امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چپ گرد راست گرد موتور تک فاز
mall">لطفا نحوه چپ گردراست گرد موتور تک فاز به وسیله ی خازن رو شرح دهید خیلی ممنونAt
امیرالمومنین (ع) میفرماید:چه بسیار جواب که پاسخ آن سکوت است

پاسخ
لطفا اگه کسی چیزی میدونه راهنمایی کنه

پاسخ
سلام.من اطلاعات زیادی از کاربرد خازنه نمیدونم.
اما چد روز پیش یه موتور تک فاز اومد دستم که دیتا شیتشو ضمیمه میکنم . 4 تا سیم داشت 2 تا سفید ،یه قرمز و یه سبز.
اگه جفت سفید هارو به هم وصل میکردی و بین سیم قرمز و سبز یه خازن در حدود 200 تا 400 نانو میزاشتی،در حالتی که سیم سفید مشترک بود(به یکی از سیم های برق وصل شده بود) و جای سیم قرمز با سبز (ویا بر عکس)رو عوض می کردی جهت موتور هم عوض میشد.بدون هیچ مشکل،ریپل یا داغ کردنی.

فایل‌های پیوست
.pdf   50ktyz.pdf (اندازه 348.08 KB / تعداد دانلود: 439)
امید هیچ معجزی زمرده نیست ،زنده باش .
پاسخ
 سپاس شده توسط masoud_m_bf ، electronicnarm2010 ، مهرداد
با سلام

معمولا پركاربردترين نوع موتور تكفاز كه در وسايل خانگي كاربرد داره، موتر تكفاز با خازن دايم ميباشد. اين موتورها سه سيم دارند كه اگه دقت كنيد ميبينيد دوتاي اونا به خازن وصله كه از اين دو تا سري كه به خازن وصله يكيش به همراه اون سر ديگه به برق وصل ميشه. حالا براي تغيير جهت موتور كافيه اون سيم برقي كه به يه سر خازن وصله جدا كنيد و به سر ديگه خازن وصل كنيد. يه فايل پيوست به فارسي هم هست كه در مورد موتورهاي تكفاز و انواع اونا ميباشه كه موردي رو كه در بالا اشاره شد ميتونيد تو صفحه 130 اون ببينيد.

موفق باشيد.

فایل‌های پیوست
.pdf   AC.pdf (اندازه 3.32 MB / تعداد دانلود: 611)
پاسخ
 سپاس شده توسط morteza_stp ، felanee ، masoud_m_bf ، امیرحسین ، Novice
من متوجه نشدم لطفا بیشتر راهنمایی کنید

پاسخ
[quote='electronicnarm2010' pid='3741' dateline='1315066296']
mall">لطفا نحوه چپ گردراست گرد موتور تک فاز به وسیله ی خازن رو شرح دهید خیلی ممن
با سلام.
نمونه بارز یک موتور تکفاز میشه به پنکه سقفی اشاره کرد.میتونی خودت بری به نحوه ی اتصال خازن به موتور نگاه کنی(البته اگر خونه پنکه سقفی دارین.از کولر استفاده نمیکنید.)
از موتور تک فاز معمولا" سه یا 4 سیم میاد بیرون که یکی نول یکی ارت و دو تای دیگه به خازن وصل میشه بطوریکه یک سر خازن با یکی از ان دوتا سیم به فاز وصل میشه و سر دیگه ی خازن به سیم بعدی.حالا اگر جای این دو سیم عوض بشه موتور بلعکس میچرخه!!!!At
پاسخ
 سپاس شده توسط sajjad_268 ، electronicnarm2010
سلام دوست عزیز
برای تغییر دور تو موتورهای تکفاز باید جهت جریان رو در دوسر سیم پیچهای کمکی تعویض کنیم.یعنی جای سروته سیم پیچ متصل به فاز و نول رو عوض کرد.این کار تو موتورهای اونیورسال با تغییر جهت جریان در سیم پیچ آرمیچر صورت میگیره.با این جابجایی،جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده در فضای داخلی استاتور و در نتیجه نیروی وارد بر روتور عوض میشود. با عوض شدن جهت نیروی وارده جهت،جهت چرخش موتور هم عوض میشه.At
پلاسِ کهنهُ اندیشه را دور باید انداخت...
پاسخ
 سپاس شده توسط electronicnarm2010
 سلام.بنده دو سر سیم فاز ونول رو از دو جا هم کلید و هم پشت پنکه عوض کردم اما متاسفانه جهت چرخش عوض نشد.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان