امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش ساخت کامل و جامع ریموت کنترل برای ربات
با عرض سلام من چند ماه پیش قرار شد برای یکی از دوستان یک ریموت کنترل بسازم متاسفانه مشکلاتی برام پیش اومد ونتونستم همین جا ازش عذر می خوام اول نمی خواستم منتشر کنم اما امروز تصمیم گرفتم آموزش کامل اون رو بدم تا دوستان هم استفاده کنند
فعلا این چندتا عکس رو میزارم فردا ظهر شروع می کنم به آموزش
من می خوام از ماژول hmr , hmt استفاده کنم ولی اگه ماژول RX-TX-RFP 315/434گیرتون بیاد خیلی بهتر از این ماژول برای دیکد کردن ماژول هم از PT2262 , PT2272 استفاده می کنیم که البته من کاملا این ها رو توضیح می دم البته میشه توسط ارتباط سریال هم با این ماژول ارتباط برقرار کرد که ای سی های PT برای ما این کار رو می کنند ولی در عوض قابلیت دیکد کردن رو به ما می دن اما خوب یک عیب هم داره تنوع داده های فقط 16 حالته یعنی فقط 16 حالت رو می تونیم به کار ببریم البته PT ها بیشتر در ریموت کنترل ها استفاده میشه خوب این ریموت ما قابلیت این رو داره که به کامپیوتر هم وصل بشه At

اولین چیزی که باید یاد بگیرم طرز کار با pt هاست که در اصل یک دیکودر هست که می تونه دیتای سریال رو دریافت کنه و روی خروجی هاش که 4 تا هست قرار بده
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
 سپاس شده توسط behroz2010 ، akbar8 ، kamran0080 ، ahnor ، H@MI ، 1234aidin
مهندس منتظریم کاش از الان اموزشو شروع کنید
At
"هر اقدام بزرگی ابتدا محال به نظر می رسد"

http://elme.chata.ir

پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010

خوب فعلا این دوتا رو داشته باشید شکل اولی مربوط به ریموت فرستنده هست و شکل دومی ریموت گیرنده هست
همون طور که می بینید در شکل اولی که به pt2262 به یکی از پایه هاش یک کلید وصل هست البته تعداد پین های ورودی این ای سی 4 تا هست که توی این شکل فقط یکی رو نشون داده شما با فشار دادن هرکدوم از این کلید ها یک دیتایی رو برتون به پین خروجیش یعنی پایه 17 ارسال می کنه بقیه ی توضیحات انشاا... فردا

پاسخ
 سپاس شده توسط behroz2010 ، ahnor ، H@MI
الان می خوام توضیحات کاملی راجع به طرزارتباط PT 2262 و ماژول HMT یعنی بخش فرستنده بدم به تصویر زیر خوب توجه کنید

در قسمتی که نوشتم مخصوص دیکد هشت پایه ی A0...A7 برای دیکد کردن فرستنده و گیرنده هست حالا منظور از دیکد کردن چیه ؟
فرض کنید شما یک فرستنده و گیرنده ساختید و در کنار این فرستنده و گیرنده فرستنده دیگر هم دارید خوب اگه این بخواهید این گیرنده فقط از فرستنده ی اولی دیتا دریافت کنه باید چه کار کنیم یا اینکه از ترفند های برنامه نویسی استفاده کنیم یا اینکه از ای سی PT استفاده کنیم طرز کار در اصل مثل رمز دادن به اون 8 پایه هست هر پایه A0...A7 سه حالت می تونه داشته باشه حالت اول مدار باز و حالت دوم متصل به زمین و حالت سوم هم متصل VCC خوب شما هر پایه ای از A0...A7 مربوط به PT2262 رو می تونی به 3 حالت گفته شده ببری حالا همین حالت باید توی PT2272 که در بخش گیرنده هست و اون هم همین پایه های A0...A7 رو داره عین هم باشه حالا برای اینکه بهتر متوجه بشی مثلا توی فرستنده پایه ی A5 رو به VCC متصل می کنیم و بقیه ی پایه ها رو ازاد یا همون مدار باز قرار می دیدم به این ترتیب توی گیرنده و در ای سی PT2272 هم باید پایه ی A5 رو به VCC وصل کنید و بقیه ی پایه ها رو ازاد بزارید اگه تفاوتی بین پایه های دیکد PT فرستنده و گیرنده وجود داشته باشه هیچ دیتایی رو در خروجی های ایسی گیرنده نخواهیم داشت خوب با این تفاسیر می تونیم چند حالت یا چندتا قفل درست کنیم 8 توان 3 که میشه 512 یعنی شما می تونی 512 فرستنده و گیرنده درست کنی که به کار یکدیگر هیچ تداخلی نداشته باشن

مقاومت 3.3M این مقاومت مربوط به اسیلاتور داخلی ای سی هست که باید برای PT 2262 مقدار 3.3 مگا اهم انتخاب شود و در طراحی PCB سعی کنید این مقاومت رو نزدیک ایسی بزارید

پایه ی 17 یا DOUT :
این پایه دیتایی که در پایه های ورودی ای سی یعنی D0 تا D3 هست رو تبدیل به داده ی سریال می کنه و به پایه ی ورودی ماژول HMT می کنه در اصل برای ما کار مبدل رو انجام میده که ما می تونیم این کار رو توسط میکرو هم انجام بدیم که توی این PT2262 4 تا پین بیشتر برای ارسال داده نداریم البته نوع 6 پین هم هست ولی اگه کار PT رو با میکرو انجام بدیم می تونیم یک دیتای 8 بیتی رو ارسال کنیم اما در اینجا فقط 4 بیت رو می تونیم ارسال کنیم که البته ما در اینده ترفندی رو خواهیم گفت که بتونید تعداد بیشتری کلید ورودی بزارید اما بیشتر از 2 به توان 4 یعنی 16 حالت بیشتر نمی تونیم ارسال کنیم

و اما پایه های D0..D3
خوب این پایه ها مربوط به گرفتن دیتا هستند طریقه ی اتصال یکی از اونها رو می بینید البته هر جوری که دلتون بخواد می تونید متصلش کنید در این حالتی که من متصل کردم تمامی پایه ها در حالت عادی که هیچ کلید ی فشار داده نشده است در حالت GND هستند و وقتی کلیدی فشرده میشه به حالت VCC میره یعنی در اصل فرستنده ما در حالتی که هیچ کلیدی را فشار ندادیم دیتای 0000 رو ارسال میکنه
و اما پایه ی TE این پایه برای فعال شدن PT هست یعنی وقتی این پایه به GND متصل باشد دیتای روی پایه های D0..D3 روارسال میکنه و گرنه هیچ دیتایی ارسال نخواد شد
واون ترمینال 3 پایه در اصل ماژول فرستنده HMT هست که 3 پایه دارد پایه GND ,DIN,VCC پایه ی DIN همون پایه ی ورودی دیتا به این ماژول است
فعلا این ها برای امروز کافی ...Big Grin

این هم دیتا شیت PT2262 و عکس این اینکدر

دیتا شیت PT2262

پاسخ
استاد ادامه بده منتظریم
پاسخ
چشم حتما به زودی درباره ی PT2272 میگم

پاسخ
خوب امروز میریم سراغ pt2272 این ایسی برای دیکد کردن دیتایی هست که برامون از ماژول میگیره هست در اصل این ایسی برای بخش گیرنده هست توی قسمت قبلی من به اشتباه pt2262 رو هم دیکدر معرفی کردم دوستان توجه کنید اون اینکدر هست

خوب توی عکس زیر نحوه ی بایاش کردن این ایسی رو می بینید اول این نکته رو بگم چون این ایسی نمی تونه جریان دهی بالایی داشته باشه پس من توی خروجی هاش از 7404 یا همون گیت not استفاده کردم در مورد osc1 , osc2 مثل قبلی باید یک مقاومت این بار به اندازه 680 کیلو اهم متصل کنید پایه های A0...A7 هم که مثل قبلی هست فقط میمونه خروجی هاش و تکلیف پایه ای به نام TE این پایه ی TE وقتی دیتایی رو از ماژول دریافت میکنه به وضعیت 1 یا همون VCC میره و وقتی دریافت دیتا تموم شد دوباره GND میشه و اگه شما مدام برای ماژول گیرنده دیتا بفرستی شروع میکنه به چشمک زدن که نشون میده ماژول داره دیتا رو دریافت میکنه و به PT2272 میده ما هم همون طور که توی شکل زیر میبینید اون رو به یک LED وصل کردیم شما می تونید از این پایه برای کارهای دیگه هم استفاده کنید مثلا برای اینکه مصرف باتری کم بشه وقتی دیتایی دریافت نمیشه میکرو به حالت SLEEP بره و وقتی دیتایی دریافت کرد میکرو شروع به تحلیل داده بکنه و دوباره به SLEEP بره برای این کار شما می ایی پاییه TE رو به یکی از پایه های وقفه ی خارجی میکرو میدی و براش یک سابروتین و اون رو روی لبه ی بالا رونده تنظیم میکنی وقتی 1 بشه وقفه فعال میشه و میکرو از بیدار میشه و به وقفتون پاسخ میده و دوباره توسط دستور IDLE میکرو به خواب میره البته این فقط یک توضیح جزئی بود که میشه کار های مختلفی باهاش کرد
و اما خروجی ها قبل از اون باید بگم توی شکل زیر من VCC ,GND رو متصل نکردم تا شکل شلوغ نشه خوب ترمینال J8 در ماژول HMR ماست که دیتا رو به پایه ی 14 PT میده و PT دیتا رو دیکود یا رمز گشایی میکنه و یک داده ی 4 بیتی رو پایه های Q0..Q3 میده الان شما با این آموزش ها به راحتی میتونید یک فرستنده وگیرنده آماتور رو ببندید اما در مورد ماژول RX-TX-RFP 315/434 نه در مورد ماژول HMR ,HMT باید چندتا نکته رو که بعد میگم رو رعایت کنید اگه بتونید ماژ<ل RX-TX-RFP 315/434 رو گیر بیارید عالی من توی پاساژ امجد طبقه ی دوم یه مغازه بود گیر اوردم اسمش یادم نیست ولی فقط ماژول می فروخت ولی قیمتش 10 گرون تر از HMR هست ماژول های ASK هم بد نیست

