امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 3.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش گام به گام استفاده از پاور به جای منبعه تغذیه
یا حق
باسلام
به علت گرون شدن قطعات مغز من به حرکت افتاد این مقاله رو ارائه دادم
(توجه خواهشمندم که اصلا لابه لای پست ها سوال نکنید به کمک خدا و شما شاید یه مقاله یه پارچه یا شاید تو 3 قسمت تمومش کنم ممنونم)

پاور ها دارای ولتاژ های +12و-12و-5و+5و+3.3هستند.
البته هنگام خرید یه پاور حتما نوع دسه دوم اون رو از آدم های مرود اعتماد تهیه کنید .

اگه پاور رو خریدید وقتی میزارید جلوتون گیج میشید !!!!
اما نگران نباشید بسیاری از اون ها با هم مشترک اند ما فقط به کانکتور یا اتصال 20 پایه احتیاج داریم>>>>پیدا کردید ؟
سیمهایی با رنگ های متفاوتی میبینید درسته؟
اما خیلی از این سیمها مشترک اند

ولتاژ های شکل بالا در این اتصالات وجود دارند مثلا 5 ولت لازم داریم یک سیم قرمز میشود مثبت 5 ولت و یک سیم سیاه نیز منفی پنج ولت

((((وقتی میخوایید پاور دسته دوم بخرید حتما از فروشنده بخوایید جلوی چشمتون امتحانش کنه))))
اخطار مهم
قبل از دست زدن به پاور حتما بدنه آن را با فازمتر بررسی کنید
پاور روشن نمیشود مگر اینکه کلید داخلی آن وصل شود
کلید داخلی پاور همان سیم سبز رنگ است که باید به یک سیم سیاه رنگ و صل شود (سیم های سیاه با هم فرق ندارن همه یکی اند)
و سیم سبز که همان ps_on هست یا روشن کردن پاور هست
بنابراین سیم سبز رنگ در اتصال 20 دقت کنید در اتصال 20 را به یک سیم سیاه وصل کنید .
حالا اگه پاور رو بهتون نداخته باشن فنش شرو به چرخیدن میکنه .

معمولا فروشنگان ولتاژ خروجی رو اندازه گیری نمیکنن و تا فن روشن شد میگن نگا کن روشن شد هههههههههه
اما چرخیدن پروانه دلیل بر سالم بودن پاور نمیتونه باشه برای اطمینان یه ولت سنج همراه خودتون ببرید و ولتاژ خروجی در پاور رو خودتون با دقت اندازه بگیرید
اگه در یکی از خروجی ولتاژها خروجی درست نداشتید پاور رو نخرید
اگه تو پایه 0 هم خروجی تون تا 1 و 2 ولت تلرانس داش اگه با تعمیر و یا با خازن ها آشنایی داشتید بخرید در غیر این صورت آن پاور را هم نخرید
حالا پاور رو باز کنید که تمیزش کنیم و چک کنید ببینید قطعه ای داغ نکنه یا خازنی بزرگ و متورم نشه اگه بود عوضش کنید
مدار رو از نظر قطی یه چک اساسی کنید
اگه میخوایید کار باسلیقه تر بشید میتونید که اون کانکتور 20 پایه رو دون دونه جدا کنید و بکشید روی میزتون یه یه مدار با سلیه خودتون طراحی کنید که میزان خطا رو ببرید پایین و میزان زیبایی و کارایی رو بیارید بالا
فن رو هم روغن کاری کنید
(کاغذ و در پوش رو بردارید و رو غنو بریزید توش نه نه چن قطره یهو نرید روغنو خالی کنید توش ها ....)

دیدم خیلی از بچه ها میخوان یه منبع تغذیه بخرن از طرفی هم این ولتاژ ها خیلی مورد استفاده قرتر میگره برای اینکه پولشونو مفدی خرج نکن برای اونایی که فقط به این ولتاژ ها احتیاج دارن بهترین کار اینه و به صرفه ترین را ه

ممنونم از توجه تک به تک شما نظر شما موجب میشه یه باره دیگه از این مقاله ها ارائه بدم

در پناه حق
پاسخ
 سپاس شده توسط yma-313 ، karaneha ، H@MI ، korushd ، mohsen274 ، mo2_star ، yeknaz3 ، engpowerelectric ، ehsanbagheri ، 1234aidin ، emperatoor kahkeshan ، MHD-PNUM ، ali.911eng ، noyasystem
توصیه به تموم دوستای گل:
هر کسی که منبع تغذیه نداره و اوضاع مالی خوبی هم نداره حتما به پیشنهاد من فک کنن و برن پاور بخرن این طوری هم هزینه مییاد پایین و هم میتونید نو آوری داشته باشید
منبعه تغذیه الان 100 تومن هس (از اونایی که با یه اتصال کوتاه میرن تو سطل آشغال ها)!!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط karaneha ، H@MI ، korushd ، emperatoor kahkeshan ، MHD-PNUM
یا حق مددی

سلام
خدا رو شکر بازم انجمن باز شد !
دوستان عزیزم در کنار خرید پاور اگر پولتون جور باشه میتونید آموزش ساخت منبع تغذیه سویچینگ رو دانلود کرده و یه منبعه تغذیه برا خودتون بسازید
درده سر داره اما میرزه !!!
در پناه حق
پاسخ
 سپاس شده توسط H@MI ، emperatoor kahkeshan ، MHD-PNUM
سلام
بسیار ممنون از شما ...

چند وقتی بود دنبال منبع تغذیه بودم. من رشتم نرم افزاره و الکترونیک رو تفریحی و آماتور دنبال میکنم و همیشه از این آداپتورها که از 1.5V تا 12V داره استفاده میکردم که چندان قابل اطمینان نیستن و خلاصه بعد از اینکه همین اواخر تو یه مدار ساده 2 تا آیسی با این قیمت های سرسام آور جدید سوزوندم، نیاز به منبع تغذیه رو بیش از پیش احساس می کردم. دو هفته پیش که رفته بودم جمهوری یه قیمت از منبع تغذیه گرفتم و ارزون ترین چیزی که پیشنهاد شد یه منبع تغذیه آداک بود به قیمت 80 هزار تومن...

خلاصه اومدم خونه چندتا شماتیک ار نت گرفتم و از اونجا که همشون با ترانس بودن راضیم نمیکردن. بعد یهو چشمم به پاور توی اطاق افتاد و خواستم از 12 ولتش به عنوان ترانس استفاده کنم و بقیه مدار رو برای ولتاژ متغیر خودم بسازم که تو جستجوهام این ارسال رو دیدم و تصمیم گرفتم طبق ایده دوستمون soltan فعلا از همون 3تا ولتاژ موجود در ترانس استفاده کنم و بعدا با کمک شما الکترونیکی ها بهش یه ولتاژ متغیر هم اضافه کنم.

بعدم دست بکار شدم و این ایده دوستمون رو اجرا کردم:

پراب ها رو عمودی گذاشتم اون کنار و قصد دارم از اون فضای باز وسط، برای 7-SEG های ولتمتری که با 7107 درست میکنم استفاده کنم. همچنین بجای اون کلید کلنگی (جای سوراخ خروجی سیم های جعبه پاور) ولوم تغییر ولتاژ رو میتونیم بزاریم. یا اینکه با دوتا واشر و پیچ و مهر ببندیمش.

پیشنهاد میکنم اگر می خواید فقط از همین 3 تا ولتاژ استفاده کنید، پراب ها رو به صورت افقی کنار هم بچینید.
همچین می تونید یک سوئیچ و یک پراب اضافه هم کنار ولتمتر بزارید تا هر موقع ولتمتر لازم داشتید، بشه از ولتمتر به صورت جداگانه هم استفاده کرد.

ببخشید پر حرفی کردم ...

1- دوستان آیا پاور در مقابل اتصال کوتاه مقاومه؟ اگر نیست چطور و با چه مداری اینکار رو انجام بدم؟
2- اگر ممکنه یک مدار مطمئن برای ولتاژ متغیر که بشه به یکی از خروجی های 12v پاور متصل کرد و از 1.5 تا 12v رو گرفت معرفی کنید.

ممنون

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

Let's go down winding secret paths
پاسخ
 سپاس شده توسط akbar8 ، soltan ، yeknaz3 ، MHD-PNUM
سلام دوسه عزیز
پاور ها با هم خیلی فرق دارن اگه پاورتون از ونع جدید باشه یا 3یا 4 سال پیش
در مقابل چند ثانیه اصلا هیچ مشکلی پیش نمیاد .
و یه قدردانی هم به خاطر این که نام techn-electro رو نوشتید رو عکس
ایدی بسیار خوبی دارید
مطمئنا فن روهم که گذاشتید ؟
در کل یه آدم نو آور هستید ممنونم از توضیحاتتون
پاسخ
 سپاس شده توسط yeknaz3 ، H@MI ، emperatoor kahkeshan ، MHD-PNUM
سلام، ایده ی جالبی هستش
واسه ی متغیر کردن ولتاژ میتونید از یه lm317 قابلمه ای استفاده کنید در این صورت 1.5-12 ولت 1.5 آمپر خواهید داشت فقط حواست باشه lm317 به اتصال کوتاه حساسه سریع میسوزه! میتونی یه lm317 دیگه بذاری برای تنظیم کردن حداکثر جریان( مثل همین منبع تغذیه های تو بازار میشه) دیتاشیتشو دانلود کنی جفت مداراشو توش داره چطور بسازیش.
اگه هم به برنامه نویسی میکرو آشنایی میتونی یه lcd کوچولی 8*2 بزاری که ولتاژ و جریان و بتونی ببینی!
پاسخ
 سپاس شده توسط H@MI ، MHD-PNUM
سلام
به نام نامی حق
پیشنهاد میکنم این کار ها رو پاور های دسه اول و نو امتحان و پیاده کنید
این کار هایی رو که ذکر شدن اگه رو یه منبع تغذیه دسه دوم امتحان کنید حتما ولتاژ حدود 1 یا 2 ولت به تلرانس میفته
پیشنهاد میکنم که از میکرو یی که میخواید برای lcd استفاده کنید حتما از atmega 32یا 16 استفاده کنید و کریستال هم حتما براش بزارید
در پناه حق
پاسخ
 سپاس شده توسط H@MI ، emperatoor kahkeshan ، MHD-PNUM
سلام دوستان من شنیده بودم اگه از خروجی پاور جریان از یه مقداری بیشتر بکشید خودش خروجی رو دان می کنه (برای جلوگیری از سوختن قطعات پی سی)) درسته این؟
پاسخ
 سپاس شده توسط H@MI
والا من که نشنیدم اما این پاور های جدید که الان اومدن قابلیت های خیلی خیلی بیشتری دارن
مثلا فول اتوماتیک بودن سرعت فن هس
کاهش بالای 10 یا 15 درصد از مصرف انرژی
وچن تای دیگه هم فروشنده برام شمرد من هنوز این دومورد یادم موند چون فقط این دو مورد برای یه منبعه تغذیه ایده آل حرف های اول رو میزنن
در پناه حق
پاسخ
 سپاس شده توسط H@MI ، emperatoor kahkeshan
(23-12-1391، 09:34 عصر)soltan نوشته است: سلام دوسه عزیز
پاور ها با هم خیلی فرق دارن اگه پاورتون از ونع جدید باشه یا 3یا 4 سال پیش
در مقابل چند ثانیه اصلا هیچ مشکلی پیش نمیاد .
و یه قدردانی هم به خاطر این که نام techn-electro رو نوشتید رو عکس
ایدی بسیار خوبی دارید
مطمئنا فن روهم که گذاشتید ؟
در کل یه آدم نو آور هستید ممنونم از توضیحاتتون

سلام

ممنون از شما ...
بله، فن سر جاش هست و تقریبا به هیچی دست نزدم بغیر از سیم های ولتاژ پورت ها و مابقی سیم هارو هم جمع کردم داخل جعبه تا بعد از اینکه کار کاملا تموم شد همه اونایی رو که نیاز نداریم قطع کنم.
تجربم در مورد اتصال کوتاه رو هم بگم که یکبار سیم مثبت به بدنه پاور برخورد کرد و یکبار هم یک پمپ آبپاش ماشین رو وصل کردم به 12V، در هر دو اتفاق پاور خاموش شد و بعد از اینکه چند ثانیه صبر کردم و دکمه رو خاموش روشن کردم دوباره پاور به کار افتاد.

میتونم از این مدار برای ولتاژ متغیر استفاده کنم؟ (ورودیش AC هست) :
Variable Power Supply 0 to 12 V

Let's go down winding secret paths
پاسخ
 سپاس شده توسط emperatoor kahkeshan

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Question مشکل در استفاده با آمپیلی وضبط ماشین با یک منبع تغذیه(باتری) behboodi 12 1,994 1-3-1397، 10:20 صبح
آخرین ارسال: Hadighorbani
  منبع تغذیه javad.alavi 11 1,756 28-9-1394، 08:21 عصر
آخرین ارسال: Original
  ساخت لامپ led با تغذیه 220 ولت ac به همراه pcb و شبیه سازی شده در پروتئوس electronicnarm2010 21 12,921 3-3-1394، 03:21 صبح
آخرین ارسال: hashing
  منبع تغذیه سوئیچینگ 1-50 ولت 3 آمپر با LM2576 امیرحسین 31 11,764 16-9-1393، 09:55 عصر
آخرین ارسال: iman d
  استفاده از اداپتور مودم برای فن !!؟؟ mo2_star 8 1,358 11-1-1393، 08:59 عصر
آخرین ارسال: mo2_star
  کاهش ریپل ولتاژ منبع تغذیه hplnvqh 11 4,594 28-10-1392، 08:53 عصر
آخرین ارسال: navid623
Bug تغذيه ال اي اي با استفاده از درايور engpowerelectric 2 1,067 22-9-1392، 01:51 عصر
آخرین ارسال: engpowerelectric
Question سوال درباره استفاده از usb برای منبع تغذیه felanee 0 738 4-8-1392، 12:40 عصر
آخرین ارسال: felanee
  کمک در تغذیه مدار faridkhomami 1 893 19-6-1392، 01:36 عصر
آخرین ارسال: Original
  محافظت مدار با تغذیه 12 ولت در مقابل اتصال 220 ولت ali_elect62 6 1,142 18-6-1392، 11:50 صبح
آخرین ارسال: سلطان

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان