امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 4.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش ساخت تابلو روان 3 و 7 رنگ و آموزش ساخت تابلو چرخان
با سلام و خسته نباشید یه لحظه هنگ کردم وقتی این اموزشها رو دیدم دمتون گرم بخصوص استاد ارجمند
راستش مبحث این تابلوهای چرخان رو دیدم مشتاق شدم تا نصفه راه رفتم ولی تو برنامه و سرعت فن موندم ممنون میشم این مبحث رو به طور دقیق توضیح و یاد بدین با تشکر
پاسخ
 سپاس شده توسط kamran0080
یک ویدیو پیدا کردم که نشون میده چطوری ال ای دی ها رو روی حروف بچینید.
videodownload
size:7.11MB
پاسخ
 سپاس شده توسط amateur92 ، hesam_elc ، Pixar
با تشکر از شما. فیلم روش جالبی رو نشون می داد. با نرم افزار led tools بود. خب هر کار سریع و ساده و اتوماتیکی قطعا یکسری معایبی هم داره. اگر دقت کردید led روی هم افتاده بود و بعضی جاها led نداشت. حتما میشه اینو کنترل کرد که فاصله هر led چقدر باشه و یا اولویت چیدن led ها در زاویه ها باشه...
من کارم رو کاملا دستی انجام میدم. تک تک led ها رو با دست می چینم. کار خیلی تمیز در میاد . البته وقت گیر میشه..
کتاب آموزش ساخت تابلوهای دیجیتال [email protected]
پاسخ
 سپاس شده توسط mo2_star ، Pixar
چجوری عکس رو توی التیوم به صورت مس در اورد؟
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar
(6-6-1391، 12:20 صبح)mo2_star نوشته است: چجوری عکس رو توی التیوم به صورت مس در اورد؟

من بلد نیستم. از ایگل برای طراحی هام استفاده می کنم. این چیزی که شما میخاید توی نت هست.. قبلا دیدم..
پاسخ
 سپاس شده توسط mo2_star ، sky_man847 ، Pixar ، farhad35
سلام می تونید این تابلو های ثابتی که خازنی هستند رو توضیح بدید

همون تابلو هایی که نور LED کم کم خاموش میشه.!

خازن ها رو چطوری می بندند؟
.
.
.
.
دوستان لطفا این بحث رو ادامه بدید.
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar
(21-5-1391، 03:46 عصر)moein masoumi نوشته است: فقط یه نکته از بحث تابلو ساده تک رنگ:
تابلوهایی که آموزش دادیم 8 سطری بود. چگونه تعداد سطرها رو بیشتر کنیم؟!!
به تصویر زیر نگاه کنید. این یه نمونه تابلو 16 سطری هست. تمام فونت های فارسی رو ساپورت میکنه. در این تابلو از بافر استفاده شده. برای اینکه جریان بیشتری داشته باشیم و با افت نور مواجه نشیم. حتما همه شما می دونید که خروجی آی سی ULN رو باید با مقاومت پول آپ کرد. پس مقاومتهایی که در تصویر می بینید برای همین منظور در نظر گرفته شده اند. بدون اونها تابلو کار نمی کنه.

نکته جالب دیگه اینکه قبل از طراحی حتما از وجود چنین آی سی هایی در بازار مطلع بشید.
دیکدر 4 به 16 active low در بازار شیراز نبود. تهران هم چندجا زنگ زدم نبود. مجبور شدم از آی سی active high استفاده کنم و واسه تک تک خروجی هاش گیت NOT بگذارم..

قبل از شروع هر بحث دیگه ای اول اینو بگم که ماتریس تابلوهای چند رنگ رو به اینصورت می سازیم:
LED ها رو کنار هم میچینیم. بصورتی که تمام کاتدهاشون بهم وصل بشن و ستون تشکیل بدن. حالا آند هر LED رو یک سطر تلقی می کنیم.
به شکل زیر دقت کنید.

پس طبق شکل قبل اگه بخواهیم یک تابلو سه رنگ درست کنیم از این شماتیک استفاده کنید

واسه تابلو هفت رنگ از شماتیک زیر:

حتما می پرسید این که 3 تا LED هست. چجوری هفت رنگه؟! یا قبلی که دو تا LED بود چجوری سه رنگه؟!!

اینجوریاست:
.
.
.
.

رنگ اول: قرمز
رنگ دوم: سبز
رنگ سوم: آبی
رنگ چهارم: قرمز + سبز
رنگ پنجم: قرمز + آبی
رنگ ششم: سبز + آبی
رنگ هفتم: قرمز + سبز + آبی

حالا اینو داشته باشید تا برسیم به برنامه نویسی یه تابلو چند رنگ. و یک سخت افزار محکم و قوی برای ماتریسمون که مشکل جریان نداشته باشه
بازم اگه سوالی و یا مشکلی هست در خدمتم

نقل قول: پس لطف بفرما و معنی تریس رو برا من و دوستان امثال من که مبتدی هستن رو توضیح بده.
ممنون و متشکرم

تریس چیست؟!
راستش معنی دقیق تریس کردن نمیدونم چیه. استادمون می گفت بیا پای تابلو این برنامه رو تریس کن!! ما هم می رفتیم و تریسش می کردیم! :-)
ببینید وقتی یه برنامه نوشتید که چندین متغییر و حلقه توی حلقه داره خب حتما گیج می شید که چی شد الان!؟؟
واسه این که مقادیر متغییر ها تون رو دنبال کنید و ببینید که در هر مرحله و هر لحظه از اجرای برنامه، مقدار اون متغییر چقدره، باید تریس کنید.

مثلا به برنامه زیر دقت کنید:

حتما میدونید که در زبان بیسیک حلقه با دستور FOR آغاز می شود و با دستور NEXT پایان می پذیرد. هرگاه مقدار دستور FOR با مقدار نهاییش برابر بشه از حلقه خارج میشه. چون بلافاصله بعد از دستور NEXT، دستور دیگر NEXT قرار داده شده پس به حلقه ابتدایی برنامه می رود...
حتما کتاب ها و جزوات برنامه نویسی رو بخونید. این دستور مثل دستور حلقه در زبان هست.. چیز عجیبی نیست.

حالا برای اینکه بفهمیم مقدار هر پورت و متغییری در هر لحظه از زمان به چه صورته از جدول زیر به عنوان تریس برنامه استفاده می کنیم. هر مرحله با رنگی متفاوت نشان داده شده است:

موفق باشید

سلام مهندس
من میخوام یه تابلو 8*8 هفت رنگ تو پروتیوس درست کنم البته فعلا برای آزمایش. بعد دیدم شما برای اینکه ای سی های دیکدر رو به میکرو وصل کنید 5 تا PIN میخواد A,B,C که براس آند ها D که برای ABC دیکدر و یه PIN E هم هست که به اینیبل دیکدر وصله برام سوال شد که از چه میکرو یی استفاده می کنید.
ممنون میشم راهنمایم کنی. بازم بابت آموزش خوبتون تشکر میکنم.
هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید
پاسخ
 سپاس شده توسط hesam_elc ، Pixar
Shocked 
سلام. خسته نباشید.
استاد تو فوق العاده ای. یه چیزی گذاشتی که تو کل اینترنت تکه . عالیههههههههههههههه[/code]
اما 2 تا سوال دارم
1 این که معنی این صفر و یکا رو میخوام لطفا. یعنی ارتباطشو نمیفهمم. یه توضیح کوچولو بدی ok میشم.
دوم اینکه ، خوب اگه بخوایم رو فن کار بذاریم که نمیتونیم بهش برق بدیم . برقشو چه جوری بدیم؟ فِلَتش پاره میشه که.
استاد اگه میتونی لطفا یا عکساشو یا فیلمشو بزار. مرسی.
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar
(12-6-1391، 02:48 عصر)mo2_star نوشته است: سلام می تونید این تابلو های ثابتی که خازنی هستند رو توضیح بدید

همون تابلو هایی که نور LED کم کم خاموش میشه.!

خازن ها رو چطوری می بندند؟
.
.
.
.
دوستان لطفا این بحث رو ادامه بدید.

این تابلو ها با خازن که نیست. با روش PWM هست. هرچند با خازن هم میشه ساخت..
روش ساخت تابلو ثابت با PWM میتونه تابلو رو جالب کنه. ولی افکت شاخی نیست :-)