فردا در موردنحوه ی افزایش تعداد ورودی ها و خروجیها که شما باید با استفاده از میکرو این کار رو انجام بدید
اگه بشه هم پروژه ی کنترل روبات و هم یه پروژه ای دیگه ای انجام میدم بچه ها پیشنهاد بدید
پیشاپیش هم عید غدیر رو به همه ی شیعیان تبریک میگم مخصوصا سیدها عیدی یادتون Big Grinنره التماس دعا

یه نکته توی شماتیک بالا جامپر باید 4 تایی باشه چون ماژول HMR 4 پایه هست که بعدا اصلاحش می کنم

پاسخ
سلام مهندس عکس ماژولی که گرفتی میتونی بزاری ما هم از اون نوع بگیریم
"هر اقدام بزرگی ابتدا محال به نظر می رسد"

http://elme.chata.ir

پاسخ
 سپاس شده توسط ahnor
این دوتا دیتاشیت همون ماژول RX-TX-RFP 315/434 هست و این هم عکس ماژول های hmr , hmt
همون hmr ,hmt رو بخر چون ممکنه این دوتا رو گیرنیاری
این ها هم عکس هاش فرکانس 433
HMT

HMR

تا حالا آموزش چه جور بوده من سعی کردم ساده بگم مشکلی که نداری ؟

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   RXRFP.pdf (اندازه: 53.63 KB / تعداد دفعات دریافت: 155)
.pdf   TXRFP.pdf (اندازه: 69.99 KB / تعداد دفعات دریافت: 128)

پاسخ
 سپاس شده توسط ahnor ، kamran0080 ، behroz2010 ، H@MI
خیلی جالبه ولی من دارم از صفر یاد میگیرم هر کلمه قلمبه سلمبه ای گفتی داخل پرانتز مترادفشو برای ما بی سوادها بنویس Big Grin
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش ساخت تابلو روان 3 و 7 رنگ و آموزش ساخت تابلو چرخان moein masoumi 365 124,234 21-12-1396، 09:42 عصر
آخرین ارسال: pad_kay
  کمک برای راه اندازی isd4004 mehrdad3264 8 1,256 28-7-1396، 11:00 عصر
آخرین ارسال: masoud70
  مشکل در کد گذاری data برای ارسال بیسیم با پروتکل USART cortex-m3 1 656 10-10-1395، 07:49 عصر
آخرین ارسال: h.kiya
  ساخت کتابخانه در اتمل استدیو Azadfalah 1 882 3-10-1395، 12:56 عصر
آخرین ارسال: امیرحسین
  جزئیات کامل ساخت ساعت و تابلوی چرخان فقط با 7 عدد LED Pixar 24 9,751 18-12-1394، 06:10 عصر
آخرین ارسال: shahin_w3
  درخواست راهنمایی برای اینورتر night-sky 1 809 23-10-1394، 03:24 عصر
آخرین ارسال: nahrima
  ساخت مدارrf با پهنای باند 13.56MHZ amin773 0 571 16-9-1394، 02:15 عصر
آخرین ارسال: amin773
  کمک در ساخت ساعت با سون سگمنت milad.v1371 0 465 8-7-1394، 10:35 صبح
آخرین ارسال: milad.v1371
  نیازمند میکروکنترلر کار در ساخت درایو موتور osking 0 419 5-6-1394، 07:12 عصر
آخرین ارسال: osking
  کنترل لوازم با خط تلفن با خروجی لحظه ای parham144 22 6,911 9-4-1394، 03:11 عصر
آخرین ارسال: Last_Days

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان