امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موازی کردن دوتا ماسفت
سلام

چند وقت پیش یکی بهم گف :

اگه دو تا ماسفت با هم موازی شن تحمل جریان بیشتری رو دارن. اگه بازهم موازای کنم بازم جریانی که تحمل میکنن بیشتر میشه!!

من این منطق قبول دارم.

امروز فیوز 10 آمپر لازم داشم اما هرچه فیوز داشم زیر 5 امپر بود یک دفعه ای به ذهنم رسید دو تا فیوز 5 امپر رو موازی کنم اما در کمال ناباوری همین که مدار رو

روشن کردم یکیش ترکید.

بعد به ذهنم رسید چرا این امر در مورد ماسفت صادق نیست؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین
سلام اکبر آقا
اگه دقت کرده باشی اگه دو تا مقاومتو موازی کنی مقاومت معادل و امپر کل، با یه مقاومت دیگه به همان اندازه مساوی هم ،آمپر می کشن . پس از نظر تیوری درسته تو عملم همینه .

akbar8
نوشته:
امروز فیوز 10 آمپر لازم داشم اما هرچه فیوز داشم زیر 5 امپر بود یک دفعه ای به ذهنم رسید دو تا فیوز 5 امپر رو موازی کنم اما در کمال ناباوری همین که مدار رو

روشن کردم یکیش ترکید.
با این حرف شما هیت و بقیه رو می برین زیر سوال.
ممکنه دو فیوز برابر نباشن چون فیوز هم می تونه تلورانس داشته باشه بخاطر همین سوخته.

akbar8
نوشته:
اگه دو تا ماسفت با هم موازی شن تحمل جریان بیشتری رو دارن. اگه بازهم موازای کنم بازم جریانی که تحمل میکنن بیشتر میشه!!
مثل همون فیوزی که خودت گفتیه.

این مطلب تو اداوات سوییچینگ فقط برای ماسفت صادقه.
تکرار میکنم فقط برای ماسفت
تو بارها می گویی "خواهم داد، امابه آنکه سزاوار باشد".
درختان باغ تو چنین نمی گویند، و گله های چراگاه تو نیز هم.
اینها می دهند تا زندگی کنند، زیرا ندادن همان است مردن همان.
جبران خلیل جبران
پاسخ
 سپاس شده توسط akbar8 ، امیرحسین
سلام میلاد جون.
نقل قول:گه دقت کرده باشی اگه دو تا مقاومتو موازی کنی مقاومت معادل و امپر کل، با یه مقاومت دیگه به همان اندازه مساوی هم ،آمپر می کشن . پس از نظر تیوری درسته تو عملم همینه .
تویه کتاب هیت ونئوری همه چیز ایده آل. شاید جریاناشون یه خورده تویه عمل فرق کنه چون مقاوت ایده آل نیس.
نقل قول:با این حرف شما هیت و بقیه رو می برین زیر سوال.
ممکنه دو فیوز برابر نباشن چون فیوز هم می تونه تلورانس داشته باشه بخاطر همین سوخته.
خوب منم دقیقا همین رو دارم میگم. شاید از اون دو تا فیوزی که من داشتم یکی مقاوت اهمی پایین تری داشته و جریان بیشتری داخل اون سرازیر شده.
ماسفت هم دارای مقاومت اونم دارای تلرانس شاید از اون دوتا ماسفت که موازی هستند یکی دارای مقاومت rds پایین تری باشد و جریان بیشتری از اون عبور کند.
نقل قول:این مطلب تو اداوات سوییچینگ فقط برای ماسفت صادقه.
تکرار میکنم فقط برای ماسفت
چرا فقط برا ماسفت؟؟ میشه توضیح بدی؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین
(20-1-1391، 09:41 صبح)akbar8 نوشته: چرا فقط برا ماسفت؟؟ میشه توضیح بدی؟؟
bjt ها دارای ضریب حرارتی منفی هستند . در طی تقسیم جریان، اگر یک bjt جریان بیشتری را از خود عبور دهد ، مقاومت حالت روشن آن کاهش یافته و جریان آن افزایش می یابد. در حالی که ضریب حرارتی mosfetها مثبت می باشد. mosfet ای که در ابتدا جریان بیشتری میکشد ، سریع تر گرم می شود و مقاومت حالت روشن آن افزایش می یابد ، در نتیجه جریان به قطعه دیگر منتقل می شود.
ضریب حرارتی مثبت : با افزایش جریان ،مقاومتش افزایش پیدا می کند.
ضریب حرارتی منفی : با افزایش جریان، مقاومتش کاهش پیدا می کند.

مرجع:کتاب الکترونیک قدرت،محمد ه.رشید
تو بارها می گویی "خواهم داد، امابه آنکه سزاوار باشد".
درختان باغ تو چنین نمی گویند، و گله های چراگاه تو نیز هم.
اینها می دهند تا زندگی کنند، زیرا ندادن همان است مردن همان.
جبران خلیل جبران
پاسخ
 سپاس شده توسط akbar8 ، arash.shark ، امیرحسین
(19-1-1391، 10:39 عصر)akbar8 نوشته: سلام

چند وقت پیش یکی بهم گف :

من این منطق قبول دارم.

روشن کردم یکیش ترکید.

بعد به ذهنم رسید چرا این امر در مورد ماسفت صادق نیست؟؟؟

به نظرم چون ماسفت یه قطعه کنترل شده با ولتاژه مثل بی جی تی نیست
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان