امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی نرم افزارهای مدار منطقی
#1
مدارهای منطقی پایه و اساس علم الکترونیک و رایانه هستند. در مدارهای منطقی برای سادگی طراحی، از گیت‌هایی پایه‌ای (مانند AND, OR, NAND, NOR, XNOR, XOR و …) استفاده می‌شود که بوسیله این گیت‌ها یک مدار طراحی می‌شود.
[عکس: logic-lab-600x306.png]
برای شبیه‌سازی و تمرین جهت یادگیری مدارهای منطقی نرم افزارهایی چون پروتئوس (Proteus) وجود دارند. 
Logic Friday یکی از کوچکترین نرم افزارهای ممکن جهت تجزیه و تحلیل مدارهای منطقی Digital میباشد که توسط آن می توان با صرف کمترین زمان ممکن به طرح مورد نیاز حتی برای مدارهای پیچیده دست یافت. در حالی که توجه اکثر نرم افزارهای طراحی در الکترونیک معطوف به اجرای پروژهای واقعی و فیزیکی در الکترونیک میباشد نرم افزارهای اندکی صرفا به منظور تجزیه و تحلیل مدارهای منطقی در سطح ریاضی و به زبان قابل لمس در سطح دروازه های منطقی یا گیت Gate توسعه یافته اند .
ولی نرم افزار حاضر که بسیار کم حجم و بر خلاف Logic Works رایگان می باشد دارای توانایی هایی به مراتب بالاتر از Logic Works است .
max plus :این نرم افزاربه منظور طراحی مدارات  منطقی ودیجیتال ارائه شده، دارای محیط گرافیکی برای طراحی می باشد ،علاوه برآن از زبانهای VHDLو VORYLOG نیزبرای  طراحی پشتیبانی می کند.، که پس از کامبایل وسنت کردن مدار به روی یک FPGA پروگرم شده وآن چیپ کار مدار شما را انجام می دهد. همچنین قابلیت ها ی این نرم افزار را می توان به موارد زیر تقسیم کرد

1-      تفکیک اجرای طرح  design partitioning
2-      Floor plan editor
3-      سنتز منطقی قوی
4-      شبیه سازی کاربردی وزمانی functional and timing simulation
5-      تجزیه وتحلیل زمانی دقیق
6-      خطایابی خودکار
7-      اجرای پروژه های AHDL ,VHDL, VERILOGLTDL
8-      خواندن فایلهای شماتیک ORCAT,NETLIST

VHDL :زبانی ساده وبین اللملی برای طراحی انواع مدارات دیجیتال به فرم متنی است که بوسیله آن می توان سیستم های دیجیتال را طراحی کرد. بیشترین کاربرد VHDL در طراحی وپیاده سازی مدارات دیجیتال توسط CPLD ویا خوصوصا FPGA ها است. به طوری که باطرح مدارتوسطVHDL به راحتی می توان آنرابرروی انواع FPGA پیاده سازی کرد،بی آنکه نیازی به طراحی شماتیک توسط نرم افزارهای استانداردباشد لازم به ذکر است VHDL از نظر دستوری شباهت زیادی بیسیک دارد.

 
پاسخ
 سپاس شده توسط امیرحسین


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ ها بازدید آخرین ارسال
  دوربین مدار بسته bahram_ca 0 497 12-10-1393، 04:39 عصر
آخرین ارسال: bahram_ca
  حل مدار تقویت کننده (مهم) حداکثر تا یک ساعت دیگر newman2006006 2 1,337 19-9-1390، 05:59 عصر
آخرین ارسال: moein masoumi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان