نظرسنجی: مدار های این مدلی رو دوست دارید ؟؟؟؟؟؟
آره
نه
بگی نگی !!!
عاشفشم !!!
[نمایش نتایج]

توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.
امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدار H.V (شوکر) 40KV !!!!!!!!!!!!!!!!

نقل قول: 
(7-1-1393، 10:52 عصر)'sagbag' نوشته: سلام. فیلم قشنگ و جالب بود.
ولی موضوع بحث شوکر بود سر از کجا دراورد... 

آقای کسایی عزیز اگه از شوکری که ساختی هم فیلم بزاری ممنون میشم...

ضمنا میخواستم بپرسم چی جوری میشه مقدار ولتاژ خروجی شوکر را اندازه گرفت؟ همینطور انرژی تولیدی بر حسب ژول؟
با تشکر

شما درست میفرمایید . بحث ما در رابطه با شوکر بود و خواهد بود فقط میخواستم نظر دوستان رو در رابطه با مدارات هایولتاژ بدونم. برای فیلم شوکر هم در تلاشم تا اول یک مدار درست و حسابی که به آسونی قابل حمل باشه طراحی کنیم. البته تقریباً حاضره و تنها مشکلی که داریم تلاش میکنیم رفع بشه اینه که ماسفت به شدت داغ می کنه و نیاز به هیتسینک داره برای همین نمیشه با خودمون اینور ، اونور ببریمش
. البته به یک سری راهکار رسیدیم که باید اول به صورت عملی تست کنیم و بعد اگر 100% جواب داد با توضیح و تفسیر کامل با عکس و فیلم از دستگاه خودمون میزارم. برای اندازه ی ترانسش هم بالاخره به یک راه حل عالی رسیدیم و اونم استفاده از ترانس هایولتاژ تلوزیون های 10 تا 12 اینچه که خیلی کوچیک و جمع و جوره و ولتاژ خروجیش هم خیلی بالاس
.
برای اندازه گیری ولتاژ میتونی از یک ولتمتر که تا 1000 ولت رو اندازه می گیره استفاده کنی . برای این کار باید حدود 50 تا مقاومت یک اندازه (از نظر اهم و توان) رو باهم سری کنی و بزنی دوسر خروجیت و با اندازه گیری ولتاژ یکی از مقاومت ها اون عدد رو ضرب در تعدادشون بکنی تا ولتاژ خروجیت رو با حد اکثر 5% خطا بدست بیاری.

اما برای محاسبه ی انرژی تولیدی بر حسب ژول اطلاعی ندارم و خوشحال میشم اگر کسی از دوستان یا حتی خود شما در این زمینه اطلاعاتی داره به اشتراک بزاره تا ما هم استفاده کنیم.

از توضیحاتی که دادین بسیار ممنونم. 
 فقط یه سوال؟
یعنی تو نمونه های تولیدی کارخانه هم از هیتسینک استفاده میشه یا اینکه ماسفت خاصی دارن که کمتر داغ میکنه؟ اطلاعی دارین؟ 

پاسخ
ما هم به دنبال پاسخ همین سوال می گشتیم تا اینکه متوجه شدیم هیچ ربطی به ماسفت و یا درایو کردن اون نداره 
بلکه بسته به تعداد دور سیمی هست که به دور ترانس هایولتاژ میپیچید و چون در مدل کارخونه ای برای ایمن کردن ترانس اون رو داخل رزین می زارن 

کسی متوجه تعداد دور سیم نمیشه. طبق آزمایشی که ما انجام دادیم وقتی که تعداد دور سیم رو از 5 دور 9 دور کردیم جریان کشی کمتر شد و برق خروجی هم ضعیفتر شد ولی ماسفت بدون هیتسینک ولرم بود و ما اون رو نیم ساعت مداوم استفاده کردیم ولی در دماش شاید 5 درجه اختلاف به وجود اومد و این برای یک شوکر عالیه

.
پاسخ
 سپاس شده توسط sagbag
بی صبرانه منتظر آموزش کامل و جز به جز با عکس و فیلم هستیم... [/align]

میخوام ببینم دوستان تکنوالکترویی گل چه میکنن؟ 

پاسخ
(9-1-1393، 01:26 صبح)'kasaee' نوشته: ما هم به دنبال پاسخ همین سوال می گشتیم تا اینکه متوجه شدیم هیچ ربطی به ماسفت و یا درایو کردن اون نداره .
 طبق آزمایشی که ما انجام دادیم وقتی که تعداد دور سیم رو از 5 دور 9 دور کردیم جریان کشی کمتر شد و برق خروجی هم ضعیفتر شد ولی ماسفت بدون هیتسینک ولرم بود و ما اون رو نیم ساعت مداوم استفاده کردیم ولی در دماش شاید 5 درجه اختلاف به وجود اومد و این برای یک شوکر عالیه

.

استاد [font]kasaee جان . شما وقتي تعداد دور كمي رو انتخاب ميكنيد پيك جريان بالايي رو از
ماسفت عبور ميديد كه ممكنه از تحمل ماسفت خارج باشه . حالا اگر پيك جريان رو  تلفات
استاتيكي و مقاومت درين سورس ضرب كنيد توان زيادي ميشه و به شدت داغ ميكنه .[/font]
بايد محاسبات دقيق و بر اساس پارامترهاي هسته فريت هايولتاژ باشه .
ضمنا ولتاژ پايين سوئيچ هم مطمئنا در اين گرماي شديد دخيله . مگر اينكه از ماسفت هاي
نوع logic level استفاده كنيد كه با 5 ولت هم بخوبي كار ميكنند .

پاسخ
 سپاس شده توسط kasaee ، sagbag
سلام به همگی.
خب تا اونجایی که ما فهمیدیم 
این داغ کردن رو میشه با دو روش مختلف ازش جلوگیری کرد :
1- بالا بردن فرکانس (در آزمایش تا 100 کیلو هرتز با سیگنال ژنراتور تولید کردیم)
2- بیشتر کردن تعداد دور سیم پیچ (در آزمایش تا 10 دور ، به دور فریت هایولتاژ پیچیدیم)

و از اونجایی که در هر دو حالت جریان عبوری کمتر میشه و همچنین داغ کردن ماسفت بسیار پایین میاد ما به این نتیجه رسیدیم که کل این قضایا مربوط به XL یا همون مقاومت سلفی که روی درین هست میشه.
اگر که فرمول [font]XL = 2[/font][font]p[/font][font]fL[/font] رو به یاد داشته باشید میتونیم نتیجه بگیریم که [font][font]IL= VL / XL[/font][/font]
حالا هرچی میزان L یا F رو بالاتر ببریم قوص الکتریکی تیزتر و صافتری داریم و جریان خیلی کمتری از پایه ی درین کشیده میشه و ماسفت خیلی کمتر داغ میکنه و پایداری حرارتی عالی ای داره.

فقط دعا 
کنید که فردا اگر هوا خوب باشه میخوام برم قطعات رو بگیرم تا آموزش شوکر رو شروع کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط sagbag
استاد کسایی... ما منتظریم تا مثل همیشه ما رو غافل گیر کنید...

شبانه روز در حال دعا کردن هستیم... 
پاسخ
سلام من چند تا کارخونه ای ترکوندم و مشخصات ترانس و ترانزیستور هم دارم خواستید بگید بزارم
پاسخ
سلام
من به الکترونیک علاقه دارم ولی خیلی مبتدی هستم!یه مدار خیلی سال پیش با چند تا خازن درست کرده بودم که یه شوک الکتریکی ضعیف با برق 12 ولت نیم آمپر میداد.یعنی ولتاژ ورودی دستگاهم 12 ولت بود.ازش میتونستم برای ذوب کردن سیم مسی استفاده کنم که نتیجش استفاده نکردن از لحیم بود.ولی مشکلی که داشتم این بود که سیم لحیم رو ذوب نمیکرد و به همین خاطر نمیشد روی برد ها ازش استفاده کرد.حالا سوالم اینجاست که میشه از مداری که معرفی کردید برای این کار استفاده کرد یا نه؟و این که این مدار مخاطرات خاصی داره؟
پاسخ
 چه کار جالبی برا لحیم کاری عالیه
پاسخ
(27-12-1392، 12:43 عصر)Original نوشته: اين مداراتي كه تو اينترنت پخش شده هيچ كدوم مثل شوكرهاي ساخته شده كارايي ندارن
منم خيلي دنبال يه طرح بدرد بخور هستم .

عزیزم من یکی ساختم خیلی به کارم اومده اصلا هم نیاز نیست به کسی بگیری این قدر جرقش قویه که یارو خودشو از ترس خیس میکنه Cool Big Grin اگه خاصی ترز اموزشش رو بهت میدم

Big Grin
پاسخ