محمد موسوی عزیز ، من دقیقا متوجه منظورت نشدم. ولی اینو بگم که با میکرو AVR میتونی اینکارو انجام بدی. من از میکرو مگا 128 استفاده کردم. چون 7تا پورت داره (A,B,C,D,E,F,G) که 3 تا از پورت هاشو برای رنگها استفاده کردم. مثلا پورت a برای قرمز و پورت b برای سبز و پورت c برای آبی. هر دیکدر بسته به نوعش هم 3 یا 4 تا پایه ورودی داره که مثلا از نوع 3 به 8 استفاده میکنم و 3تا پایه از پورت D رو به دیکدر میدم. چون از چندتا دیکدر استفاده کردم پس یابد هر دیکدر رو کنترل کنم. هر دیکدر یک پایه اینیبل داره که پورت E رو به اینیبل اونها وصل میکنم. به همین سادگی. تازه 2تا پورت هم اضافه میاد. که معمولا از این پایه ها برای امکانات دیگه تابلو روان استفاده می کنن. مثلا سنسور دما میگذارن، ارتباط بی سیم برقرار میکنن. ارتباط با پورت کام، و ....

(13-6-1391، 03:15 صبح)navid.hekmat نوشته است: سلام. خسته نباشید.
استاد تو فوق العاده ای. یه چیزی گذاشتی که تو کل اینترنت تکه . عالیههههههههههههههه[/code]
اما 2 تا سوال دارم
1 این که معنی این صفر و یکا رو میخوام لطفا. یعنی ارتباطشو نمیفهمم. یه توضیح کوچولو بدی ok میشم.
دوم اینکه ، خوب اگه بخوایم رو فن کار بذاریم که نمیتونیم بهش برق بدیم . برقشو چه جوری بدیم؟ فِلَتش پاره میشه که.
استاد اگه میتونی لطفا یا عکساشو یا فیلمشو بزار. مرسی.

در جواب سوال اولت یابد بگم که 1= روشن و 0= خاموش هست. اگه میشه دقیقتر سوالتو مطرح کن تا توضیح بدم.
در جواب سوال دوم هم اینکه ببین روتور وقتی میچرخه، قاعدتا نمیشه بهش سیم وصل کرد. چون میپیچه و سیم کش میاد یا قطع میشه. خب برای اینکه همیشه ولتاژی رو پره های فن داشته باشیم باید از فنر کمک بگیریم. مثلا چجوری؟
ببین فنر یک رسانا هست. فلزه. خب شما میتونید برق رو به اون متصل کنی و سر دیگه فنر رو به بُرد بچسبونی. اینجوری فنر همیشه به بُرد فشار میاره و اتصال برقرار میشه...
اگه متوجه نشدید عکس بگذارم ;-)
پاسخ
 سپاس شده توسط nilofar1036 ، mehdigostar ، Pixar
سلام استاد
خیلی ممنونم که جوابمو دادید تشکر.
برای من فقط مدل میکرو سوال بد که فهمیدم ممنون فقط استاد یه سوال:
تو پروتیوس داشتم تمرین میکردم آموزش های شما رو دیکدری که بو سه تا پایه اینیبل داشت.E1,E2,E3
3 در 8 هم هست. میشه یه راهنمایی بکنی؟ممنونم خیلی زیاد
از تابلو چرخان هم بیشتر از جزئیاتش عکس یا فیلم هم بزارید عالی میشه. راستی آموزشش رو شروع نمی کنید؟
Blush
توی این حالت که تابلو ها بسته میشن نور LED ها حداکثر نورشونه؟
هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید
پاسخ
 سپاس شده توسط Pixar

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ساخت کتابخانه در اتمل استدیو Azadfalah 1 899 3-10-1395، 12:56 عصر
آخرین ارسال: امیرحسین
  جزئیات کامل ساخت ساعت و تابلوی چرخان فقط با 7 عدد LED Pixar 24 9,902 18-12-1394، 06:10 عصر
آخرین ارسال: shahin_w3
  ساخت مدارrf با پهنای باند 13.56MHZ amin773 0 619 16-9-1394، 02:15 عصر
آخرین ارسال: amin773
  کمک در ساخت ساعت با سون سگمنت milad.v1371 0 480 8-7-1394، 10:35 صبح
آخرین ارسال: milad.v1371
  نیازمند میکروکنترلر کار در ساخت درایو موتور osking 0 438 5-6-1394، 07:12 عصر
آخرین ارسال: osking
  مشکل در ساخت زمان 1ثانیه با تایمر 0 tabasoomtz 2 698 9-4-1394، 03:02 عصر
آخرین ارسال: Last_Days
  آموزش قدم به قدم AVR amin 37 23,801 30-11-1393، 12:52 عصر
آخرین ارسال: tabi
  تابلو ثابت با ال ای دی sajjad85 6 2,806 6-11-1393، 12:44 عصر