امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتباط سریال بیسیم میکرو با کامپیوتر
با سلام خدمت دوستان عزیزی که توی سایت تکنو دارن واسه ارتقاء سطح علمی جوونا زحمت میکشن(عجب هندونه ی بزرگی بود هاااBig Grin!!!)
اگه میشه راجع به ارتباط سریال میکرو avrبا کامپیوتر از طریق بلوتوث یکم توضیح بدید.راستش من تو رباتیک فقط رو مسیریاب کارکردم حالا دارم رو فوتبالیست کار میکنم اما اطلاعات زیادی توی زمینه ارتباط سریال بیسیم(حتی با سیم) ندارم.Sad
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین ، Megaton
قبل از اینکه بخواهید ارتیاط میکرو با خارج بر قرار کنید باید ارتباط سریال بلد باشید . اکثر کسایی که ارتباط سریال کار می کنند از ارتباط معروف به Usart که دو سیمه است استفاده می کنند .
که در میکرو ها یک پایه rx گیرنده و دیگری tx فرستنده است .
شما با توابعی که در کدوِیژن است می توانید رشته ها و مقادیر را بصورت سریال به میکروی دیگر ارسال کنید و یا بگیرید .
توجه داشته باشید که در صورتیکه از سریال کامپیوتر خروچی میگیرید کامپیوتر نیاز به آی سی max232 دارد که کار آن تبدیل منطق کامپیوتر به ولتاژ قابل فهم میکرو است .
در اینجا به معرفی چند ماژول معروف می پردازم

یکی از ماژول های فرستنده وگیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر که با کمک آن میتوان براحتی اطلاعات را به صورت بی سیم بین دو میکرو یا بین دو کامپیوتر یا میکرو و کامپیوتر انتقال داد ماژول HM-TR میباشد. طبق مشخصات این ماژول جز خانواده برد ۵۰۰ متر میباشد و طبق دیتا شیت ان در صورتی که ماژول حداقل ۱ متر از زمین فاصله داشته باشد اطلاعات را تا فاصله ۲۳۰ متر ارسال میکند درضمن من خودم این ماژول و آنتن ان را خریداری کرده ام در مرحله اول و در محوطه خانه به خوبی جواب داده است اما برد عملی آن را درفضای آزاد تست نکرده ام و در مطلب بعدی برد عملی ان به همراه برنامه ساده به زبان بیسیک جهت راه اندازی را برایتان شرح خواهم داد

HM-TR

نحوه عملکرد ماژول بدین صورت میباشد که در صورتی که پایه های ان به صورتی به تغذیه وصل شده باشد که در حالت ارسال ودریافت اطلاعات باشد ابتدا ماژول اطلاعاتی که به پایه drx آن وصل شده باشد را ارسال میکند وبعد از اتمام ارسال به صورت اتوماتیک به حالت گیرنده سوئیچ میشود و در صورتی که اطلاعاتی باشد آن را دریافت میکند و از طریق پایه dtx قابل دریافت خواهد بود و مدت زمان سوئیچ بین حالت فرستنده و گیرنده ۵۰ میلی ثانیه میباشد
در مرحله اول به مشخصات این ماژول خواهیم پرداخت
  • FSK technology, half duplex mode, robust to interference
  • ISB band, no need to apply frequency usage license
  • Operation frequency can be configured and can be used in FDMA applications
  • Transmitted frequency deviation and receiver bandwidth can be Selected.
  • Protocol translation is self controlled, easy to use.
  • Data rate can be Select From a wide range.
  • Provide ENABLE pin to control duty-cycle to satisfy different application requirements
  • High sensitivity, long transmission range.
  • Standard UART interface, TTL or RS232 logic level Selectable
  • Very reliable, small size, easier mounting.
  • No tuning in producing

پروتکل و نحوه عملکرد مدار در ارسال اطلاعات به fsk میباشد و با توجه به نوع فرکانس کاری و برد مدار نیاز به مجوز نخواهید داشت

از دیگر ویژگی های بارز مدار تعیین فرکانس کاری ارسال و دریافت اطلاعات ، نرخ ارسال اطلاعات ، تغییر رنج ارسال اطلاعات در یک رنج وسیع و دیگر مشخصات فرستنده توسط نرم افزار مخصوص این ماژول میباشد

فرکانس کاری این ماژول در انواع ۳۱۵ و ۴۳۴ و۸۶۸ و۹۱۵ مگاهرتز میباشد ، البته درهنگام خرید انتن باید با توجه به فرکانس ماژول انتن را خریدرای کنید که خودم شخصا چون ماژولی که تهیه کرده بودم در فرکانس ۹۱۵mhz کار میکرد انتن ۹۱۵ را هم تهیه کردم

پروتکل ارسال و دریافت اطلاعات به صورت اتوماتیک توسط خود ماژول کنترل میشود ،همچنین این ماژول از حساسیت بالایی در میزان اطلاعات دریافتی و ارسالی میباشد

مهمترین ویژگی این ماژول تبادل اطلاعات با کامپیوترو میکرو از طریق پروتکل UART (سریال) میباشد که میتوان به صورت ttl یا rs232 تبادل اطلاعات را انجام داد

همانطور که در بالا گفته شد نوع تبادل اطلاعات در سریال به ۲ صورت rs232 و ttl میباشد درضمن برروی ماژول میکروکنترلر atmega48 نصب شده است اگر میخواهید ماژول را به کامپیوتر وصل کنید باید از نوع rs232 آن استفاده کنید یا این که خودتان یک آی سی max232 به مدار اضافه کنید
اما کارخانه سازنده ۲ نوع ماژول ارائه داده است که در یکی آی سی max232 نصب شده است (مانند شکل زیر)
اما مدل دیگر ان ttl میباشد که هیچ تفاوتی با نمونه بالا ندارد مگر این که آی سی max232 حذف شده و به دیتا به صورت TTL تبادل میشود که در این صورت براحتی میتوان به صورت مستقیم به میکرو وصل کرد
اما اگر شما ماژول از نوع ttl را خریداری کنید اگر خواستید به صورت rs232 نیز مستقیما عمل کند میتواند ای سی max232 و خازن و قعطات smd انرا تهیه کنید و برروی ماژول لحیم کنید یا جداگانه در یک برد دیگری ان را ساخته و به ماژول اصلی وصل کنید اما اگر شما با خروجی rs232 را تهیه کنید هم خروجی rs232 را دارید هم ttl! پس پیشنهاد میشود نوع rs232 ان را خریدرای کنید
به این صورت که اگر ماژول با خروجی rs232 را تهیه کنید براحتی با اتصال ۲ نقطه مدار به یکدیگر میتوانید ان را به خروجی ttl تبدیل کنید
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط mozhdeh ، yma-313 ، Megaton ، fhgb
سلام
راهنماییتون خیلی کمک کرد. اما سوال من بیشتر راجع به ارتباط سریال از طریق بلوتوث بود.اگه راجع به این هم کمک کنید ممنون میشم.
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
من موندم چرا قصد دارید با بلوتوث این کار رو انجام بدید . همه یا ماژول های رادیویی استفاده می کنند یا از وای فای USB که در این صورت یک نت بوک هم در گیرنده باید بزارید .
البته ماژول های بلوتوث هم تو بازار فراوون فقط قیمتش شاید نگرانتون کنه ، ارزون ترین نمونش حدود 40-50 هزار تومن قیمشته . بیشتر از پروتکل بلوتوث برای انتقال فایل استفاده می کنند . البته برای شبکه کردن نیز استفاده می شود ولی باز هم میگم اکثرا برای کنترل از راه دور از ماژول های رادیویی استفاده می شود
اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید .
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، fhgb
سلام
جناب امیر حسین اطلاعات جامعی درمورد "وای فای USB " دارین در اختیارمون قرار بدین؟ ممنون
;()((void (*)(void))0x0000)
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton ، fhgb
نقل قول: سلام جناب امیر حسین اطلاعات جامعی درمورد "وای فای USB " دارین در اختیارمون قرار بدین؟ ممنون
لطفا در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید تا پاسخ داده بشه .
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
(7-1-1390، 05:40 عصر)امیرحسین نوشته است: من موندم چرا قصد دارید با بلوتوث این کار رو انجام بدید . همه یا ماژول های رادیویی استفاده می کنند یا از وای فای USB که در این صورت یک نت بوک هم در گیرنده باید بزارید .
البته ماژول های بلوتوث هم تو بازار فراوون فقط قیمتش شاید نگرانتون کنه ، ارزون ترین نمونش حدود 40-50 هزار تومن قیمشته . بیشتر از پروتکل بلوتوث برای انتقال فایل استفاده می کنند . البته برای شبکه کردن نیز استفاده می شود ولی باز هم میگم اکثرا برای کنترل از راه دور از ماژول های رادیویی استفاده می شود

آخه موضوع اینه که ما ماژول بلوتوثشو داریم اونم از نوع 120هزار تومنیشBig Grinاز ماژول های رادیویی هم استفاده میکنیم ولی خب بلوتوث محاسنی داره که نه وای فای داره نه ماژول های رادییویی دیگه.مثلا امنیتش بیشتره و استفاده اش راحتتره!
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
مشکلی نیست من براتون به زودی یک مقاله راه اندازی بلوتوث هم میزارم ولی اگر بحث امنیت باشه هیچی به وای فای نمی رسه . امنیت بستگی به اینکریپت کردن بسته های ارسالی شما داره . حتی با همون رادیویی هم میتونید کاری کنید که هیچکی نتونه سیگنال رو بخونه . خودم قبلا این رو تست کردم .
ولی انتخاب با شماست .
پاسخ
 سپاس شده توسط yma-313 ، Megaton ، electronicnarm2010 ، fhgb
(8-1-1390، 12:33 صبح)امیرحسین نوشته است: مشکلی نیست من براتون به زودی یک مقاله راه اندازی بلوتوث هم میزارم ولی اگر بحث امنیت باشه هیچی به وای فای نمی رسه . امنیت بستگی به اینکریپت کردن بسته های ارسالی شما داره . حتی با همون رادیویی هم میتونید کاری کنید که هیچکی نتونه سیگنال رو بخونه . خودم قبلا این رو تست کردم .
ولی انتخاب با شماست .

من منظورم بیشتر انداختن نویز بود(البته در بلوتوث خیلی به این ویژگی اطمینان ندارم) به علاوه توی مسابقات شلوغ وای فای به دلیل محدودیت اتصال چند نفر(حدود دوازده لینک اگه اشتباه نکنم)میتونه مشکل افرین باشه.
راستی شما دیگه خیلی انلاینی بابا ...کف کردیییییییییییییم از این سرعتExclamation
راستی در مورد کد گذاری اطلاعات ارسالی هم اگه میشه توی همون مقاله یه مختصر شرحی بدید ما رو حسابی شرمنده فرموده اید ... آیا!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton
نقل قول: راستی چه فرقی توی اتصال بین ال سی دی گرافیکی و معمولی هستش؟؟؟
حتما یک تاپیک جدید باز کنید جواب اینجا نمیدم
در رابطه با اینکریپت کردن هم یه مقاله خیلی خوب دارم که ترجمه یک مقاله خارجی هست .
فردا ان شا ا... توی همین انجمن هم کدگذاری هم بلوتوث ....
پاسخ
 سپاس شده توسط Megaton

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مختل کننده میکروفن بیسیم hj021 3 1,048 6-9-1394، 04:22 عصر
آخرین ارسال: Original
  مشکل با ADC میکرو ATmega 16 hossein.ir 1 853 29-7-1394، 08:31 عصر
آخرین ارسال: iman d
  میکرو و ترانزیستور سویچ hossein.ir 0 490 1-7-1394، 11:01 صبح
آخرین ارسال: hossein.ir
  روشن کردن یک لامپ 220 با کامپیوتر mohammad_ellidan 10 5,759 16-1-1394، 08:32 عصر
آخرین ارسال: Ali-Ali
  کمک برای ارتباط سریال 2 avr sadrap2 1 750 5-7-1392، 12:58 صبح
آخرین ارسال: sadrap2
  ارتباط سریال و. RS485 با ویژوال بیسیک yma-313 5 1,874 11-3-1392، 07:54 عصر
آخرین ارسال: yma-313
Smile پروژه مدار منطقی بدون میکرو(ساعت دیجیتال) atmelboy 17 11,263 1-3-1392، 08:10 صبح
آخرین ارسال: sayemehranfar
  آموزش مبانی دیجیتال و معماری کامپیوتر mohras110 9 2,877 27-1-1392، 01:54 عصر
آخرین ارسال: erotominia
  ارتباط بي سيم کامپيوتر و ربات se2010 22 5,038 3-9-1391، 04:25 عصر
آخرین ارسال: SAJAD-G
  کمک در مورد انتخاب میکرو کنترلر mobomas 4 1,784 26-4-1391، 03:40 صبح
آخرین ارسال: abbasnataj

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان