیج شدم.
به نظرتون چیکار کنم بفهمم اصلا ال سی دی سالمه یا نه؟
تصمیم گرفتم روی یک برد برد مدار رو ببندم ببینم اصلا کار می کنه یا نه. توی پروتئوس کشیدم کار می کنه.
سوالم اینه که روی برد برد پایه های 10 و 11 و 31 میکرو که
Atmega 32 چهل پایه ای
هست رو چیکارشون کنم؟
پیشنهادتون چیه،یکم راهنمایی کنید لطفا.
شکل مدار در پروتئوس و فایل txt و Hex در ضمیمه هست.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   lcd-test.rar (اندازه: 12.32 KB / تعداد دفعات دریافت: 83)
پاسخ
عزیزم پایه 10 و 11 که تغذیه هستن
پایه 10 رو به +5ولت و پایه 11 رو به زمین وصل کن
پایه 31 رو هم بهتره به زمین وصل کنی اما تو این کار تاثیری نداره(این پایه از داخل میکرو خودش به پایه11وصله)
واسه LCD هم پایه Vee رو به زمین وصل کن ببین تغییری میکنه یه نه
موفق باشیAt

پاسخ
 سپاس شده توسط ghorban
دیتاشیت lcd کاراکتری 2*16 واست می ذارم.پایه های ال سی دی و مثل اونی که تو دیتاشیت گفته وصل کن.اگه مشکلی بود بازم بگو.
موفق باشیAt

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   2.16 LCD Datasheet.pdf (اندازه: 89.29 KB / تعداد دفعات دریافت: 269)
پاسخ
 سپاس شده توسط ghorban
مشکل شما به خاطر غیر فعال نکردن
Jtagen
است
همیشه یادتون باشه وقتی LCD را روی پورت C می گذارید فیوز بیت Jtagen را غیر فعال نمایید
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط masoud_m_bf ، ghorban ، mo2_star
راست میگی امیرحسین جان
این مطلب رو 1000بار تا الان گفتی ولی هیچ کدوم یادمون نمیمونه
من به نوبه خود شرمندهBlush

پاسخ
خودم هم تو عمل بعضی وقتها یادم میره Wink
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
برای تست این LCD شنیدم باید پایه های 1و3و5و16 رو به زمین داد و پایه های 2و15 رو به تغذیه و اگر در این حالت یک ردیف از LCD کلا سیاه شد (البته برای LCD های سبز، برای آبی باید سفید بشه) LCD سالمه، در غیر این صورت خرابه.
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، ghorban ، masoud_m_bf
تشکر از همه.
نقل قول: برای تست این LCD شنیدم باید پایه های 1و3و5و16 رو به زمین داد و پایه های 2و15 رو به تغذیه و اگر در این حالت یک ردیف از LCD کلا سیاه شد (البته برای LCD های سبز، برای آبی باید سفید بشه) LCD سالمه، در غیر این صورت خرابه.
تست سیاه شدن یه ردیف رو که گفتی انجام دادم اما فقط چراغش روشن میشه.راستش من یه بار از روی کنجکاوی سوکت های زیرش رو باز کردم و شیشه ی روش رو برداشتم و دوباره گذاشتم!ممکنه واسه همین خراب شده باشه؟

نقل قول: مشکل شما به خاطر غیر فعال نکردن
Jtagen
است

همیشه یادتون باشه وقتی LCD را روی پورت C می گذارید فیوز بیت Jtagen را غیر فعال نمایید
[highlight=#ffffff]من یکم مبتدی ام. چطوری باید فیوز بیت Jtagen رو غیر فعال کنم؟[/highlight][highlight=#ffffff]البته شما که اینجوری گفتی من رفتم از پورت B استفاده کردم اما باز کار نمی کنه![/highlight]
پاسخ
برای غیر فعال کردن jtagen کافی موقع پروگرم کردن ، تیک jtagen رو برداری At
آدمی به هر آنچه که میخواهد میرسد. کافیست ذهن خود را تقویت کنید
پاسخ
 سپاس شده توسط masoud_m_bf
راستش از اونجایی که من تا حالا اینارو باز نکردم و ببندم که بعدش ببینم کار می کنن یا نه، میشه احتمالش باشه.
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشکل با lcd کاراکتری (سفید بودن کاراکتر ها!) atige 8 1,600 23-12-1391، 01:20 صبح
آخرین ارسال: SAJAD-G
  کمک در مورد فارسی نویسی روی lcd کاراکتری alikhezri12 2 1,225 17-8-1391، 08:15 عصر
آخرین ارسال: kamran0080
  [b]کمک در مورد LCD کاراکتری[/b] moh68 2 899 17-3-1391، 08:48 صبح
آخرین ارسال: masoud_m_bf
  lcd کاراکتری و نویز electronicnarm2010 6 2,367 27-2-1391، 12:36 صبح
آخرین ارسال: gimbo

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان