امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استابلایزر
با سلام .سوال در مورد استابلایزر جدید دارم که چطور ولتاژ رو ثابت نگه میداره.منظورم نحوه کارکرد ترانس اونه.من یه چیزی در مورد استپ موتور موجود در این دستگاه شنیدم که با توجه به دستوری که میکرو میده این موتور داخل هسته ی زغالی ترانس میچرخه و با توجه به مقدار و جهت چرخش تقویت یا تضعیف میکنه. نمیدونم که اصلا ازین نوع موتور استفاده میشه یا نه و این اطلاعات کم من درسته یا نه!اگه کمک کنید ممنون میشم
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
فکر می کنم منظور شما سروو موتور باشد زیرا استپر موتور قدرت تشخیص زاویه ندارد

استابلایزر ها دو نمونه کلی هستند . استابلایزر با ادوات قدرت و الکترونیک ، استابلایزر با سروو موتور .
بر روی استابلایزر ها یک سروو موتور نصب است که بر اساس ولتاژی که خروجی دارد یک واریاک را می چرخاند تا ولتاژ تنظیم شود .
در واقع با نمونه گیری از سطح ولتاژ بصورت مکانیکی ولتاژ خروجی را کنترل می کند
سروو موتور ها یک پایه برای دادن پالس PWM دارند و دو پایه برای تغذیه . در سایت تکنو الکترو مقالات زیادی درباره سروو موتور ها وجود دارد فقط یک جستجوی کوچک کنید پیدا می کنید
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
ببخشید استابیلایزر چی هست میشه بیشتر توضیهح بدید
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
سلام.من يكسري اطلاعات دارم كه كامل نيست ولي ميگم تا شايد يكم روشن بشيIdeaBig Grin
دركل استابلايزر يه دستگاهي هست كه با توجه به نوسانات زياد برق اكثرا توي مناطق كم فشار برق استفاده ميشه كه توي ايران كم نيست سطح ولتاژ رو در حد نرمال نگه ميداره.استابلايزر هاي قديمي به صورت پله اي با توجه به حساسيتي كه براي دستگاه تعريف شده مثلا هر 15 ولت قسمتي از سيم پيچ ترانس رو وارد يا از دور خارج ميكنه.بطور مثال اگه ولتاژ بشه 195 ولت وقتي دستگاه افت ولتاژ رو تشخيص داد قسمتي از سيم پيچ رو وارد مدار ميكنه كه 25 يا 20 ولت تقويت ولتاژ داره و اينجوري ولتاژ رو در حد نرمال نگه ميداشت.اين قضيه براي افزايش ولتاژ هم صادقه البته براي افزايش ولتاژ با توجه به حساسيت مدار مقدار مورد نياز تضعيف رو داريم.اين روش تقريبا منسوخ شده چون اگه براي منازل استفاده بشه اين تغير پله هارو ميشه براحتي تشخيص داد واين ايراد مدار بود.استابليزر هاي جديد از موتور براي ايجاد تغيير در سطح ولتاژ استفاده كردن البته اينجا ديگه تعداد دور عوض نميشه بلكه وقتي دستگاه تغيير ولتاژ رو تشخيص داد موتور به اندازه مورد نياز در جهت كاهش يا افزايش ميچرخه و تغيير در هسته ايجاد ميكنه(ابنو دقيقا نميدونم درسته يا نه من همينو شنيدم).اين دستگاه ها حساسيتش در حد 1 ولت هستش و خيلي دقيقند.دستگاه هاي جديد از لحاظ امنيتي هم كامل هستن مثلا زمان افزايش يا كاهش بيش از اندازه ولتاژ يا اتصال كوتاه شدن خروجي يا بار اضافي توي مدار رو تشخيص ميدن و رفتارهاي خاص خودشونو نشون ميدن
اميدوارم روشن شده باشي.پيشنهاد من اينه كه اگه ميخاي اطلاعاتت به روز بشه از دفترچه راهنماي يكي از استابلايزر ها شروع كني..
و در اخر اينكه توان هاي مختلفي براي استلبلايزر وجود داره مثل 2kva .3kva .4kav .6,8,10 ,12,16kva هركدوم اينها مصارف خاص خودشونو دارن.جريان خروجي تعيين كننده توان اونهاست مثلا 10kva جريان خروجيش حدود 30 يا 35 امپر هست.
موفق باشيCool
Heart ساري رو عشقه Heart
در ضمن اگه كسي اطلاعات دقيق تري داره به منم بگه ممنون ميشم دوستان
دم همتون گرم واقعا با اين سايت حال ميكنم.از جناب مدير هم كمال تشكر رو دارم.
به اميد روزي كه ايران دوباره به جايگاهش در جهان ودر علم برسه
HeartHeartايراني سر افرازهHeartHeart
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، mozhdeh ، eagle ، Megaton ، neg
سلام دوستان.
امروزه ديگه كمتر از عناصر انالوگ استفاده ميشه و بيشترين كاربرد رو آي سي هاي ميكرو و تراياك ها كه عنصر قدرت هست بجاي رله بخاطر پايين اوردن وزن و حجم دستگاه ميشه داره.اگه كسي دستگاه استابلايزر رو بلند كرده باشه خوب ميدونه من چي ميگم.مدار استابلايزر با ميكرو atmega8 نسبتا اسونه و شامل چند بخش ميشه كه شامل بخش تغذيه و نمونه گير ورودي و مدار فيدبك(كه به نظر من مهمترين بخش دستگاه است)و ترانس كه مانند بخش فيدبك خيلي مهمه و كار اصلي رو انجام ميده و بخش over load هست كه وظيفه كنترل خروجي رو بر عهده داره كه مبادا بار اضافي از دستگاه كشيده بشه كه باعث اسيب زدن به دستگاه بشه.
بخش سوئيچ مدار هم كه از مجموع چند تراياك استفاده شد با توجه به فرماني كه از ميكرو مياد سيم پيچ هاي كمكي ترانس رو براي انجام عمل تقويت يا تضعيف وارد مدار ميكنه.بخاطر جريان زيادي كه در خروجي داريم و گذشتن اين جريان از سوئيچ اگه از رله استفاده كنيم بعد از گذشتن چند وقت كار مداوم دستگاه كانكتور هاي no و يا nc روي رله به com رله جوش ميخوره و اتصال كوتاه باقي ميمونه و اين بزرگترين و ميشه گفت تنها ايراد استابلايزر در توان بالا است چون در توان بالاتر جريان بالاتري رو در خروجي داريم. استفاده از تراياك مزيت هايي مثل افزايش سرعت سوئيچ و توان گذردهي جريان بالاتر و تحمل جريان پيك در لحظه استارت اوليه از مدار را دارد.تراياك هاي قدرت بكار رفته در استابلايزرهايي در توان هاي 2kva-3kva-4kva سري bt138 يا bt139 هستن.در توان بالاتر مثلا از تراياك سري bta40-700b استفاده ميشه كه تا 40 امپر رو تحمل ميكنه و جريان وروديش 50 ميلي امپر هستش كه اگه بخايم مستقيم به ميكرو وصل كنيم بايد حتما قبل تراياك از درايور استفاده كنيم. نحوه اتصال تراياك به ميكرو رو براتون ميزارم اميدوارم به دردتون بخوره البته اين شكل فقط نحوه ساختن يه كانكتور رله هستش مثلا no يا nc .بايد يكي ديگه رو بصورت نات با اون ببنديد تا يك رله رو بطور كامل شبيه سازي كنيد .خيلي جالبه منكه خيلي خوشم اومد
HeartHeart ساري رو عشقهHeartHeart

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، Megaton ، dsp2011
هر كسي از دوستان در مورد هر كدوم از بخشها سوال داره بپرسه تا اونجا كه بلد هستم براش توضيح ميدم تا روشن شه.Cool
پاسخ
 سپاس شده توسط Nimaaryamehr ، Megaton
با سلام خدمت دوستان

می خواستم بپرسم اصلاح ولتاژ به صورت پله ای در استابلایزرهای اتوترانس دقیقا به چه صورت انجام میشه ، و شکل موج خروجی چه تفاوتی با شکل موج خروجی استابلایزرهای سروموتور داره چون در سایت یکی از فروشندگان استابلایزر به این مطلب برخورد کردم :
نقل قول: گاهی اوقات در صورتی که بودجه شما جهت خرید یک دستگاه استابلایزر کافی نمی باشد جهت محافظت دستگاه های کم توان نظیر کامپیوتر و یخچال فریزر در برابر نوسانات از محافظ های ولتاژ گلداستار یا ال.جی که دارای ترانس مبدل اتوماتیک به 220 ولت می باشند استفاده می شود. لازم به ذکر است این محصولات مانند دستگاه های استابلایزر مجهز به سروو موتور نبوده و به جای آن از ترانسفورماتور استفاده می کنند و عملکرد آنها برعکس استابیلایزر ها که به صورت پیوسته عمل می کنند به صورت پله ای ولتاژ را تنظیم میکنند. این محافظ ها به هیچ عنوان برای دستگاه های بسیار حساس مناسب نیست و بیشتر به عنوان محافظ کامپیوترهای شخصی ، محافظ لپ تاپ ، محافظ تلفن ، محافظ فاکس ، کارت شبکه و محافظ یخچال فریزر تا 40 فوت استفاده می گردد.
در صورت امکان اگر می شود کمی بیشتر راجع به این پله ای و پیوسته که اینجا گفته توضیح دهید و اینکه آیا می توان از این دستگاه ها برای مصارف خانگی استفاده کرد در منطقه ای که نوسانات برق شهری زیاد است .
پاسخ
(3-3-1390، 07:37 عصر)dsp2011 نوشته است: با سلام خدمت دوستان

می خواستم بپرسم اصلاح ولتاژ به صورت پله ای در استابلایزرهای اتوترانس دقیقا به چه صورت انجام میشه ، و شکل موج خروجی چه تفاوتی با شکل موج خروجی استابلایزرهای سروموتور داره چون در سایت یکی از فروشندگان استابلایزر به این مطلب برخورد کردم :
نقل قول: گاهی اوقات در صورتی که بودجه شما جهت خرید یک دستگاه استابلایزر کافی نمی باشد جهت محافظت دستگاه های کم توان نظیر کامپیوتر و یخچال فریزر در برابر نوسانات از محافظ های ولتاژ گلداستار یا ال.جی که دارای ترانس مبدل اتوماتیک به 220 ولت می باشند استفاده می شود. لازم به ذکر است این محصولات مانند دستگاه های استابلایزر مجهز به سروو موتور نبوده و به جای آن از ترانسفورماتور استفاده می کنند و عملکرد آنها برعکس استابیلایزر ها که به صورت پیوسته عمل می کنند به صورت پله ای ولتاژ را تنظیم میکنند. این محافظ ها به هیچ عنوان برای دستگاه های بسیار حساس مناسب نیست و بیشتر به عنوان محافظ کامپیوترهای شخصی ، محافظ لپ تاپ ، محافظ تلفن ، محافظ فاکس ، کارت شبکه و محافظ یخچال فریزر تا 40 فوت استفاده می گردد.
در صورت امکان اگر می شود کمی بیشتر راجع به این پله ای و پیوسته که اینجا گفته توضیح دهید و اینکه آیا می توان از این دستگاه ها برای مصارف خانگی استفاده کرد در منطقه ای که نوسانات برق شهری زیاد است .

سلام دوست عزيز
بايد بگم حالت پله اي به اين صورته كه ما دستگاهمونو طوري ميسازيم كه هر 15 ولت يا 20 يا 25 ولت كاهش يا افزايش ولتاژ ،تعداد دور سيمپيچ ترانس رو كم يا زياد ميكنه و در آن واحد،اضافه ولتاژ ورودي رو كم يا كاهش ولتاژ رو با زياد كردن ولتاژ جبران ميكنه.مثلا اگه 20 ولت حساسيت دستگاه باشه (اين مقدار حساسيت ولتاژ،توسط سازنده اعمال ميشه)اگه ولتاژ از 220 كه حالت نرمال هست كم بشه كه اين كاهش در دستگاه محسوس باشه(مثل لامپ) و تا 200 ولت برسه همينكه ولتاژ ازين مقدار پايين تر بياد تعداد دور هاي سيم پيچ ترانس با توجه به مقايسه كننده هايي كه وجود داره (عموما lm324) رله هايي كه براي ايجاد ارتباط بين ترانس و ورودي وجود داره كنتاكت ميكنه و وارد مدار ميشه و تغيير در نور چراغ كاملا قابل درك است.ابن افزايش و كاهش ولتاز به صورت لحظه اي رو در اصطلاح ميكن به صورت پله اي عمل ميكنه.سيگنال پله رو تا حالا ديدين؟؟؟؟؟اگه بخاين پاسخ زماني مدار رو رسم كني شكل پاسخ مدار به صورت پله اي در مياد.
عيب بزرگيه چون دستگاه هايي كه اين تغييرات شديد رو نتونن تحمل كنن خواهند سوخت.
استابلايزر هاي جديد طوري ساخته ميشن كه دامنه تغييرات ولتاژ حدود 1 ولت را تشخيص و اونهارو جبران ميكنن.اين يعني ثابت بودن هميشگي ولتاژ مصرف كننده و نرسيدن هيچگونه فشار به دستگاه.دقيقا نميدونم ولي فكر كنم سيس تم سرو موتور به اين صورته كه با تغيير دادن مكان هسته موتور ولتاژ رو افزايش يا كاهش ميده.بله ميشه ازين دستگاه ها در مناطق با تغييرات شديد برق استفاده كرد دليل ادامه پيدا كردن ساخت اين دستگاه ها با وجود اين عيب بزرگ همينه،دستگاه هاي خانگي ميتونن اين تغييرات 20 يا 25 ولت رو تحمل كنن.البته اسيب به مصرف كننده خيلي كمه و قسمت محافظت اين دستگاه ها طوري طراحي ميشه كه قبل ازهر اسيب رسيدن به مصرف كننده ،خروجي قطع ميشه.اميدوارم تونسته باشم كمك كنم.اگه بازم سوالي داريد بپرسيد اگه بلد باشم جواب ميدم اگه نباشم هم ميپرسم ميگم بهتون
HeartHeart ساري رو عشقه HeartHeart
پاسخ
 سپاس شده توسط dsp2011
ممنون از پاسخ مفیدتان ،
تا جایی که من متوجه شدم این دستگاهها دامنه نوسانات برق شهری را از یک دامنه نامعلوم به مثلا 20 ولت حول 220 محدود میکنه ( 200 تا 240 ) که فکر کنم اکثر دستگاههای خانگی و کامپیوترها با چنین نوسانی مشکل نداشته باشند.تا جایی که من دیدم اکثر سازندگان این ترانسهای اتوماتیک خروجی .5%+-220 را ارایه می کنند.
پاسخ
(10-3-1390، 04:45 عصر)dsp2011 نوشته است: ممنون از پاسخ مفیدتان ،
تا جایی که من متوجه شدم این دستگاهها دامنه نوسانات برق شهری را از یک دامنه نامعلوم به مثلا 20 ولت حول 220 محدود میکنه ( 200 تا 240 ) که فکر کنم اکثر دستگاههای خانگی و کامپیوترها با چنین نوسانی مشکل نداشته باشند.تا جایی که من دیدم اکثر سازندگان این ترانسهای اتوماتیک خروجی .5%+-220 را ارایه می کنند.

خواهش ميشه عزيز
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان